dnes
Neděle - zatazeno
20°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - skorojasno
13°C
Filla, Zrzavý, Čapek a další umělci. Předaukční výstava v Galerii Kodl ukazuje 250 děl
Toyen: A teď, když přijde čas. Foto: Kodl

Předaukční výstava 250 uměleckých děl probíhá od 30. dubna do 26. května v Galerii Kodl na Národní třídě. Výstava bude zakončená aukcí, která se již tradičně koná na pražském Žofíně v neděli 27. května od 12 hodin. Kompletní výtěžek z prvních deseti položek bude již posedmé předán na účet Centra Paraple.

kodl-vaclav-brozik-deti-v-lese Výstava rozhodně stojí za návštěvu a potěší všechny obdivovatele českého výtvarného umění. Znovu se sešla vynikající kolekce obsahující vzácné a výjimečné obrazy, které budete mít možnost zhlédnout v průběhu celého měsíce včetně víkendů.

Ke spatření jsou mistrovská díla takových umělců jako například Václav Brožík, Josef Čapek, Emil Filla, František Foltýn, Max Haushofer, Antonín Chittussi, Rudolf Kremlička, Václav Radimský, Václav Špála, Jindřich Štyrský či Jan Zrzavý.

Nejdražším obrazem je jedinečná reprezentativní ukázka poválečné malby malířky Toyen z autorčina vrcholného pařížského období, která mimořádným způsobem dokládá sepětí s tehdejším evropským surrealismem na té nejvyšší úrovni. Cena tohoto mnohokrát vystavovaného a reprodukovaného díla A teď, když přijde čas startuje na 13 milionech korun. Galerie Kodl v aukci nabídce dokonce dvě poválečné práce této malířky.

kodl-jakub-schikaneder-na-karlove-moste Umění 19. století není pozadu a je již tradičně zastoupeno žáky Haushoferovy krajinářské speciálky v čele s Havránkem, Kosárkem či Chwalou, stejně jako galerijní monumentální jezerní scenérií Hintersee, pocházející přímo od profesora Maxe Haushofera. Sešlo se také několik vynikajících děl předních představitelů Generace Národního divadla Ecce homo V. Hynaise a monumentální po léta nezvěstné a mnohokrát publikované plátno Děti v lese od Václava Brožíka. Potěšující položkou jarní kolekce je i působivý pražský podvečer Na Karlově mostě v podání J. Schikanedera. Umění přelomu století velkolepě reprezentuje slavný Portrét B. Preislerové z roku 1909, ale také celá plejáda žáků Mařákovy škole, v čele s vynikajícím a po dlouhé době se objevujícím dílem kameničkovského charakteru Antonína Slavíčka. Velkou vzácností je zároveň přítomnost mistrů francouzské umělecké scény v čele s Boudinem (Břeh řeky La Touques), Valtatem, Guillauminem, pocházejícím přímo ze sbírky Paula Gaugina.

kodl-frantisek-foltyn-kompozice Nadmíru kvalitně je reprezentována česká moderna a to nejen těmi nejznámějšími autory, ale zejména pak významnými díly, která neměla veřejnost dosud možnost spatřit veřejně vystavené. Jedním z nich je například vynikající velkoformátová kompozice, která zastupuje nefigurativní polohu umění od Františka Foltýna. Ve Francii vznikl konvolut kreseb od Františka Kupky, které se staly přípravnými pracemi ke slavným Radostem a dražit se bude i barevná akvarelová studie k tomuto proslulému dílu.

Galerie sběratelům nabídne celkem čtyři díla matadora českého kubismu Emila Filly, z nichž dvě, Zátiší s kartou a dýmkou a Hlava pocházejí z raného období analytického kubismu. Meziválečnou avantgardu třicátých let pak reprezentují ta nejzvučnější jména. Budou představeny dvě poetické práce Josefa Čapka, Hlava od Františka Muziky, dvě skvělé kytice a vynikající zátiší Václava Špály či dvě plátna klasika české moderny Rudolfa Kremličky. Surrealistickou estetiku zastupuje vzácný akvarel od Jindřicha Štyrkého Srdeční krajinka a koláž pocházející ze slavného cyklu Stěhovací kabinet. Skvělá česká šedesátá léta reprezentují zejména dvě velkolepé malby, Stroj pouště od Kamila Lhotáka a Trámy od Vladimíra Kopeckého. Těšit se sběratelé a milovníci umění mohou i na několik prací od Otakara Mrkvičky, Josefa Lady či Adolfa Borna. Současné umění je zastoupeno známými a vystavovanými umělci Martinem Krajcem, Pastou Onerem, Otakarem Španělem a dalšími.

Na českém trhu zcela ojedinělá je brilantně zpracovaná a velice moderně pojatá bronzová plastika od umělce světového formátu, jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealistického proudu Salvadora Dalího.

Galerie Kodl dlouhodobě podporuje i soudobé umění. Proto je do aukce zařazeno více současných výtvarníků. Jejich díla budou již posedmé dražena ve prospěch Centra Paraple. Výtěžek z prodeje prvních deseti uměleckých děl využije Centrum Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Galerie KODL spatřuje v této dlouhodobé spolupráci vhodný způsob pomoci hendikepovaným lidem. Jedná se o práce následujících umělců: Michal Cimala, Anna Karan, Alžběta Jungrová a Martin Krajc, Martina Krupičková, Vladimír Novák, Jiří Petrbok a Robert Šalanda. Dražit se budou i fotografie autorů Josefa Ptáčka, Michala Venery a Jana Dobrovského.

„Těší nás, že jsme společně založili tradici podpory Centra Paraple uměním. Jsme rádi, že díla věnovaná do aukce budou inspirovat i pomáhat“, uvádějí patroni této aukce – Zdeněk Svěrák a Jan Kačer.

Výstava 1918 Žižkov „My, národ československý …“

21. září 2018 ve 12:49

Pro 100. výročí vzniku Československé republiky si městská část Praha 3 připravila další, originální kulturní události, které navazují na předcházející úspěšné akce v rámci celoročního projektu Po stopách osmiček v Praze 3. Jedná se o výstavu, jejíž libreto je zpracováno neotřelým způsobem díky...

Cena Miloslava Švandrlíka 2018

21. září 2018 v 07:36

V rámci letošních Dnů Prahy 11 byly v pátek 14. září vyhlášeny výsledky šestého ročníku literární soutěže Cena Miloslava Švandrlíka o nejlepší humoristickou knihu českého autora, vydanou v kalendářním roce 2017.

Vernisáž: Had v parku Portheimka

20. září 2018 v 17:21

Na vernisáž plastiky Had autorek Barbory Fastrové a Johany Pošové v pátek 21. září od 18 hodin v parku Portheimka zve zástupce starosty městské části Praha 5 Lukáš Herold.

Astrovíkend zve na poradny, koncert, přednášky a workshopy

20. září 2018 v 08:10

V říjnu se během víkendu 6. a 7. října koná Ezoterický festival Astrovíkend. Na Výstavišti v Holešovicích na návštěvníky čekají po oba dny přednášky o zdraví a zdravém životním stylu, setkání s osobnostmi esoteriky, kartáři nebo numerology. Před Křižíkovou fontánou se uskuteční koncerty a...

Bastion 2018: Hudba na hradbách v září

20. září 2018 v 07:55

Další z koncertů letošního roku připravila v úterý 25. září na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Praha žíznivá a nemocná. Přednáška historika Kryštofa Drnka

19. září 2018 v 09:58

Pražské vodovody a kanalizace se připojily ke Dnům architektury. Součástí programu konaného v Podolské vodárně bude i přednáška s názvem Praha žíznivá a nemocná, která se koná v neděli 30. září od 17 hodin.

Bukovanská s Bukovanskou přes koleno v Galerii 9

17. září 2018 ve 13:24

Talenty se v rodině dědí. Někdy se násobí, jindy dělí, tu se ostří, ondy otupují. Výstava děl Angely Marie a Anny Marie Bukovanských je pokračováním volného cyklu Galerie 9, věnovaného společným expozicím členů výtvarnických rodin, a tentokrát se jedná o vazbu doposud zcela unikátní: o setkání...

Smíchovské slavnosti: David Koller Band, Monkey Business, PSH a Prago Union

17. září 2018 ve 12:30

Koncert Smíchovských slavností se koná 25. září od 17 hodin přímo v centru Smíchova u metra Anděl při výstupu na Knížecí, naproti pivovaru Staropramen.

Další články
Nahoru