Před 90 lety bylo v Praze otevřeno Muzeum Bedřicha Smetany
11. května 2026 09:03
Základ sbírek tvoří umělcova pozůstalost zakoupená roku 1928, ale muzeum spravuje také rozsáhlé ikonografické sbírky, notový archiv, tiskovou dokumentaci, knihovnu a fonotéku.
Správu muzea vedla Společnost Bedřicha Smetany, v roce 1952 se muzeum stalo samostatnou státní institucí. V letech 1958–1975 bylo pod správou Památníku národního písemnictví a od roku 1976 přešlo jako součást nově vzniklého Muzea české hudby do svazku Národního muzea.
V roce 1950 převzalo muzeum do správy i myslivnu v Jabkenicích, kde již v roce 1937 pomohlo vybudovat Smetanův památník. Tamní expozice následovaly v letech 1950, 1964 a 2003.
Vedle sbírkotvorné činnosti se Muzeum Bedřicha Smetany věnuje prezentaci výsledků své práce na veřejnosti, zviditelnění osobnosti skladatele a zejména otevření se široké společnosti všech věkových kategorií bohatými doprovodnými programy (koncerty, besedy, workshopy a dílny pro děti).
Původní expozici vystřídala v roce 1964 nová instalace, současná expozice (v pořadí třetí stálá) byla otevřena v květnu 1998. Její autorky Olga Mojžíšová a Marta Ottlová se snažily představit Smetanu jako umělce evropského formátu, který šel vždy za svým uměleckým cílem, tvůrčí invencí dokázal transformovat a vytvořit svůj osobní styl, jenž byl časem přijat českou veřejností jako styl národní.

Přidejte si nás na domovskou