Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Před čtvrt stoletím se v Podolí ztratil tehdy devítiletý Honzík, chlapec se nikdy nenašel
V rámci pátrání po Honzíkovi se prohledali všechny lokality v okolí jeho bydliště. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Před čtvrt stoletím se v Podolí ztratil tehdy devítiletý Honzík, chlapec se nikdy nenašel

Každoročně se v České republice ztratí více než tisícovka dětí, z nichž naprostou většinu policisté najdou v rozmezí několika hodin či dní. Jedním z případů neúspěšného pátrání po dětech či mladistvých je zmizení Honzíka, který se ztratil 17. ledna 1998 ve věku devíti let nedaleko svého bydliště v Praze 4 – Podolí.

Chlapec šel před svým zmizením navštívit kamaráda, poslední jej viděl známý lékař. Policie vyhlásila pátrání po chlapcovi tři dny po jeho zmizení. Při pátrání byly nasazeny vrtulníky s termovizí, potápěči prohledávali Vltavu, rodičům se ozvali psychotronici i další údajní svědci.

Pátrání však nikam nevedlo, nevyslyšena zůstala i nabídka rodičů, kteří necelý měsíc po zmizení slíbili za jeho nalezení milionovou odměnu. Podle policie je nejpravděpodobnější verze, že chlapec utonul ve Vltavě.

Honzíkova matka v roce 2018 požádala o nahlédnutí do pátracího spisu, policie jí to však nepovolila. O rok později se matky zastal Ústavní soud, který ji svým rozhodnutím nahlédnout do spisu umožnil.

Pátrání po ztracených osobách končí po 20 letech od jejich zmizení, poté následuje archivace spisového materiálu. Nikdy se nenašel také například chlapec, který zmizel jako osmiletý v roce 1987 či dívka, která se ztratila jako čtrnáctiletá v roce 1997.

Policisté po dětech nyní často pátrají v systému Dítě v ohrožení, což je národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Funguje jako systém včasného varování v případech, kdy může být v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru