dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
Před 88 lety byl zahájen provoz prvního zimáku v Československu. Bohužel už nestojí, Praha ho zbourala
Zimní stadion Štvanice ještě před zbouráním. Dřevěná konstrukce se v roce 2011 poroučela k zemi. Foto: archiv

Před 88 lety byl zahájen provoz prvního zimáku v Československu. Bohužel už nestojí, Praha ho zbourala

Mnoho slavných okamžiků zažil zimní stadion na pražské Štvanici, který byl slavnostně otevřen za zvuků Smetanovy Libuše před 88 lety, 6. listopadu 1932. Českoslovenští reprezentanti remizovali před šesti tisícovkami diváků s Francouzi 4:4.

Od té doby zde vyrůstaly hokejové a krasobruslařské špičky. Trénovala tady naše slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Štvanice se stala také velmi oblíbeným veřejným kluzištěm.

První umělá ledová plocha v Československu však byla spojována zejména s hokejem, premiérový zápas se na ještě rozestavěném stadionu hrál už v lednu 1931. V provizorních podmínkách tým LTC Praha prohrál s týmem Manitoba University Graduates z Kanady 0:2.

Štvanice hostila čtyřikrát mistrovství světa, v letech 1933, 1938, 1947 a 1959 a při tom předposledním její tribuny viděly první titul československé reprezentace.

11. února 1955 byl z ještě nezastřešené Štvanice vysílán první televizní přenos hokejového utkání. Stadion se dočkal střechy až o rok později.

Od šedesátých let však začala jeho sláva blednout, přestalo se investovat do oprav. U holešovického stadionu totiž vyrostl nový stadion a většina akcí se přesunula do něj. Štvanice chátrala, tento proces se nezastavil ani po roce 1989. 

Bohužel ho urychlily ničivé povodně v roce 2002. V té době byl stadion už dva roky kulturní památkou.

Po povodních občanské sdružení, které zde bylo v nájmu, ještě obnovilo provoz a provozovalo veřejné bruslení. V roce 2008 však dostalo výpověď z nájmu bez udání důvodu. Bránilo se soudní cestou, nicméně marně, soud výpověď potvrdil.

Na konci roku 2010 si magistrát od Technického a zkušebního ústavu nechal vypracovat posudek na stav budovy. Posudek označil jako možná dvě řešení. Zbourat, nebo opravit.

V roce 2011 bylo bohužel tehdejším vedením Prahy rozhodnuto o zbourání památkově chráněné stavby, která sice byla v havarijním stavu, ale velká část odborné i laické veřejnosti volala po záchraně. Marně.

Vedou se sice diskuse, co by ně místě mělo vyrůst, ale i devět let po demolici zůstává na Štvanici po slavném stadionu jen volná plocha.


Autor: Lukáš Plecháček

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

Včera v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Další články
Nahoru