dnes
Úterý - zatazeno
5°C
zítra
Středa - zatazeno
5°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Před klubem ležel opilý mladík, strážníkům stačilo vysvětlení, že se o něj postará okolí. Skončil v nemocnici
Před hudebním klubem v Praze 2 ležel několik desítek minut opilý osmnáctiletý mladík. Foto: archiv

Před klubem ležel opilý mladík, strážníkům stačilo vysvětlení, že se o něj postará okolí. Skončil v nemocnici

I když je největší koncentrace klubů, barů a dalších podniků, s jejichž návštěvníky jsou v noci problémy, v Praze 1, i na území sousední druhé městské části je jedna „známá firma“, která „věhlasu“ podniků na jedničce dosahuje. Je jím hudební PM klub, kvůli jehož návštěvníkům zažívají i několik dní v týdnu nájemníci domů v této ulice velmi rušné noci.

Ačkoli je v této ulici už několik let zakázáno pití alkoholu, tento zákaz je zde běžně porušován. Nejčastěji právě návštěvníky klubu, kteří před jeho návštěvou konzumují vlastní alkohol. Desítky lidí se zde před klubem shromažďují a ruší noční klid.

Výjimkou zde není rozbíjení skleněných lahví, nájemníci se stěžují na poškozená auta. Praha 2 se v minulosti snažila za místní obyvatele postavit a navrhovala omezit otevírací dobu podniků v ulici, což by se dotklo i PM klubu. Vedení Prahy to však zamítlo. Je možné, že po říjnových volbách se situace změní a šance na omezení otevírací doby se zvedne.

I když jsou na místo opakovaně volány hlídky městské policie, jejich přítomnost ke zlepšení nevede. Občas návštěvy strážníků v ulici vypadají poněkud „jalově“ bez jakéhokoli efektu. Nedávno se zde například konala závěrečná party festivalu Prague Pride. Avizována byla jako lesbická party a holky to v ulici pořádně rozjely.

Desítky značně hlučných návštěvnic postávaly na ulici, některé konzumovaly alkohol, výjimkou nebylo ani zvracení. Přivolaná hlídka strážníků se zastavila u první dívky, která popíjela víno z lahva a dala jí pokutu. Následně odjela, situace se nezklidnila. „Pokud bude Freedom Night zařazena do programu jako afterparty i příští rok, budeme s pořadatelkou hovořit o výběru adekvátního místa,“ uvedla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková.

Na špatnou efektivitu hlídek městské policie v Trojické ulici ukázal i čerstvější případ. V noci na úterý 4. září se zde konala velmi hlučná akce, kdy se do PM klubu dorazila bavit zahraniční mládež. Mnoho lidí před klubem postávalo a zpívalo. Jeden z návštěvníků to přehnal z alkoholem a ležel na chodníku před klubem. Stála u něj ochranka klubu a další lidé. Nebyl schopen se udržet na vlastních nohách.

O půlnoci se na místo na základě oznámení dostavily hlídky městské policie. Ačkoli viděli na chodníku ležet mladého muže, nekontrolovali jeho totožnost ani mu neměřili hladinu alkoholu v krvi, i když to běžně dělají u opilých lidí, u kterých navíc od pohledu nemůže být z jistotou řečeno, že dosáhli plnoletosti. Zde se spokojili s vysvětlením, které jim podalo zmiňované okolí opilého mladíka.

„Jednalo se běžný provoz v PM klubu v Trojické ulici, kam jsou přiváženy v autobusech desítky cizinců, v tomto případě chorvatské národnosti. Tito jsou v Praze na výměnném pobytu. Dle odpovědných osob na místě – jejich profesorů a učitelů, kteří je mají na starost, byli všichni přítomní starší 18 let (jinak by jim ani nebyl umožněn vstup do klubu), toto tvrzení potvrdila i manažerka PM klubu, která byla na místě přítomna a s hlídkou osobně mluvila. Kolem opilého plnoletého mladíka, který poloseděl-pololežel na chodníku u paty domu u vchodu do PM klubu se neustále pohybovalo větší množství ostatních osob z jeho zájezdu, včetně učitelů. Přítomní slíbili, že se o muže postarají a zajistí si jej. V případě, že by byl nějaký problém s jeho zdravotním stavem si přivolají zdravotní první pomoc a prozatím si prý kamaráda odvedou do prostor PM klubu. Nabízenou pomoc od hlídky městské policie a případné přivolání rychlé lékařské pomoci v danou chvíli opakovaně odmítli,“ sdělil mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Jan Čihák.

Toto vysvětlení jen potvrzuje, jak takový přístup nijak nepomáhá k zlepšení noční situace v této ulici. Mladík totiž po jejich „zásahu“ zůstal ležet na chodníku a kolem něj byl nadále hlučno, jako před příjezdem hlídky. Následně přijela na místo sanitka, do které museli mladíka odnést dva muži. Byl v tak špatném stavu, že musel být odvezen do nemocnice.

opilec-pm-klub-sanitka_1

Mladíka museli do sanitky vnést dva muži, chůze nebyl schopen.

„Dne 4. září po půlnoci vyjížděla posádka pražských záchranářů do Trojické ulice, kde se nacházel podnapilý mladý muž ve věku 18 let, záchranáři jej vyšetřili a poté k další péči převezli do Všeobecné Fakultní nemocnice. Hladinu alkoholu v krvi zdravotnická záchranná služba neproměřuje,“ sdělila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

„Bohužel nemůžeme zasahovat na veřejné komunikaci. Hosty usměrňujeme v našich prostorech. Tam je vše v pořádku. Při odchodu z klubu nemůžeme hosty omezovat,“ sdělil v minulosti serveru Pražský patriot manažer PM klubu Miroslav Renner.

Před rokem již zástupci klubu odmítli odpovídat na položené dotazy odpovídat s vysvětlením, že mají špatné zkušenosti s veřejnými sdělovacími prostředky.


Jaký bude vnitroblok mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova

Včera ve 22:36

Na druhé plánovací setkání k regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova zve radnice jedenácté městské části.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis 2018

Včera ve 12:32

Hlavní město Praha zve veřejnost na již 23. ročník oblíbeného veletrhu vzdělávání a nabídky pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě ve dnech 22. až...

Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Další články
Nahoru