dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Před šestnácti lety byl otevřen Strahovský tunel, zpočátku fungoval jen přes den
Jižní portál Strahovského tunelu. Foto: archiv Eltodo

Před šestnácti lety byl otevřen Strahovský tunel, zpočátku fungoval jen přes den

I když stavba Strahovského tunelu začala v první polovině osmdesátých let, první automobily se dvoukilometrovým úsekem Městského okruhu projely až 2. prosince 1997 ve 14 hodin. Megalomanský projekt vzbuzoval především v devadesátých letech velké rozpaky.

Bez Mrázovky, u které bylo jasné, že začne fungovat až o dost let později, totiž Strahovský tunel způsoboval kolaps v okolí svého jižního vyústění na Smíchově a nijak nesloužil pro tranzitní dopravu.

Prvních pět měsíců zkušebního provozu byl Strahovský tunel uzavřen vždy od 22 do 6 hodin ráno. V noci tak museli řidiči jezdit navyklými cestami přes Strahov, či Malou Stranu.

I když tunel umožňoval denní průjezd až čtyřiceti tisíc aut, zpočátku to nebylo umožněno ani polovině vozidel, protože kapacitu omezovaly vstupní křižovatky před portály.

Strahovský tunel je propojen s trasou metra B a je součástí Ochranného systému metra. V případě nutnosti by se do tunelu mohlo ukrýt zhruba 15 tisíc lidí, které by na obou koncích tunelů ochránily uzávěry, které by odolaly i tlakovému výbuchu.

Tunel Mrázovka na Smíchově, který navazuje na jižní portál Strahovského tunelu, byl zprovozněn až v polovině roku 2004. Teprve v tu chvíli přestal mít Strahovský tunel význam jen pro spojení Střešovic a Smíchova a začal sloužit i tranzitu, protože se napojil na Jižní spojku.

Na svém severním konci naváže na Strahovský tunel komplex Blanka. Mělo by to být příští rok na jaře, podle původních plánů jen pár týdnů před sněmovními volbami.

Vše je však jinak. Volby se konaly v předčasném termínu již letos na podzim a vhledem k posledním sporům mezi společností Metrostav a Prahou nikdo nedokáže říct, kdy dojde u Blanky k (politiky tak oblíbenému) slavnostnímu stříhání pásek.


Autor: Dalibor Kracík

Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru