dnes
Pondělí - jasno
29°C
zítra
Úterý - jasno
29°C
pozítří
Středa - skorojasno
29°C
Filla, Zrzavý, Čapek a další umělci. Předaukční výstava v Galerii Kodl ukazuje 250 děl
Toyen: A teď, když přijde čas. Foto: Kodl

Předaukční výstava 250 uměleckých děl probíhá od 30. dubna do 26. května v Galerii Kodl na Národní třídě. Výstava bude zakončená aukcí, která se již tradičně koná na pražském Žofíně v neděli 27. května od 12 hodin. Kompletní výtěžek z prvních deseti položek bude již posedmé předán na účet Centra Paraple.

kodl-vaclav-brozik-deti-v-lese Výstava rozhodně stojí za návštěvu a potěší všechny obdivovatele českého výtvarného umění. Znovu se sešla vynikající kolekce obsahující vzácné a výjimečné obrazy, které budete mít možnost zhlédnout v průběhu celého měsíce včetně víkendů.

Ke spatření jsou mistrovská díla takových umělců jako například Václav Brožík, Josef Čapek, Emil Filla, František Foltýn, Max Haushofer, Antonín Chittussi, Rudolf Kremlička, Václav Radimský, Václav Špála, Jindřich Štyrský či Jan Zrzavý.

Nejdražším obrazem je jedinečná reprezentativní ukázka poválečné malby malířky Toyen z autorčina vrcholného pařížského období, která mimořádným způsobem dokládá sepětí s tehdejším evropským surrealismem na té nejvyšší úrovni. Cena tohoto mnohokrát vystavovaného a reprodukovaného díla A teď, když přijde čas startuje na 13 milionech korun. Galerie Kodl v aukci nabídce dokonce dvě poválečné práce této malířky.

kodl-jakub-schikaneder-na-karlove-moste Umění 19. století není pozadu a je již tradičně zastoupeno žáky Haushoferovy krajinářské speciálky v čele s Havránkem, Kosárkem či Chwalou, stejně jako galerijní monumentální jezerní scenérií Hintersee, pocházející přímo od profesora Maxe Haushofera. Sešlo se také několik vynikajících děl předních představitelů Generace Národního divadla Ecce homo V. Hynaise a monumentální po léta nezvěstné a mnohokrát publikované plátno Děti v lese od Václava Brožíka. Potěšující položkou jarní kolekce je i působivý pražský podvečer Na Karlově mostě v podání J. Schikanedera. Umění přelomu století velkolepě reprezentuje slavný Portrét B. Preislerové z roku 1909, ale také celá plejáda žáků Mařákovy škole, v čele s vynikajícím a po dlouhé době se objevujícím dílem kameničkovského charakteru Antonína Slavíčka. Velkou vzácností je zároveň přítomnost mistrů francouzské umělecké scény v čele s Boudinem (Břeh řeky La Touques), Valtatem, Guillauminem, pocházejícím přímo ze sbírky Paula Gaugina.

kodl-frantisek-foltyn-kompozice Nadmíru kvalitně je reprezentována česká moderna a to nejen těmi nejznámějšími autory, ale zejména pak významnými díly, která neměla veřejnost dosud možnost spatřit veřejně vystavené. Jedním z nich je například vynikající velkoformátová kompozice, která zastupuje nefigurativní polohu umění od Františka Foltýna. Ve Francii vznikl konvolut kreseb od Františka Kupky, které se staly přípravnými pracemi ke slavným Radostem a dražit se bude i barevná akvarelová studie k tomuto proslulému dílu.

Galerie sběratelům nabídne celkem čtyři díla matadora českého kubismu Emila Filly, z nichž dvě, Zátiší s kartou a dýmkou a Hlava pocházejí z raného období analytického kubismu. Meziválečnou avantgardu třicátých let pak reprezentují ta nejzvučnější jména. Budou představeny dvě poetické práce Josefa Čapka, Hlava od Františka Muziky, dvě skvělé kytice a vynikající zátiší Václava Špály či dvě plátna klasika české moderny Rudolfa Kremličky. Surrealistickou estetiku zastupuje vzácný akvarel od Jindřicha Štyrkého Srdeční krajinka a koláž pocházející ze slavného cyklu Stěhovací kabinet. Skvělá česká šedesátá léta reprezentují zejména dvě velkolepé malby, Stroj pouště od Kamila Lhotáka a Trámy od Vladimíra Kopeckého. Těšit se sběratelé a milovníci umění mohou i na několik prací od Otakara Mrkvičky, Josefa Lady či Adolfa Borna. Současné umění je zastoupeno známými a vystavovanými umělci Martinem Krajcem, Pastou Onerem, Otakarem Španělem a dalšími.

Na českém trhu zcela ojedinělá je brilantně zpracovaná a velice moderně pojatá bronzová plastika od umělce světového formátu, jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealistického proudu Salvadora Dalího.

Galerie Kodl dlouhodobě podporuje i soudobé umění. Proto je do aukce zařazeno více současných výtvarníků. Jejich díla budou již posedmé dražena ve prospěch Centra Paraple. Výtěžek z prodeje prvních deseti uměleckých děl využije Centrum Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Galerie KODL spatřuje v této dlouhodobé spolupráci vhodný způsob pomoci hendikepovaným lidem. Jedná se o práce následujících umělců: Michal Cimala, Anna Karan, Alžběta Jungrová a Martin Krajc, Martina Krupičková, Vladimír Novák, Jiří Petrbok a Robert Šalanda. Dražit se budou i fotografie autorů Josefa Ptáčka, Michala Venery a Jana Dobrovského.

„Těší nás, že jsme společně založili tradici podpory Centra Paraple uměním. Jsme rádi, že díla věnovaná do aukce budou inspirovat i pomáhat“, uvádějí patroni této aukce – Zdeněk Svěrák a Jan Kačer.

Má vlast - zblízka a nahlas v Praze

21. července 2018 v 08:26

Má vlast – zblízka a nahlas je putovní multimediální instalace, která propojuje překrásnou hudbu, výtvarné umění, design a architekturu, vznikla u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Vstup je zdarma.

Hudební léto v parcích Prahy 2 pokračuje druhým koncertem

20. července 2018 v 07:11

Minulý týden začal v Havlíčkových sadech již čtvrtý ročník cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2. Na každém koncertu představuje jeden soubor klasický a druhý jazzový či jiného žánru.

Boží poselství světu: Chápete mě úplně špatně

18. července 2018 ve 13:49

Mystický léčitel: Štítná žláza a její léčba

18. července 2018 ve 13:42

Stále více lidí všech věkových skupin slýchá, že za jejich únavu, přibírání na váze, problémy s pamětí, bolesti, nespavost a další zdravotní problémy může štítná žláza. A přestože lékařská věda věnuje této oblasti velkou pozornost, většina lidí se ani přes léčbu...

Praha 5: Marek Setíkovský – Kreslené vtipy a karikatury

18. července 2018 ve 13:01

Na výstavu kreslených vtipů a karikatur se můžete podívat do 2. září v Galerii „D“ v letohrádku Portheimka. Marek Setíkovský je český architekt a kreslíř. Vystudoval ČVUT v Praze. Je členem České unie karikaturistů.

Barvy Kuby. Výstava fotografií v Lucerně

18. července 2018 v 10:13

Výstavu fotografií mladé ruské fotografky Eleny Gorbunové otevře netradiční vernisáž, která se uskuteční 19. července od 21 hodin, ta bude spojena s kubánskou salsa party organizovanou tanečním studiem exoticDANCEntre.

Muži Kamila Lhotáka do 24. července

17. července 2018 v 07:25

Výstava portrétů významného českého malíře, grafika a ilustrátora Kamila Lhotáka. V prosklených vitrínách v přízemí, ale i na chodbách a na schodištích sedmipatrového Paláce YMCA v centru Prahy můžete vidět kolem stovky obrazů a zhruba dvojnásobek reprodukcí grafik a...

Hudební léto v parcích Prahy 2 odstartovalo v Grébovce

16. července 2018 v 07:10

Ve středu 11. července začal v Havlíčkových sadech již čtvrtý ročník cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2. Na každém koncertu představuje jeden soubor klasický a druhý jazzový či jiného žánru. V Grébovce klasiku reprezentovali tři mladí šestnáctiletí interpreti z Gymnázia a hudební školy hl. m....

Další články
Nahoru