Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 22°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Před čtvrt stoletím se v Podolí ztratil tehdy devítiletý Honzík, chlapec se nikdy nenašel
V rámci pátrání po Honzíkovi se prohledali všechny lokality v okolí jeho bydliště. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Před čtvrt stoletím se v Podolí ztratil tehdy devítiletý Honzík, chlapec se nikdy nenašel

Každoročně se v České republice ztratí více než tisícovka dětí, z nichž naprostou většinu policisté najdou v rozmezí několika hodin či dní. Jedním z případů neúspěšného pátrání po dětech či mladistvých je zmizení Honzíka, který se ztratil 17. ledna 1998 ve věku devíti let nedaleko svého bydliště v Praze 4 – Podolí.

Chlapec šel před svým zmizením navštívit kamaráda, poslední jej viděl známý lékař. Policie vyhlásila pátrání po chlapcovi tři dny po jeho zmizení. Při pátrání byly nasazeny vrtulníky s termovizí, potápěči prohledávali Vltavu, rodičům se ozvali psychotronici i další údajní svědci.

Pátrání však nikam nevedlo, nevyslyšena zůstala i nabídka rodičů, kteří necelý měsíc po zmizení slíbili za jeho nalezení milionovou odměnu. Podle policie je nejpravděpodobnější verze, že chlapec utonul ve Vltavě.

Honzíkova matka v roce 2018 požádala o nahlédnutí do pátracího spisu, policie jí to však nepovolila. O rok později se matky zastal Ústavní soud, který ji svým rozhodnutím nahlédnout do spisu umožnil.

Pátrání po ztracených osobách končí po 20 letech od jejich zmizení, poté následuje archivace spisového materiálu. Nikdy se nenašel také například chlapec, který zmizel jako osmiletý v roce 1987 či dívka, která se ztratila jako čtrnáctiletá v roce 1997.

Policisté po dětech nyní často pátrají v systému Dítě v ohrožení, což je národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Funguje jako systém včasného varování v případech, kdy může být v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte.


Autor: ČTK

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru