dnes
Středa - zatazeno
22°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
24°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
16°C
Před sídlo magistrátu už lidé donesli tisíce roušek, po sterilizaci jsou roznášeny seniorům
Dobrovolnice s rouškami na Mariánském náměstí. Foto: MHMP

Před sídlo magistrátu už lidé donesli tisíce roušek, po sterilizaci jsou roznášeny seniorům

Nedostatek roušek zvedl vlnu solidarity. Lidé si je šijí doma a nabízejí je spoluobčanům. Roušky je ale potřeba sterilizovat a efektivně distribuovat. Před sídlem magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1 tak od čtvrtka najdou Pražané stan Českého červeného kříže, kde mohou ručně vyráběné roušky darovat. Po sterilizaci je dobrovolníci roznáší seniorům, do zdravotnických zařízení, léčeben a dalším potřebným. Za první dny se vybraly již tisíce roušek. 

Hlavní město Praha společně s Českým červeným křížem doručuje od čtvrtka darované roušky těm nejpotřebnějším, například do sociálních zařízení na území metropole.

„Vážíme si aktivity Pražanů, kteří se snaží pomoct ostatním. Klíčové je však dostat ochranné prostředky bezpečně k lidem, kteří je potřebují. Český červený kříž proto s Prahou roušky sbírá, sterilizuje a proškolení dobrovolníci je distribuují. Sterilizace roušek probíhá v Nemocnici Na Františku,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Roušky je možné nosit do stanu Českého červeného kříže na Mariánském náměstí každý den od 9 do 18 hodin. Přijímají se roušky ze stoprocentní bavlny, ideálně bez gumiček, což však není podmínkou. Následně jsou roušky sterilizovány v k tomu určených zařízeních, zabaleny a distribuovány potřebným.

V případě dílen či jednotlivců, kteří jsou schopni dodávat roušky pravidelně a ve větším množství, je možné dohodnout s Českým červeným křížem individuální převzetí. Za první dny od zveřejnění informace lidé darovali již téměř čtyři tisíce roušek, což je obrovský úspěch.

„Mám radost, že můžeme využít nejlepší české vlastnosti a zapojit stovky lidí i organizací, kteří látkové roušky šijí. Látkové roušky mimochodem dokonale naplňují představu o fungování cirkulární ekonomiky,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

„Roušky budou směřovat lidem, kteří je potřebují nejvíce – pracovníkům sociálních služeb, seniorům, lidem s postižením, příslušníkům Integrovaného záchranného systému a dalším,“ sdělila pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě).

Používání roušek efektivně zpomaluje šíření koronaviru a dalších infekcí. Je však potřeba dodržovat základní pravidla – jednorázové roušky se nesmí používat vícekrát a nejpozději po dvou hodinách je třeba je vyměnit.

Látkové roušky je po zvlhnutí nutné přeprat ve vodě o teplotě minimálně 60 stupňů, optimálně pak 90 stupňů, a poté přežehlit. Hlavní město také zřídilo jednotnou webovou stránku, kde mohou lidé najít více informací o onemocnění COVID-19 a různých opatřeních, sledovat zde mohou také, kolik roušek se už vybralo. Detaily jsou na http://prahadrzispolu.cz/.


Hledá se fototalent Jižního Města

Dnes ve 12:02

Praha 11 vyhlásila fotografickou soutěž na téma „To nej z Prahy 11“. Soutěžící může vyfotit to, co považuje v jedenácté městské části za nejhezčí, nejzajímavější, nejoblíbenější, nejunikátnější – ten nej snímek zachycující Prahu 11.

Praha 7 spouští poradnu pro krizové situace

Dnes v 11:09

Na poradnu se mohou obracet rodiče z Prahy 7, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Poradna bude rodinám pomáhat s dopady současné pandemie covid-19 i s dalšími problémy, které rodiče aktuálně řeší a se kterými potřebují poradit.   

Dopravu na Pražském okruhu zastavil požár kamionu s pečivem

Dnes v 07:33

Dnes ráno v 04:17 hodin zasahovali hasiči na Pražském okruhu v oblasti Horních Počernic, před nájezdem na dálnici D11, u požáru návěsu kamionu.

Poděkování chodovským dobrovolným hasičům

Včera ve 20:47

V posledním květnovém týdnu navštívil Prahu 11 náměstek primátora hl. m. Prahy pro bezpečnost Petr Hlubuček (TOP 09-STAN).

Praha 11: Ve třídě Pomněnek je karanténa, učitel je pozitivní na covid

Včera v 19:19

Na základě pokynu hygienické stanice Praha z důvodu pozitivního výsledku u pedagoga ze třídy Pomněnky MŠ Markušova je tato třída od dnešního dne od 13 hodin v karanténě. Uzavřena bude do 12. 6. Hygienická stanice bude všechny rodiče docházejících dětí do Pomněnek...

Praha 6: Odběrový kontejner na testování protilátek ukončil provoz

Včera v 06:48

Včera ukončilo provoz odběrové místo na Vítězném náměstí. Dle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví musí praktičtí lékaři nově ukončovat karanténu již jen PCR testem (test z výtěru z nosohltanu), nikoliv rapidtesty.

Praha 9 zve na Náměstíčko

Včera v 06:44

Zítra, 3. června, si můžete před Kavárnou Knoflík upéct buřtík, chleba či si jen zahřát ruce, zastavit se.

Další články
Nahoru