dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Před rozdáváním dárků můžete na Štědrý den zajít do útulku, botanické, zoo i k živému betlému
Součástí živého betlému bývá betlém. Foto: Richenza / Wikimedia Commons

Před rozdáváním dárků můžete na Štědrý den zajít do útulku, botanické, zoo i k živému betlému

Praha nabízí i o vánočních svátcích pestrý program. Na Štědrý den mohou Pražané vyrazit do botanické či zoologického zahrady nebo do trojského útulku. Živý betlém bude k vidění na Chvalském zámku, tradičně v první a druhý svátek vánoční také na Pražském hradě.

Návštěva skleníku Fata Morgana v botanické zahradě bude na Štědrý den zdarma. Otevřený bude od 9 do 14 hodin. Lidé si navíc mohou z trojské botanické zahrady odnést větve z jehličnanů, které tamní pracovníci před Vánoci upravili. Otevřená bude i trojská zoologická zahrada. Den otevřených dveří chystá na Štědrý den i Boží hod i trojský útulek.

Živý betlém, tedy hranou scénu z narození Ježíše Krista, mohou lidé vidět na Štědrý den na nádvoří Chvalského zámku v Horních Počernicích od 14 do 16 hodin. V pátek 25. a v sobotu 26. prosince bude scéna k vidění také v takzvané Zlaté bráně svatovítského chrámu na Pražském hradě v pátek 25. a v sobotu 26. prosince od 15 do 16 hodin.

Návštěvu Hradu je možné spojit také s vánoční výstavou renesančního italského malíře Tiziana Vecellia v hradní Císařské konírně. Kromě vzácných obrazů bude k vidění rovněž dokument z 16. století, který nebyl nikdy vystavován za hranicemi Itálie. Jedná se o Diplom císaře Karla V., díky kterému byl Tizian nominován na člena Palatiny a Rytíře římského impéria.

Vánoční program nabízejí i některé pražské památky. Například v barokních stájích Toulcova dvora v Praze-Hostivaři je i na Štědrý den otevřená výstava Betlémů z různých materiálů, lidé mohou přijít od 11 do 15 hodin. Výstava je otevřená už od soboty 19. prosince po celé svátky od 13 do 17 hodin.

Chvalský zámek v Horních Počernicích zve už od konce listopadu na Vánoční výstavu výtvarnice Ivy Hüttnerové. Ve sklepení zámku ji pak doplní Pohádková vánoční výstava ze dřeva a keramiky. Dřevěné postavy vytvořil autor Jaroslav Kundrát, keramické betlémy Marie Dočekalová z Třebotova. Výstavy budou zavřené 25., 26. a 31. prosince a 1. ledna.

Chystají se také vánoční koncerty. Na Boží hod vánoční si mohou Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby zazpívat i zájemci, kteří nikde pravidelně nezpívají. Kromě koncertu v pátek v 16 v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech vystoupí soubor, do kterého se přihlásilo přes 200 lidí také v neděli 3. ledna na Staroměstské náměstí. Ve stejný čas bude tradiční „rybovka“ k poslechu také v kostele svatého Václava na Smíchově, zpívat bude soubor Bach – Collegium Praha.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru