Dnes Úterý - polojasno 4°C
Zítra Středa - prehanky-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Před čtvrt stoletím se v Podolí ztratil tehdy devítiletý Honzík, chlapec se nikdy nenašel
V rámci pátrání po Honzíkovi se prohledali všechny lokality v okolí jeho bydliště. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Před čtvrt stoletím se v Podolí ztratil tehdy devítiletý Honzík, chlapec se nikdy nenašel

Každoročně se v České republice ztratí více než tisícovka dětí, z nichž naprostou většinu policisté najdou v rozmezí několika hodin či dní. Jedním z případů neúspěšného pátrání po dětech či mladistvých je zmizení Honzíka, který se ztratil 17. ledna 1998 ve věku devíti let nedaleko svého bydliště v Praze 4 – Podolí.

Chlapec šel před svým zmizením navštívit kamaráda, poslední jej viděl známý lékař. Policie vyhlásila pátrání po chlapcovi tři dny po jeho zmizení. Při pátrání byly nasazeny vrtulníky s termovizí, potápěči prohledávali Vltavu, rodičům se ozvali psychotronici i další údajní svědci.

Pátrání však nikam nevedlo, nevyslyšena zůstala i nabídka rodičů, kteří necelý měsíc po zmizení slíbili za jeho nalezení milionovou odměnu. Podle policie je nejpravděpodobnější verze, že chlapec utonul ve Vltavě.

Honzíkova matka v roce 2018 požádala o nahlédnutí do pátracího spisu, policie jí to však nepovolila. O rok později se matky zastal Ústavní soud, který ji svým rozhodnutím nahlédnout do spisu umožnil.

Pátrání po ztracených osobách končí po 20 letech od jejich zmizení, poté následuje archivace spisového materiálu. Nikdy se nenašel také například chlapec, který zmizel jako osmiletý v roce 1987 či dívka, která se ztratila jako čtrnáctiletá v roce 1997.

Policisté po dětech nyní často pátrají v systému Dítě v ohrožení, což je národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Funguje jako systém včasného varování v případech, kdy může být v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru