Dnes Úterý - obcasny-dest 2°C
Zítra Středa - skorojasno 6°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Před volbami primátor Hřib přirovnával protivníky k jedovatým houbám, po dvou letech přišla odveta
Předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil, primátor Zdeněk Hřib a předseda klubu Praha Sobě Jan Čižinský (zleva) před muchomůrkou v koláži Patrika Nachera.

Před volbami primátor Hřib přirovnával protivníky k jedovatým houbám, po dvou letech přišla odveta

V rámci předvolební kampaně před dvěma lety zveřejnili pražští Piráti mykopolitický atlas nejedlých i jedovatých hřibů. Pražský poslanec a opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO) aktuálně vytvořil atlas s názvem Koalice na houby aneb Jak se po dvou letech daří podhoubí pražských problémů. Podobně jako dříve Piráti i on nyní vymýšlí nové názvy nejedlých hub, které podle něj charakterizují současnou pražskou koalici.

Když před komunálními volbami v roce 2018 zveřejnili Piráti Mykopolitický atlas, svým protivníkům v něm přiřazovali názvy nejedlých i jedovatých hub. Třeba KSČM dali symbol hřiba satana. „Hřib satan je prudce jedovatá houba. Za syrova působí neutišitelné zvracení, které může skončit i fatálně. K otravě stačí pouhé ochutnání. Má charakteristický zápach připomínající zkyslý boršč,“ charakterizovali tuto houbu alias politickou partaj.

Na SPD podle Pirátů sedí houba hřib žlučník. „Hřib žlučník, lidově hořčák či žlučák je pro palčivou chuť zcela nepoživatelný. Snadno dokáže zkazit celé jídlo. Snaží se tvářit zcela neškodně, ale pozorný houbař tento klam rozezná. Rourky pod kloboukem připomínají oka můry,“ napsali na adresu seskupení Tomia Okamury.

ČSSD dali označení hřib kovář. „Na první pohled si od sytě oranžového hřibu kováře můžete hodně slibovat, ale nedovařený vyvolá silné trávicí potíže. Proto je lepší ho nechat stranou. Riziko záměny za hřib satan je až příliš vysoké,“ psali Piráti.

Voliči nakonec ČSSD, KSČM a SPD skutečně nechali stranou a ve volbách před dvěma lety je do pražského zastupitelstva neposlali.

Piráti si utahovali i z ODS a ANO, tedy subjektů, které se do zastupitelstva dostaly, ale jsou v opozici.

ODS připadl v mykopolitickém atlasu název hřib modračka. „Tyto hřiby se vyznačují modráním dužiny na poraněných místech plodnic. Ty totiž bývají provrtány hromadou tunýlků. Dříve byl hřib modračka oblíben, ale po zklamání mnoha houbařů vysokou čevivostí není již příliš vyhledáván,“ napsali Piráti.

Hnutí ANO připadl název hřib rudonachový. „Jeho rod se v latině jmenuje Imperator. Má řepkově nažloutlé rourky a snadno si jej spletete s hřibem žlučníkem či hřibem kovářem, ale ještě naše babišky je uměly rozlišit. Hřib rudonachový je nejedlý a po jeho konzumaci vám určitě nebude líp,“ stojí v mykopolitickém atlasu.

Paradoxně si Piráti utahovali i ze svého současného partnera, TOP 09. Ta je totiž součástí koalice. Straně dali symbol hřib pružný: „Zdánlivě dobře vypadající, avšak kyselý hřib skrývá pod kloboukem konzervativně žluté, lidovecké rourky. Jde o houbu ohroženou, proto by v kuchyni neměla být vůbec využívána. Roste v knížecích lesích, voní po ovoci, a proto na ni občas sedne motýlek.“

Sebe sami Piráti se sebevědomě přirovnali k hřibu pravákovi: „Praváky jsou jediné hřiby rostoucí u nás, které nejsou jen jedlé, ale také chutné, zdravé a mají neměnnou dužinu.“

Po dvou letech odveta

Pražský zastupitel a zároveň poslanec Patrik Nacher u příležitosti poločasu koalic  Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) zveřejnil infografiku, která podle něj na konkrétních příkladech vysvětluje, proč je současné vedení Prahy špatné.

„Tvrdou, leč zaslouženou kritiku ponechám na jiné opoziční politiky a političky. U příležitosti poločasu vládnutí jsem si nicméně dovolil připravit malou infografiku, která na konkrétních příkladech shrnuje, proč nejpříznačnějším označením pro současné vedení Prahy je: koalice na houby," uvedl dosluhující předseda zatupitelského klubu ANO v pražském zastupitelstvu Patrik Nacher.

koalice-na-houby

„Politika pražského magistrátu pod vedením primátora Zdeňka Hřiba se nejvíce vyznačuje plíživým ideologickým aktivismem. Zvyšování různých daní, poplatků a třeba i MHD pouze vysává peníze z kapes obyvatel Prahy. Paradoxně se tak ukazuje, že nejvyšší cenu za tento styl politiky zaplatí mladí lidé v produktivním věku. Otevřená pouliční válka magistrátu s řidiči je pak vykoupena zmatkem v dopravě, a především pak malým posunem ve věci klíčových dopravních staveb: přivaděčů, mostů, okruhů a obchvatů," dodal Nacher.


Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Musí prý chránit vládu před mou klávesnicí. Tak tímto mi Zeman polichotil

26. prosince 2020 v 11:11

„Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat...

Poslední letošní jednání pražských zastupitelů lze sledovat online

16. prosince 2020 ve 22:23

Nadcházející 22. zasedání Zastupitelstva hl. m Prahy ve čtvrtek 17. prosince se uskuteční opět v upraveném režimu, aby byla dodržena aktuální mimořádná opatření. Zasedání se koná ve Velkém jednacím sále v budově Nové radnice na Mariánském náměstí, začíná v 8:30 hodin a je veřejné. Magistrát...

Další články
Nahoru