Dnes Sobota - oblacno 22°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Sobota 25. 9. 2021
Svátek má Zlata
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Předchůdcem karlínského divadla bylo před 140 lety Théâtre Variété, hostilo kočovné cirkusy
Hudební divadlo Karlín. Foto: hdk.cz

Předchůdcem karlínského divadla bylo před 140 lety Théâtre Variété, hostilo kočovné cirkusy

Před 140 lety, 27. srpna 1881, byl zahájen provoz v karlínském varieté, které postavil pražský podnikatel Eduard Tichý. Nazývalo se Théâtre Variété a otevřelo se pouhých 15 dní po požáru Národního divadla vystoupením Královského belgického cirkusu s drezurou čtyř koní a koňskými povozy.

Eduard Tichý byl vyučeným soustružníkem, který se živil jako hostinský a kavárník, poté půjčoval peníze a ilegálně prodával losy saské loterie. Národní listy ho nařkly z lichvy, karbanictví a provozování hazardních her. 

Nechvalně znám byl svými milostnými aférami. Jako zdatný obchodník dostal nápad založit v Praze divadlo rozmanitostí, které nejprve pronajímal kočovným cirkusům. Jeho součástí byly stáje, seník a malírny kulis. Přízemí hlediště bylo zaplněno stoly, varieté mělo vlastní kuchyni, kuřárny, herny a cukrárnu. 

Původní prostor varieté nabídl v době, kdy Praha měla jen 300 000 obyvatel, místo k zábavným produkcím s holuby, papoušky, orly, kočkami, psy, hroznýši nebo vepři. Na jevišti vystupovali také koně, býci, paviáni, vlci, tuleni, tygři, lvi, medvědi, jednou i klokan a také tři sloni najednou. 

Úspěšné byly elektrické demonstrace inženýra Křižíka, poprvé se tu v roce 1887 prezentoval velociped. 

V roce 1897 byla tato pseudobarokní budova adaptována pro divadelní provoz s hledištěm pro 1500 diváků – předtím měla dokonce 2000 míst. Strohý interiér byl přepychově upraven a varieté angažovalo špičkové zahraniční umělce. 

Údajně zde vystupoval i mladičký Charlie Chaplin, Stan Laurel a kouzelník Harry Houdini. Kabaret tu od roku 1917 provozoval Karel Hašler, později si divadlo pronajali Ferenc Futurista a Jára Kohout. 

Mezi válkami bylo původní stolové zařízení změněno na řady sedadel a provoz varieté se přizpůsobil klasickému divadlu. Do roku 1939 byla pro divadlo využívána nepravidelně. 

V letech 1939 až 1944 tam hrála činohra české první scény a pak soubor Městského divadla na Královských Vinohradech. 

Od října 1945 tam působila skupina operetních umělců. Koncem 40. let na jeviště přešel se svým souborem Oldřich Nový a také Jan Werich. Hlavička HDK se objevila poprvé v roce 1961. 

V roce 1963 bylo ke „Karlínu" přiřazeno Hudební divadlo v Nuslích, jehož provoz skončil v roce 1978. Roku 1981 přešlo pod karlínskou správu divadlo Semafor, které v suterénu budovy setrvalo do konce roku 1990. 

V roce 1992 bylo přestavěno na malou scénu Karlínek (1995–2002 zde opět sídlil Semafor). Provoz divadla výrazně zasáhly ničivé povodně v srpnu 2002. 

V karlínském divadle působila řada známých umělců, například Ljuba Hermanová, Jaroslava Adamová, Soňa Červená, Jiřina Steimarová, Rudolf Cortés, Vlasta Burian, Jára Pospíšil, Vladimír Ráž. 

Od roku 1962 se natrvalo vrátil do „Karlína" se svým swingovým bigbandem Karel Vlach. V 60. letech byl operetní repertoár obohacen o muzikály, 90. léta zaznamenala návrat operety.


Autor: ČTK

Fakultní Thomayerova nemocnice má zrekonstruované třídy místní ZŠ a MŠ a Odd. dětské psychiatrie

Včera v 17:52

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byla přestřihnuta slavnostní páska od několika nově zrekonstruovaných tříd místní ZŠ, MŠ na Odd. dětské psychiatrie, a to díky finančnímu grantu ze strany Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP (tzv. Norské Fondy) v rámci projektu „Implementace...

Hala 22 v Pražské tržnici nabízí dvě volná prodejní místa, v jednom má vzniknout i take-away občerstvení

Včera v 17:27

Hala 22 v Holešovicích je největší zeleninový trh s celoročním provozem a s jednou z nejdelších tradic v hlavním městě. Aktuálně město vypsalo výběrové řízení na dvě prodejní místa, jedno klasické pro potravinový sortiment a jedno dvojité místo přímo v čele haly u vstupu, kde by kromě prodejního...

Ať se k projektu městského bydlení v Ďáblicích vyjádří občané, zní z Prahy 8

23. září 2021 v 07:01

Rada městské části Praha 8 se seznámila s návrhem dalšího postupu projektu výstavby bytového domu „Ládví – Praha 8“, který schválili radní hlavního města Prahy. Vzhledem k tomu, že projekt výstavby nebyl projednán ani s městskou částí, ani s občany sídliště Ďáblice, radní Prahy 8 s jeho realizací...

Praha 5 investovala v prvním pololetí letošního roku 86 milionů korun

22. září 2021 ve 22:52

Investice do rekonstrukce a modernizace školských zařízení dominovaly hospodaření městské části Praha 5 v prvním půlroce. Téměř 30 milionů šlo také do městské zeleně a ochrany životního prostředí. Praha 5 to aktuálně uvedla v tiskové zprávě.

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

22. září 2021 v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

21. září 2021 ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Další články
Nahoru