dnes
Neděle - jasno
26°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
27°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
27°C
Filla, Zrzavý, Čapek a další umělci. Předaukční výstava v Galerii Kodl ukazuje 250 děl
Toyen: A teď, když přijde čas. Foto: Kodl

Předaukční výstava 250 uměleckých děl probíhá od 30. dubna do 26. května v Galerii Kodl na Národní třídě. Výstava bude zakončená aukcí, která se již tradičně koná na pražském Žofíně v neděli 27. května od 12 hodin. Kompletní výtěžek z prvních deseti položek bude již posedmé předán na účet Centra Paraple.

kodl-vaclav-brozik-deti-v-lese Výstava rozhodně stojí za návštěvu a potěší všechny obdivovatele českého výtvarného umění. Znovu se sešla vynikající kolekce obsahující vzácné a výjimečné obrazy, které budete mít možnost zhlédnout v průběhu celého měsíce včetně víkendů.

Ke spatření jsou mistrovská díla takových umělců jako například Václav Brožík, Josef Čapek, Emil Filla, František Foltýn, Max Haushofer, Antonín Chittussi, Rudolf Kremlička, Václav Radimský, Václav Špála, Jindřich Štyrský či Jan Zrzavý.

Nejdražším obrazem je jedinečná reprezentativní ukázka poválečné malby malířky Toyen z autorčina vrcholného pařížského období, která mimořádným způsobem dokládá sepětí s tehdejším evropským surrealismem na té nejvyšší úrovni. Cena tohoto mnohokrát vystavovaného a reprodukovaného díla A teď, když přijde čas startuje na 13 milionech korun. Galerie Kodl v aukci nabídce dokonce dvě poválečné práce této malířky.

kodl-jakub-schikaneder-na-karlove-moste Umění 19. století není pozadu a je již tradičně zastoupeno žáky Haushoferovy krajinářské speciálky v čele s Havránkem, Kosárkem či Chwalou, stejně jako galerijní monumentální jezerní scenérií Hintersee, pocházející přímo od profesora Maxe Haushofera. Sešlo se také několik vynikajících děl předních představitelů Generace Národního divadla Ecce homo V. Hynaise a monumentální po léta nezvěstné a mnohokrát publikované plátno Děti v lese od Václava Brožíka. Potěšující položkou jarní kolekce je i působivý pražský podvečer Na Karlově mostě v podání J. Schikanedera. Umění přelomu století velkolepě reprezentuje slavný Portrét B. Preislerové z roku 1909, ale také celá plejáda žáků Mařákovy škole, v čele s vynikajícím a po dlouhé době se objevujícím dílem kameničkovského charakteru Antonína Slavíčka. Velkou vzácností je zároveň přítomnost mistrů francouzské umělecké scény v čele s Boudinem (Břeh řeky La Touques), Valtatem, Guillauminem, pocházejícím přímo ze sbírky Paula Gaugina.

kodl-frantisek-foltyn-kompozice Nadmíru kvalitně je reprezentována česká moderna a to nejen těmi nejznámějšími autory, ale zejména pak významnými díly, která neměla veřejnost dosud možnost spatřit veřejně vystavené. Jedním z nich je například vynikající velkoformátová kompozice, která zastupuje nefigurativní polohu umění od Františka Foltýna. Ve Francii vznikl konvolut kreseb od Františka Kupky, které se staly přípravnými pracemi ke slavným Radostem a dražit se bude i barevná akvarelová studie k tomuto proslulému dílu.

Galerie sběratelům nabídne celkem čtyři díla matadora českého kubismu Emila Filly, z nichž dvě, Zátiší s kartou a dýmkou a Hlava pocházejí z raného období analytického kubismu. Meziválečnou avantgardu třicátých let pak reprezentují ta nejzvučnější jména. Budou představeny dvě poetické práce Josefa Čapka, Hlava od Františka Muziky, dvě skvělé kytice a vynikající zátiší Václava Špály či dvě plátna klasika české moderny Rudolfa Kremličky. Surrealistickou estetiku zastupuje vzácný akvarel od Jindřicha Štyrkého Srdeční krajinka a koláž pocházející ze slavného cyklu Stěhovací kabinet. Skvělá česká šedesátá léta reprezentují zejména dvě velkolepé malby, Stroj pouště od Kamila Lhotáka a Trámy od Vladimíra Kopeckého. Těšit se sběratelé a milovníci umění mohou i na několik prací od Otakara Mrkvičky, Josefa Lady či Adolfa Borna. Současné umění je zastoupeno známými a vystavovanými umělci Martinem Krajcem, Pastou Onerem, Otakarem Španělem a dalšími.

Na českém trhu zcela ojedinělá je brilantně zpracovaná a velice moderně pojatá bronzová plastika od umělce světového formátu, jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealistického proudu Salvadora Dalího.

Galerie Kodl dlouhodobě podporuje i soudobé umění. Proto je do aukce zařazeno více současných výtvarníků. Jejich díla budou již posedmé dražena ve prospěch Centra Paraple. Výtěžek z prodeje prvních deseti uměleckých děl využije Centrum Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Galerie KODL spatřuje v této dlouhodobé spolupráci vhodný způsob pomoci hendikepovaným lidem. Jedná se o práce následujících umělců: Michal Cimala, Anna Karan, Alžběta Jungrová a Martin Krajc, Martina Krupičková, Vladimír Novák, Jiří Petrbok a Robert Šalanda. Dražit se budou i fotografie autorů Josefa Ptáčka, Michala Venery a Jana Dobrovského.

„Těší nás, že jsme společně založili tradici podpory Centra Paraple uměním. Jsme rádi, že díla věnovaná do aukce budou inspirovat i pomáhat“, uvádějí patroni této aukce – Zdeněk Svěrák a Jan Kačer.

Přijďte se seznámit s Kelty do Národního muzea

Včera v 10:19

Zajímá vás život Keltů a vše, co s ním souvisí? Pak se přijďte podívat na právě otevřenou výstavu s názvem Keltové do Nové budovy Národního muzea. Seznámíte se zde nejen s duchovním i každodenním životem keltských kmenů ale také s bohatým a proměnlivým světem doby železné ve střední...

Výstava Singularity nabídne pohled na vztah člověka, prostoru a krajiny očima devíti umělců

Včera v 08:35

Pod názvem Singularity: Člověk – Prostor – Krajina připravila společnost Art Lines v Art &Event Gallery Černá labuť výstavu děl devíti výrazných českých výtvarníků, která nabízí pohled na jindy nezajímavá, banální a všední místa, věci a situace očima těch, jimž je dáno vidět svět...

Merkádo: Latinská Amerika na Jiřáku

Včera v 06:27

Ve čtvrtek 31. května a v pátek 1. června se promění náměstí Jiřího z Poděbrad v Latinskou Ameriku. Návštěvníci festivalu se tak opět mohou těšit na přehlídku trhů s exotickými pokrmy, rukodělnými výrobky a dalšími produkty ze zemí Latinské Ameriky. Na Merkádu se představí více než čtyřicet...

Ilustrovaná Staropražská kuchařka zasvětí do kulinářského světa historické Prahy

22. května 2018 v 11:13

Kaldoun, kreplach, hlemýždí sekaná, pražská šunka… Znovu objevené recepty z Prahy dob minulých vychází v knize Staropražská kuchařka nedávno zesnulého znalce historické kuchyně Viktora Faktora doplněné jedinečnými kolážemi Miroslava Huptycha.

innogy Modrá kostka do Karlových Varů

21. května 2018 v 10:59

innogy Modrá kostka je filmová cena za mimořádný umělecký výkon ve filmu koprodukovaném v rámci dlouhodobého projektu innogy – energie českého filmu. Cena je každoročně předávána v době konání Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který proběhne od 29. června do 7. července. innogy...

Colloratury. Nová série komorních koncertů Collegia 1704 začne tuto neděli

18. května 2018 v 07:11

Pražský barokní orchestr Collegium 1704 se svým uměleckým vedoucím a zakladatelem Václavem Luksem tentokrát u cembala, zahájí nový komorní cyklus. První koncert ve vysočanském sídle orchestru se v budově bývalých závodů ČKD odehraje již tuto neděli 20. května od 19:30 a v průběhu léta a podzimu na...

Další články
Nahoru