dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Před nádražím v centru bude manifestace za práva bezdomovců
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Před nádražím v centru bude manifestace za práva bezdomovců

Důstojný domov pro všechny. Takový název nese manifestace za práva lidí bez domova, která se uskuteční v pondělí 9. prosince od 17 hodin před hlavním nádražím v centru metropole. Organizuje ji platforma pro sociální bydlení společně s občanským sdružením Dům Agapé. Podle sociologa Libora Prudkého je nutné řešit situaci komplexně a nepovažovat ubytovny za plnohodnotné bydlení.

V prostoru před hlavním nádražím a přilehlých Vrchlického sadech se účastníci pondělní manifestace, která se koná v podvečer Dne lidských práv, mohou těšit na hudební a divadelní vystoupení. Vystoupí například dětská hip hopová skupina. Zazní také projevy k tématu shromáždění.

Na místě bude možné podepsat otevřený dopis adresovaný předsedovi vlády, jehož hlavní poselství se dá shrnout pomocí hesla „Za sociální byty místo segregovaných a nekvalitních ubytoven“.

„V Praze je hlubší problém nejen v tom, že je zde více lidí bez domova než v jiných městech České republiky, ale i v tom, že sem přichází plno mimopražských. Situace je pak obtížněji řešitelná, ti lidé zde nemají trvalé bydliště,“ uvedl pro server Pražský patriot sociolog Libor Prudký.

Potvrzuje to podle něj starý sociologický poznatek, že metropole přitahuje krajnosti. „Jsou zde ti nejschopnější, i ti, kteří jsou na tom nejhůř,“ řekl. Situace je podle něj špatná i proto, že chybí komplexní řešení, které je v českých poměrech složité.

Prudký: Koncepce by se měla respektovat

Pražská koncepce postupného řešení bezdomovectví, na které spolupracovali lidé z neziskového sektoru, odborů i akademického prostředí, je podle mnoha odborníků na pražské poměry kvalitní. Záhodno by ale podle nich bylo, kdyby na její realizaci byla vyčleněna samostatná položka v rozpočtu města. Pražský patriot o koncepci již informoval.

Podle Prudkého musejí situaci komplexně řešit stát, kraje i obce. „Když jsme dělali republikovou koncepci k bezdomovectví, podílelo se na ní třináct resortů, to je pak katastrofa dát dohromady,“ řekl.

„Vláda by měla ve svých dalších rozhodnutích respektovat to, co v koncepci odsouhlasila. Připravuje ale koncepci sociálního bydlení a změnu zákona o hmotné nouzi, které jdou proti zmíněné koncepci,“ dodal.

V návrzích je sociální bydlení opřeno z větší části o komerční ubytovny. „To je špatně, to je byznys. Návrh vlády navíc počítá s ještě větším prospěchem pro byznysmeny, kteří na ubytovnách vydělávají. To je lumpárna, je nutné to změnit,“ uzavřel Prudký.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru