Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Předchůdcem dnešní Thomayerovy nemocnice byly Masarykovy domovy
Ústav, nazvaný Masarykovy domovy, byl otevřen v roce 1928. Foto: ftn.cz

Předchůdcem dnešní Thomayerovy nemocnice byly Masarykovy domovy

Ačkoli dnešní Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze byla založena jako nemocnice v květnu 1954, její historie je mnohem starší. Již v roce 1928 zde bylo otevřeno zařízení sociálního typu, které se zaměřovalo na péči o choré, seniory či o děti v rámci tehdejší zotavovny. Ústav, nazvaný Masarykovy domovy, byl slavnostně otevřen k desátému výročí vzniku Československé republiky 28. října 1928, a to za přítomnosti prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Ústav sociální péče hlavního města Prahy vznikl podle funkcionalistického návrhu Bohumíra Kozáka. Komplex dvacítky budov v pražské Krči vyrostl velmi rychle, stavět se začalo v červenci 1926.

Zahrnoval pavilóny pro chudé nemocné a seniory, nemocnici, dětskou ozdravovnu, pekárnu, řeznictví, krejčovské dílny, zahradnictví, školu, kino, kapli i sportoviště. Areál o rozloze 33 hektarů, jenž hlídalo pět policistů, patřil tehdy k nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Za druhé světové války byl v Masarykových domovech zřízen německý lazaret a po válce tam byla krátce nemocnice pro repatrianty a nemocnice Rudé armády. Od roku 1947 byly Masarykovy domovy několik let opět sociálním ústavem, než na jejich místě byla v květnu 1954 otevřena nemocnice.

Stalo se tak u příležitostí 100. výročí narození lékaře Josefa Thomayera. Profesor Thomayer (1853 – 1927) je považován za zakladatele české školy vnitřního lékařství a za vynikajícího diagnostika v oblasti chorob ledvin, srdce a nervů. Byl též skvělým pedagogem, který na své klinice vychoval řadu výborných lékařů.

V roce 1984 se z nemocnice stala Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN), v roce 2012 byl název opět změněn na Thomayerova nemocnice. Statut fakultní nemocnice znovu získala v roce 2021.

V současné době pracuje ve FTN, která má zhruba 1000 lůžek, téměř 2700 zaměstnanců, z toho více než 2300 zdravotníků. FTM provozuje 13 klinických pracovišť a působí zde dalších 30 pracovišť a oddělení. FTN má i několik center vysoce specializované péče (CVS).

Nemocnice je též výukovou základnou lékařských, farmaceutických i jiných fakult a ve spolupráci s 1. LF UK a 3. LF UK se podílí na pregraduální výuce studentů lékařské fakulty na vybraných pracovištích.

Zajímavostí areálu Thomayerovy nemocnice je třípatrové podzemní zdravotnické pracoviště, zbudované v železobetonovém protiatomovém krytu z let 1952 až 1962 se samostatným zdrojem pitné vody i agregátem pro výrobu elektrické energie.

V roce 1971 vznikl v areálu nemocnice integrací šesti výzkumných ústavů Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), jenž je špičkovým pracovištěm na poli kardiovaskulárních chorob, transplantací orgánů, diabetologie a poruch metabolismu. Na kontě má řadu evropských prvenství v transplantacích orgánů.


Autor: ČTK

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru