Dnes Úterý - mlha 3°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Před sídlo magistrátu už lidé donesli tisíce roušek, po sterilizaci jsou roznášeny seniorům
Dobrovolnice s rouškami na Mariánském náměstí. Foto: MHMP

Před sídlo magistrátu už lidé donesli tisíce roušek, po sterilizaci jsou roznášeny seniorům

Nedostatek roušek zvedl vlnu solidarity. Lidé si je šijí doma a nabízejí je spoluobčanům. Roušky je ale potřeba sterilizovat a efektivně distribuovat. Před sídlem magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1 tak od čtvrtka najdou Pražané stan Českého červeného kříže, kde mohou ručně vyráběné roušky darovat. Po sterilizaci je dobrovolníci roznáší seniorům, do zdravotnických zařízení, léčeben a dalším potřebným. Za první dny se vybraly již tisíce roušek. 

Hlavní město Praha společně s Českým červeným křížem doručuje od čtvrtka darované roušky těm nejpotřebnějším, například do sociálních zařízení na území metropole.

„Vážíme si aktivity Pražanů, kteří se snaží pomoct ostatním. Klíčové je však dostat ochranné prostředky bezpečně k lidem, kteří je potřebují. Český červený kříž proto s Prahou roušky sbírá, sterilizuje a proškolení dobrovolníci je distribuují. Sterilizace roušek probíhá v Nemocnici Na Františku,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Roušky je možné nosit do stanu Českého červeného kříže na Mariánském náměstí každý den od 9 do 18 hodin. Přijímají se roušky ze stoprocentní bavlny, ideálně bez gumiček, což však není podmínkou. Následně jsou roušky sterilizovány v k tomu určených zařízeních, zabaleny a distribuovány potřebným.

V případě dílen či jednotlivců, kteří jsou schopni dodávat roušky pravidelně a ve větším množství, je možné dohodnout s Českým červeným křížem individuální převzetí. Za první dny od zveřejnění informace lidé darovali již téměř čtyři tisíce roušek, což je obrovský úspěch.

„Mám radost, že můžeme využít nejlepší české vlastnosti a zapojit stovky lidí i organizací, kteří látkové roušky šijí. Látkové roušky mimochodem dokonale naplňují představu o fungování cirkulární ekonomiky,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

„Roušky budou směřovat lidem, kteří je potřebují nejvíce – pracovníkům sociálních služeb, seniorům, lidem s postižením, příslušníkům Integrovaného záchranného systému a dalším,“ sdělila pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě).

Používání roušek efektivně zpomaluje šíření koronaviru a dalších infekcí. Je však potřeba dodržovat základní pravidla – jednorázové roušky se nesmí používat vícekrát a nejpozději po dvou hodinách je třeba je vyměnit.

Látkové roušky je po zvlhnutí nutné přeprat ve vodě o teplotě minimálně 60 stupňů, optimálně pak 90 stupňů, a poté přežehlit. Hlavní město také zřídilo jednotnou webovou stránku, kde mohou lidé najít více informací o onemocnění COVID-19 a různých opatřeních, sledovat zde mohou také, kolik roušek se už vybralo. Detaily jsou na http://prahadrzispolu.cz/.


Dětská hřiště a sportoviště Prahy 13 jsou uzavřena

Včera v 19:44

V návaznosti na důrazné doporučení vlády jsou ve třinácté městské části od 1. března uzavřena všechna dětská a sportovní hřiště.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

Včera v 16:32

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO).

Dětská hřiště v Praze 2 zůstanou otevřená, budou dezinfikována

Včera ve 13:06

Dětská hřiště pro nejmenší na Dvojce zůstanou otevřená. Od pondělí 1. března vstupují v platnost nová vládní opatření, která mimo jiné uzavírají základní a mateřské školy, a také poprvé jesle a dětské skupiny.

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

Včera ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

V neděli přibylo v Praze 944 nakažených

Včera v 11:17

V Praze v neděli přibylo 944 potvrzených případů nemoci covid-19. V porovnání se sobotou jich bylo zhruba o 290 méně, proti minulé neděli ale o 155 více, uvedla ČTK.

Startuje druhá vlna očkování. Registrovat se v ní můžou senioři a seniorky nad 70 let.

Včera v 11:03

Do další fáze očkování se budou moct ode dneška zapojit i lidé starší 70ti let. Dle domluvy s krajskými koordinátory budou nyní očkovat také praktičtí lékaři. Stále je nutná registrace, v případě potřeby s ní pomůžou operátoři organizace ŽIVOT 90 na krizové lince, kterou zřídil magistrát hlavního...

Očkování imobilních seniorů zahájila Praha 1

28. února 2021 ve 21:33

Nemocnice Na Františku, zřizovaná Prahou 1, už naočkovala více než dva tisíce lidi. Od pátku 26. února zahájil navíc její mobilní tým očkování imobilních pacientů starších osmdesáti let v jejich domácím prostředí.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Další články
Nahoru