dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
8°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Filla, Zrzavý, Čapek a další umělci. Předaukční výstava v Galerii Kodl ukazuje 250 děl
Toyen: A teď, když přijde čas. Foto: Kodl

Předaukční výstava 250 uměleckých děl probíhá od 30. dubna do 26. května v Galerii Kodl na Národní třídě. Výstava bude zakončená aukcí, která se již tradičně koná na pražském Žofíně v neděli 27. května od 12 hodin. Kompletní výtěžek z prvních deseti položek bude již posedmé předán na účet Centra Paraple.

kodl-vaclav-brozik-deti-v-lese Výstava rozhodně stojí za návštěvu a potěší všechny obdivovatele českého výtvarného umění. Znovu se sešla vynikající kolekce obsahující vzácné a výjimečné obrazy, které budete mít možnost zhlédnout v průběhu celého měsíce včetně víkendů.

Ke spatření jsou mistrovská díla takových umělců jako například Václav Brožík, Josef Čapek, Emil Filla, František Foltýn, Max Haushofer, Antonín Chittussi, Rudolf Kremlička, Václav Radimský, Václav Špála, Jindřich Štyrský či Jan Zrzavý.

Nejdražším obrazem je jedinečná reprezentativní ukázka poválečné malby malířky Toyen z autorčina vrcholného pařížského období, která mimořádným způsobem dokládá sepětí s tehdejším evropským surrealismem na té nejvyšší úrovni. Cena tohoto mnohokrát vystavovaného a reprodukovaného díla A teď, když přijde čas startuje na 13 milionech korun. Galerie Kodl v aukci nabídce dokonce dvě poválečné práce této malířky.

kodl-jakub-schikaneder-na-karlove-moste Umění 19. století není pozadu a je již tradičně zastoupeno žáky Haushoferovy krajinářské speciálky v čele s Havránkem, Kosárkem či Chwalou, stejně jako galerijní monumentální jezerní scenérií Hintersee, pocházející přímo od profesora Maxe Haushofera. Sešlo se také několik vynikajících děl předních představitelů Generace Národního divadla Ecce homo V. Hynaise a monumentální po léta nezvěstné a mnohokrát publikované plátno Děti v lese od Václava Brožíka. Potěšující položkou jarní kolekce je i působivý pražský podvečer Na Karlově mostě v podání J. Schikanedera. Umění přelomu století velkolepě reprezentuje slavný Portrét B. Preislerové z roku 1909, ale také celá plejáda žáků Mařákovy škole, v čele s vynikajícím a po dlouhé době se objevujícím dílem kameničkovského charakteru Antonína Slavíčka. Velkou vzácností je zároveň přítomnost mistrů francouzské umělecké scény v čele s Boudinem (Břeh řeky La Touques), Valtatem, Guillauminem, pocházejícím přímo ze sbírky Paula Gaugina.

kodl-frantisek-foltyn-kompozice Nadmíru kvalitně je reprezentována česká moderna a to nejen těmi nejznámějšími autory, ale zejména pak významnými díly, která neměla veřejnost dosud možnost spatřit veřejně vystavené. Jedním z nich je například vynikající velkoformátová kompozice, která zastupuje nefigurativní polohu umění od Františka Foltýna. Ve Francii vznikl konvolut kreseb od Františka Kupky, které se staly přípravnými pracemi ke slavným Radostem a dražit se bude i barevná akvarelová studie k tomuto proslulému dílu.

Galerie sběratelům nabídne celkem čtyři díla matadora českého kubismu Emila Filly, z nichž dvě, Zátiší s kartou a dýmkou a Hlava pocházejí z raného období analytického kubismu. Meziválečnou avantgardu třicátých let pak reprezentují ta nejzvučnější jména. Budou představeny dvě poetické práce Josefa Čapka, Hlava od Františka Muziky, dvě skvělé kytice a vynikající zátiší Václava Špály či dvě plátna klasika české moderny Rudolfa Kremličky. Surrealistickou estetiku zastupuje vzácný akvarel od Jindřicha Štyrkého Srdeční krajinka a koláž pocházející ze slavného cyklu Stěhovací kabinet. Skvělá česká šedesátá léta reprezentují zejména dvě velkolepé malby, Stroj pouště od Kamila Lhotáka a Trámy od Vladimíra Kopeckého. Těšit se sběratelé a milovníci umění mohou i na několik prací od Otakara Mrkvičky, Josefa Lady či Adolfa Borna. Současné umění je zastoupeno známými a vystavovanými umělci Martinem Krajcem, Pastou Onerem, Otakarem Španělem a dalšími.

Na českém trhu zcela ojedinělá je brilantně zpracovaná a velice moderně pojatá bronzová plastika od umělce světového formátu, jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealistického proudu Salvadora Dalího.

Galerie Kodl dlouhodobě podporuje i soudobé umění. Proto je do aukce zařazeno více současných výtvarníků. Jejich díla budou již posedmé dražena ve prospěch Centra Paraple. Výtěžek z prodeje prvních deseti uměleckých děl využije Centrum Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Galerie KODL spatřuje v této dlouhodobé spolupráci vhodný způsob pomoci hendikepovaným lidem. Jedná se o práce následujících umělců: Michal Cimala, Anna Karan, Alžběta Jungrová a Martin Krajc, Martina Krupičková, Vladimír Novák, Jiří Petrbok a Robert Šalanda. Dražit se budou i fotografie autorů Josefa Ptáčka, Michala Venery a Jana Dobrovského.

„Těší nás, že jsme společně založili tradici podpory Centra Paraple uměním. Jsme rádi, že díla věnovaná do aukce budou inspirovat i pomáhat“, uvádějí patroni této aukce – Zdeněk Svěrák a Jan Kačer.

Koncertem v žižkovské Akropoli dovrší Plastici oslavy 50 let dvé existence

Včera v 11:06

Legendární kapela, která je nejdůležitějším představitelem československé undergroundové hudební scény už padesát let, představí publiku 1. prosince v 19 hodin v Žižkovské Akropoli průřez svou tvorbou. Divákům The Plastic People of the Universe odehrají koncert, který se už zřejmě nebude...

Zítra se slaví Mezinárodní den flamenka, v Praze jej připomene festival

Včera v 11:00

Šestnáctého listopadu spojuje celý svět Mezinárodní den flamenka. Tento kulturní klenot, jehož kolébkou je Andalusie na jihu Španělska, je od roku 2010 zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a u této příležitosti byl ustanoven i Mezinárodní den flamenka.

Než vše začalo. Premiéra souboru Lenka Vagnerova & Company v Městských divadlech pražských

Včera v 10:37

Divadlo Komedie, jedno ze tří divadel Městských divadel pražských, je od října domovskou scénou pohybového divadla Lenka Vagnerová & Company. Taneční soubor sem přenesl některé své inscenace a 24. listopadu se zde uskuteční i premiéra mimodramatu Než vše začalo…, který vznikl ve spolupráci...

Praha 2 zve na Bastion

14. listopadu 2018 v 08:39

Cyklus Hudba na hradbách pokračuje 20. listopadu koncertem multižánrového seskupení amerického kytaristy, kapelníka a producenta Steve Walsh Quartet.

Kdyby smutek dýmal. Okupace Československa očima finské básnířky

14. listopadu 2018 v 08:02

V pondělí 19. listopadu proběhne v Knihovně Václava Havla beseda o finských reakcích na okupaci Československa v srpnu 1968. Ústřední pozornost bude věnována tvorbě jedné z nejvýznamnějších finských básnířek 20. století, Eevy-Liisy Mannerové.

Křeslo pro hosta. Na akci k výstavě Po stopách osmiček v Praze 3 zve radnice

13. listopadu 2018 v 08:58

K výstavě Po stopách osmiček v Praze 3 připravila radnice i v listopadu řadu doprovodných akcí. Další z nich bude Křeslo pro hosta ve středu 21. listopadu od 18 hodin v Atriu. Hostem moderátora Jiřího Vaníčka bude herec a dabér Jiří Schvarz.

Kapela The Tap Tap připravuje Mikulášskou

13. listopadu 2018 v 07:13

Kapela The Tap Tap připravuje každoroční Mikulášskou. Letošní ročník vychází opět na 5. prosince, tedy na den, kdy ulicemi budou pobíhat Mikulášové, čerti a andělé. Koncert se bude již potřetí konat ve Foru Karlín.

Černý racek přilétá. V Hybernii se bude vzpomínat nejen na Oldřicha Veselého

12. listopadu 2018 v 11:32

Černý racek je jedna z nejlepších rockových skladeb, kterou napsal Oldřich Veselý, autor mimo i písně Válka je vůl a mnoha dalších. 13. listopadu by se dožil sedmdesáti let. Bohužel to nestihl, protože v lednu letošního roku zemřel. Odešla tak velká rocková legenda.

Tóny Vinohrad zvou na velikány světové hudby

12. listopadu 2018 v 08:22

Koncert připravený radnicí druhé městské části uslyšíte v Gröbově vile ve středu 14. listopadu v 19. hodin.

Další články
Nahoru