Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Předevsí a bývalá pískovna. Dvě nová Místa pro přírodu
Lokality budou ponechány přírodě. Foto: NF Veolia

Předevsí a bývalá pískovna. Dvě nová Místa pro přírodu

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil na Karvinsku další dvě lokality, které budou ponechány přírodě – 3 hektary lužního lesa v oblasti zvané Předevsí a bývalou pískovnu u Dolní Lutyně.  Výkupy byly realizovány v rámci kampaně Místo pro přírodu díky desítkám dárců stejnojmenné veřejné sbírky a za výrazné finanční podpory Nadačního fondu Veolia.

Lužní porosty podél řeky Olše (Olzy) mezi Českým Těšínem a Karvinou jsou v hledáčku ochránců přírody z Pozemkového spolku Cieszynianka již od roku 2019, kdy zde proběhl podrobný entomologický výzkum, díky kterému byla na lokalitě objevena řada vzácných druhů brouků.

„Pro jejich zachování je nejdůležitější zde nekácet, ponechat staré stromy i co největší množství stojícího i ležícího mrtvého dřeva. A to lze nejlépe zajistit z pozice vlastníka. Proto když se v loňském roce objevila možnost koupit zde téměř souvislé tři hektary porostu se spoustou starých vrb a topolů, považovali jsme to za velkou příležitost. A jsme moc rádi, že se výkup zdařil.“ říká Michal Reczek z Pozemkového spolku Cieszynianka. Přímo v tomto lesíku byly při průzkumu objeveny čtyři druhy vzácných brouků, v blízkém okolí dalších sedm. Lokalita je významná i pro ptáky.

Lokalita, zvaná podle starého pomístního jména této oblasti Předevsí, je již druhou podobnou ve vlastnictví ČSOP a v péči místního pozemkového spolku; už od roku 2008 je další „soukromou rezervací“ v regionu lužní les V Lyngu u Dětmarovic.

Druhé nové Místo pro přírodu leží na východním okraji Dolní Lutyně

Téměř tříhektarová prohlubeň vznikla v minulosti těžbou písku, později zde byl sad. Dnes je na části plochy tůň, na části divočina tvořená starými listnatými a ovocnými stromy, včetně vzácnějších druhů dřevin, jako jsou jilmy.

„Místo vytváří ideální podmínky pro hnízdění bezpočtu zpěvných ptáků, nabízí širokou potravní nabídku, kterou využívají i migrující druhy, “ vysvětluje Michal Reczek. „Vodní plocha poskytuje útočiště a místo pro rozmnožování obojživelníkům. Velké množství starých stromů a mrtvého dřeva dává předpoklad pro výskyt zajímavých druhů hmyzu.“

„Pro zdravou krajinu, pro zachování bohatství našich druhů rostlin a živočichů je důležitá rozmanitost krajiny. Nestačí chránit několik málo vybraných nejcennějších lokalit, je důležité zajistit, aby různě po krajině byly různorodé ostrůvky tu křovin, tu mokřadů, tu květnatých luk, tu divočiny, kde mohou i dosud běžnější druhy přežívat a šířit se zpět do zemědělské nebo urbanizované krajiny. Právě o to se Český svaz ochránců přírody snaží a kampaň Místo pro přírodu je mu v tom velkým pomocníkem. V těchto ostrůvcích žijí například predátoři, pomáhající pak zemědělcům v boji s nejrůznějšími škůdci bez nutnosti používání chemie,“ doplňuje Jan Moravec z ústředí Českého svazu ochránců přírody.

„S Českým svazem ochránců přírody spolupracuje náš nadační fond na podobných projektech již od roku 2008,“ říká Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia. „Záchrana mokřadních lokalit a péče o ně má velký smysl a my se na nich rádi podílíme. Na tyto účely jsme doposud věnovali téměř 6 milionů korun.“

Místa pro přírodu jsou lokality ve vlastnictví Českého svazu ochránců přírody, obvykle vykoupená v rámci stejnojmenné veřejné sbírky. Český svaz ochránců přírody jako vlastník zaručuje jejich trvalou ochranu a péči o ně. V současné době je takto chráněno téměř 190 hektarů pozemků na 52 lokalitách po celé České republice.

Podpořit Místa pro přírodu lze například darem na sbírkový účet 9999922/0800. Více informací na www.mistoproprirodu.cz.

Nadační fond Veolia spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody již řadu let, v současné době se společné aktivity soustřeďují především na ochranu mokřadů, V rámci programu Vraťme vodu přírodě nadační fond podporuje jednak výkupy mokřadních pozemků za účelem jejich ochrany, jednak různá praktická opatření v terénu.

 

 


Autor: Alo

Dobrodějna sídlí na nové adrese, pomohla radnice

7. dubna 2023 v 08:18

Charitativní projekt Dobrodějna funguje od dubna nově v ulici Milady Horákové 99. Do objektu, který patří šesté městské části, se přestěhovala z administrativního komplexu na Bořislavce. Přijít si pro pomoc si sem mohou nejen ukrajinští uprchlíci, ale také matky samoživitelky nebo...

V innogy nasbírali přes sto kilogramů oblečení

31. března 2023 v 08:04

V innogy proběhla sbírka oblečení. Zaměstnanci celkem vysbírali přes 100 kilogramů oblečení a pomohli 6 neziskovým organizacím.

Velikonoční potravinová sbírka Prahy 9 se rozrostla

28. března 2023 v 18:44

Radnice Prahy 9 připravila Velikonoční potravinovou sbírku, která proběhne 4. dubna ve vstupní hale úřadu. K Velikonoční potravinové sbírce pro občany Prahy 9 se dnes přidala i ZŠ Novoborská.

Praha 9 připravuje Velikonoční potravinovou sousedskou sbírku

19. března 2023 v 10:17

Na úterý 4. dubna připravila radnice Prahy 9 Velikonoční potravinovou sbírku. Sbírat se budou trvanlivé potraviny a hygienické potřeby. Sbírka je určena pro seniory v nouzi, samoživitele a klienty Armády spásy.

MiNiGRANTY 2023. Nadační fond Veolia vyhlásil 16. ročník

6. března 2023 v 09:32

Nadační fond Veolia i letos podpoří projekty zaměstnanců skupiny Veolia, kteří se ve svém volném čase věnují dobrovolnictví. Na jeden projekt může žadatel získat až 50 000 korun. Během 15 let fungování programu MiNiGRANTY podpořil fond 1788 projektů částkou téměř...

Podpora pro 8 začínajících podnikatelů od nadačního fondu

19. února 2023 v 10:18

Nadační fond Veolia schválil v rámci svého nejstaršího grantového programu STARTér, Věř si a podnikej! podporu pro 8 začínajících podnikatelů, kterým tak pomůže splnit si své sny.  Práci nově získá 8 osob. Mezi schválené projekty byla na letošním prvním zasedání v úterý 14. února rozdělena částka...

Novoroční sbírka vynesla 500kg oblečení

9. února 2023 v 15:31

Do Green Table, do novoroční sbírky oblečení Nadačního fondu Veolia, mohli zájemci do konce ledna nosit oblečení nebo doplňky, které nepotřebovali. Vybralo se 500kg oblečení, které pomůže dál.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Podpora nadačního fondu pro Zlatý oříšek

25. ledna 2023 ve 12:54

Zlatý oříšek v letošním roce oslaví čtvrtstoletí své existence. Od prvního ročníku, který proběhl v roce 1998 se organizátorům podařilo v České republice ocenit a motivovat více jak tři tisíce talentovaných dětí, dvojic či dětských kolektivů ve věku od 6 do 14 let. Každoročně pak Zlatý oříšek...

Další články
Nahoru