dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Před polikliniku Budějovická se vrátil Nový den. Kolomazníkovu sochu požehnal kardinál Duka
Slavnostní odhalení sochy. Foto: MČ Praha 4

Před polikliniku Budějovická se vrátil Nový den. Kolomazníkovu sochu požehnal kardinál Duka

Plastiku „Nový den“ akademického sochaře Jaroslava Kolomazníka, která je nově umístěna před budovou polikliniky Budějovická, dnes požehnal kardinál Dominik Duka. Tato socha stála před bývalou budovou polikliniky v ulici Antala Staška, kde je sídlo Úřadu městské části Praha 4. Nyní se tedy vrací před polikliniku, i když je to na jiné místo, než původně.

„Nestává se často, abychom měli příležitost zkrášlit veřejné prostranství uměleckým dílem, a nestává se často, abychom tak mohli učinit s požehnáním nejvyššího představitele katolické církve v České republice,“ uvedl starosta městské části Praha 4 Pavel Caldr.

„Chci poděkovat autorovi sochy, panu Jaroslavu Kolomazníkovi, jehož dílo zkrášlí a jistě i polidští okolí Polikliniky Budějovická a úřadu městské části Praha 4. Všichni víme, že na své původní místo v ulici Antala Staška se plastika už bohužel vrátit nemohla, přesto věřím, že i toto místo je důstojným umístěním pro výjimečné umělecké dílo.“

Autorem sochy je akademický sochař Jaroslav Kolomazník. Narodil se v roce 1935 v Hodkovicích nad Mohelkou. V letech 1951 až 1954 navštěvoval Vyšší odboru školu uměleckého průmyslu v Praze, poté studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru profesora Josefa Wagnera.

duka-caldr-nahled

Kardinál Dominik Duka (vlevo) a starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Mezi nimi je sochař Jaroslav Kolomazník

V roce 1958 pokračoval na Akademii výtvarných umění u profesorů Jana Laudy a Vincence Makovského, absolvoval v roce 1960.

Jaroslav Kolomazník byl od roku 1963 profesorem na střední průmyslové škole sochařsko-kamenické v Hořovicích v Podkrkonoší. Odtud odešel v roce 1973 zpět do Prahy, kde trvale žije dodnes.


Další články
Nahoru