Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Před sídlo magistrátu už lidé donesli tisíce roušek, po sterilizaci jsou roznášeny seniorům
Dobrovolnice s rouškami na Mariánském náměstí. Foto: MHMP

Před sídlo magistrátu už lidé donesli tisíce roušek, po sterilizaci jsou roznášeny seniorům

Nedostatek roušek zvedl vlnu solidarity. Lidé si je šijí doma a nabízejí je spoluobčanům. Roušky je ale potřeba sterilizovat a efektivně distribuovat. Před sídlem magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1 tak od čtvrtka najdou Pražané stan Českého červeného kříže, kde mohou ručně vyráběné roušky darovat. Po sterilizaci je dobrovolníci roznáší seniorům, do zdravotnických zařízení, léčeben a dalším potřebným. Za první dny se vybraly již tisíce roušek. 

Hlavní město Praha společně s Českým červeným křížem doručuje od čtvrtka darované roušky těm nejpotřebnějším, například do sociálních zařízení na území metropole.

„Vážíme si aktivity Pražanů, kteří se snaží pomoct ostatním. Klíčové je však dostat ochranné prostředky bezpečně k lidem, kteří je potřebují. Český červený kříž proto s Prahou roušky sbírá, sterilizuje a proškolení dobrovolníci je distribuují. Sterilizace roušek probíhá v Nemocnici Na Františku,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Roušky je možné nosit do stanu Českého červeného kříže na Mariánském náměstí každý den od 9 do 18 hodin. Přijímají se roušky ze stoprocentní bavlny, ideálně bez gumiček, což však není podmínkou. Následně jsou roušky sterilizovány v k tomu určených zařízeních, zabaleny a distribuovány potřebným.

V případě dílen či jednotlivců, kteří jsou schopni dodávat roušky pravidelně a ve větším množství, je možné dohodnout s Českým červeným křížem individuální převzetí. Za první dny od zveřejnění informace lidé darovali již téměř čtyři tisíce roušek, což je obrovský úspěch.

„Mám radost, že můžeme využít nejlepší české vlastnosti a zapojit stovky lidí i organizací, kteří látkové roušky šijí. Látkové roušky mimochodem dokonale naplňují představu o fungování cirkulární ekonomiky,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

„Roušky budou směřovat lidem, kteří je potřebují nejvíce – pracovníkům sociálních služeb, seniorům, lidem s postižením, příslušníkům Integrovaného záchranného systému a dalším,“ sdělila pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě).

Používání roušek efektivně zpomaluje šíření koronaviru a dalších infekcí. Je však potřeba dodržovat základní pravidla – jednorázové roušky se nesmí používat vícekrát a nejpozději po dvou hodinách je třeba je vyměnit.

Látkové roušky je po zvlhnutí nutné přeprat ve vodě o teplotě minimálně 60 stupňů, optimálně pak 90 stupňů, a poté přežehlit. Hlavní město také zřídilo jednotnou webovou stránku, kde mohou lidé najít více informací o onemocnění COVID-19 a různých opatřeních, sledovat zde mohou také, kolik roušek se už vybralo. Detaily jsou na http://prahadrzispolu.cz/.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Včera ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha 1: K čemu bude sloužit dům v Truhlářské ulici?

Včera v 16:40

Rekonstrukce historického domu v Truhlářské 8 se blíží ke konci.

PVK: Ve dvacátém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 16:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Včera ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Včera v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Praha 8: Vydejte se po stopách Anthropoidu

Včera v 07:44

Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid – aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi v ulici V Holešovičkách tentokrát obohatí stejnojmenná QR bojová hra.

Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

12. května 2021 ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

12. května 2021 v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

Pocitová mapa Prahy 6

11. května 2021 v 17:36

Praha 6 je ode dneška součástí Pocitové mapy. Mapa pražských míst, kde lidé rádi tráví volný čas nebo naopak vnímají konkrétní problém vzniká online hlasováním.

Další články
Nahoru