Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Předchůdcem karlínského divadla bylo před 140 lety Théâtre Variété, hostilo kočovné cirkusy
Hudební divadlo Karlín. Foto: hdk.cz

Předchůdcem karlínského divadla bylo před 140 lety Théâtre Variété, hostilo kočovné cirkusy

Před 140 lety, 27. srpna 1881, byl zahájen provoz v karlínském varieté, které postavil pražský podnikatel Eduard Tichý. Nazývalo se Théâtre Variété a otevřelo se pouhých 15 dní po požáru Národního divadla vystoupením Královského belgického cirkusu s drezurou čtyř koní a koňskými povozy.

Eduard Tichý byl vyučeným soustružníkem, který se živil jako hostinský a kavárník, poté půjčoval peníze a ilegálně prodával losy saské loterie. Národní listy ho nařkly z lichvy, karbanictví a provozování hazardních her. 

Nechvalně znám byl svými milostnými aférami. Jako zdatný obchodník dostal nápad založit v Praze divadlo rozmanitostí, které nejprve pronajímal kočovným cirkusům. Jeho součástí byly stáje, seník a malírny kulis. Přízemí hlediště bylo zaplněno stoly, varieté mělo vlastní kuchyni, kuřárny, herny a cukrárnu. 

Původní prostor varieté nabídl v době, kdy Praha měla jen 300 000 obyvatel, místo k zábavným produkcím s holuby, papoušky, orly, kočkami, psy, hroznýši nebo vepři. Na jevišti vystupovali také koně, býci, paviáni, vlci, tuleni, tygři, lvi, medvědi, jednou i klokan a také tři sloni najednou. 

Úspěšné byly elektrické demonstrace inženýra Křižíka, poprvé se tu v roce 1887 prezentoval velociped. 

V roce 1897 byla tato pseudobarokní budova adaptována pro divadelní provoz s hledištěm pro 1500 diváků – předtím měla dokonce 2000 míst. Strohý interiér byl přepychově upraven a varieté angažovalo špičkové zahraniční umělce. 

Údajně zde vystupoval i mladičký Charlie Chaplin, Stan Laurel a kouzelník Harry Houdini. Kabaret tu od roku 1917 provozoval Karel Hašler, později si divadlo pronajali Ferenc Futurista a Jára Kohout. 

Mezi válkami bylo původní stolové zařízení změněno na řady sedadel a provoz varieté se přizpůsobil klasickému divadlu. Do roku 1939 byla pro divadlo využívána nepravidelně. 

V letech 1939 až 1944 tam hrála činohra české první scény a pak soubor Městského divadla na Královských Vinohradech. 

Od října 1945 tam působila skupina operetních umělců. Koncem 40. let na jeviště přešel se svým souborem Oldřich Nový a také Jan Werich. Hlavička HDK se objevila poprvé v roce 1961. 

V roce 1963 bylo ke „Karlínu" přiřazeno Hudební divadlo v Nuslích, jehož provoz skončil v roce 1978. Roku 1981 přešlo pod karlínskou správu divadlo Semafor, které v suterénu budovy setrvalo do konce roku 1990. 

V roce 1992 bylo přestavěno na malou scénu Karlínek (1995–2002 zde opět sídlil Semafor). Provoz divadla výrazně zasáhly ničivé povodně v srpnu 2002. 

V karlínském divadle působila řada známých umělců, například Ljuba Hermanová, Jaroslava Adamová, Soňa Červená, Jiřina Steimarová, Rudolf Cortés, Vlasta Burian, Jára Pospíšil, Vladimír Ráž. 

Od roku 1962 se natrvalo vrátil do „Karlína" se svým swingovým bigbandem Karel Vlach. V 60. letech byl operetní repertoár obohacen o muzikály, 90. léta zaznamenala návrat operety.


Autor: ČTK

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Další články
Nahoru