
Před sídlem magistrátu je nová výstava o Franzi Kafkovi
1. srpna 2024 18:36
Výstava na celkem deseti oboustranných panelech nechává návštěvníky nahlédnout do života významného spisovatele a pražského rodáka Franze Kafky. Pojednává o jeho životním příběhu, o tom, co ho obklopovalo, co se odrazilo v jeho díle a oslovilo následující generace. Vypráví o síle přátelství s Maxem Brodem, o Kafkových osudových ženách, jeho pracovním životě a také o jeho spisovatelských začátcích.
Na vystavených panelech se mohou návštěvníci dozvědět i zajímavosti, které málokdo ví, třeba, že byl Kafka vegetarián.
„Tento rok je nejen v Praze zřetelně věnován spisovateli Franzi Kafkovi. V Českých centrech jsme se rozhodli zprostředkovat světu jeho mimořádné dědictví zejména prostřednictvím této výstavy, která byla přeložena do mnoha jazyků a cestuje po celém světě od Latinské Ameriky, přes evropské země až po Asii,“ sděluje generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.
Výstavu koncipoval spisovatel a překladatel Radek Malý a doprovází jí ilustrace Renáty Fučíkové, které zkoumají Kafkův mýtus a jeho aktuálnost v dnešní době. Expozici připravilo hlavní město společně s Českými centry, a to v souvislosti s výročím 100 let od spisovatelova úmrtí, které si v letošním roce připomínáme.
„Výstava představuje Franze Kafku z různých úhlů pro české návštěvníky, ale i zahraniční turisty, kteří o něm třeba neví skoro nic. A v tomto duchu jsem se snažila zpracovat také ilustrace, kterými cílím především na mladé lidi, kteří se s Kafkou teprve seznamují,“ uvedla Fučíková.
„Obrazy k výstavě jsou znázorněny v metaforách, zatímco samotný text je poměrně informativní a snaží se demytizovat Kafku a zbavit se nánosu stereotypů o něm. Výstava postupně putuje po celém světě a vychází ze stejnojmenné knihy, která o něm již dříve byla vydána,“ dodal Malý, autor textů k výstavě.
Expozice je opatřena digitálními jazykovými verzemi v angličtině, němčině, francouzštině a španělštině.