dnes
Úterý - zatazeno
2°C
zítra
Středa - zatazeno
0°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
0°C
Před sídlo magistrátu už lidé donesli tisíce roušek, po sterilizaci jsou roznášeny seniorům
Dobrovolnice s rouškami na Mariánském náměstí. Foto: MHMP

Před sídlo magistrátu už lidé donesli tisíce roušek, po sterilizaci jsou roznášeny seniorům

Nedostatek roušek zvedl vlnu solidarity. Lidé si je šijí doma a nabízejí je spoluobčanům. Roušky je ale potřeba sterilizovat a efektivně distribuovat. Před sídlem magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1 tak od čtvrtka najdou Pražané stan Českého červeného kříže, kde mohou ručně vyráběné roušky darovat. Po sterilizaci je dobrovolníci roznáší seniorům, do zdravotnických zařízení, léčeben a dalším potřebným. Za první dny se vybraly již tisíce roušek. 

Hlavní město Praha společně s Českým červeným křížem doručuje od čtvrtka darované roušky těm nejpotřebnějším, například do sociálních zařízení na území metropole.

„Vážíme si aktivity Pražanů, kteří se snaží pomoct ostatním. Klíčové je však dostat ochranné prostředky bezpečně k lidem, kteří je potřebují. Český červený kříž proto s Prahou roušky sbírá, sterilizuje a proškolení dobrovolníci je distribuují. Sterilizace roušek probíhá v Nemocnici Na Františku,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Roušky je možné nosit do stanu Českého červeného kříže na Mariánském náměstí každý den od 9 do 18 hodin. Přijímají se roušky ze stoprocentní bavlny, ideálně bez gumiček, což však není podmínkou. Následně jsou roušky sterilizovány v k tomu určených zařízeních, zabaleny a distribuovány potřebným.

V případě dílen či jednotlivců, kteří jsou schopni dodávat roušky pravidelně a ve větším množství, je možné dohodnout s Českým červeným křížem individuální převzetí. Za první dny od zveřejnění informace lidé darovali již téměř čtyři tisíce roušek, což je obrovský úspěch.

„Mám radost, že můžeme využít nejlepší české vlastnosti a zapojit stovky lidí i organizací, kteří látkové roušky šijí. Látkové roušky mimochodem dokonale naplňují představu o fungování cirkulární ekonomiky,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

„Roušky budou směřovat lidem, kteří je potřebují nejvíce – pracovníkům sociálních služeb, seniorům, lidem s postižením, příslušníkům Integrovaného záchranného systému a dalším,“ sdělila pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě).

Používání roušek efektivně zpomaluje šíření koronaviru a dalších infekcí. Je však potřeba dodržovat základní pravidla – jednorázové roušky se nesmí používat vícekrát a nejpozději po dvou hodinách je třeba je vyměnit.

Látkové roušky je po zvlhnutí nutné přeprat ve vodě o teplotě minimálně 60 stupňů, optimálně pak 90 stupňů, a poté přežehlit. Hlavní město také zřídilo jednotnou webovou stránku, kde mohou lidé najít více informací o onemocnění COVID-19 a různých opatřeních, sledovat zde mohou také, kolik roušek se už vybralo. Detaily jsou na http://prahadrzispolu.cz/.


Místa sběru použitého oleje z domácností v Praze 9

29. listopadu 2020 ve 21:33

Speciálně upravené zelené 120 litrové nádoby na jedlý olej najdou obyvatelé Prahy 9 na deseti místech. Olej se do sběrných nádob ukládá v PET lahvích, skleněné se nesmí používat. Do nádob v žádném případě nepatří minerální oleje, barvy a rozpouštědla.

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

28. listopadu 2020 v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Další články
Nahoru