Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Před 88 lety byl zahájen provoz prvního zimáku v Československu. Bohužel už nestojí, Praha ho zbourala
Zimní stadion Štvanice ještě před zbouráním. Dřevěná konstrukce se v roce 2011 poroučela k zemi. Foto: archiv

Před 88 lety byl zahájen provoz prvního zimáku v Československu. Bohužel už nestojí, Praha ho zbourala

Mnoho slavných okamžiků zažil zimní stadion na pražské Štvanici, který byl slavnostně otevřen za zvuků Smetanovy Libuše před 88 lety, 6. listopadu 1932. Českoslovenští reprezentanti remizovali před šesti tisícovkami diváků s Francouzi 4:4.

Od té doby zde vyrůstaly hokejové a krasobruslařské špičky. Trénovala tady naše slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Štvanice se stala také velmi oblíbeným veřejným kluzištěm.

První umělá ledová plocha v Československu však byla spojována zejména s hokejem, premiérový zápas se na ještě rozestavěném stadionu hrál už v lednu 1931. V provizorních podmínkách tým LTC Praha prohrál s týmem Manitoba University Graduates z Kanady 0:2.

Štvanice hostila čtyřikrát mistrovství světa, v letech 1933, 1938, 1947 a 1959 a při tom předposledním její tribuny viděly první titul československé reprezentace.

11. února 1955 byl z ještě nezastřešené Štvanice vysílán první televizní přenos hokejového utkání. Stadion se dočkal střechy až o rok později.

Od šedesátých let však začala jeho sláva blednout, přestalo se investovat do oprav. U holešovického stadionu totiž vyrostl nový stadion a většina akcí se přesunula do něj. Štvanice chátrala, tento proces se nezastavil ani po roce 1989. 

Bohužel ho urychlily ničivé povodně v roce 2002. V té době byl stadion už dva roky kulturní památkou.

Po povodních občanské sdružení, které zde bylo v nájmu, ještě obnovilo provoz a provozovalo veřejné bruslení. V roce 2008 však dostalo výpověď z nájmu bez udání důvodu. Bránilo se soudní cestou, nicméně marně, soud výpověď potvrdil.

Na konci roku 2010 si magistrát od Technického a zkušebního ústavu nechal vypracovat posudek na stav budovy. Posudek označil jako možná dvě řešení. Zbourat, nebo opravit.

V roce 2011 bylo bohužel tehdejším vedením Prahy rozhodnuto o zbourání památkově chráněné stavby, která sice byla v havarijním stavu, ale velká část odborné i laické veřejnosti volala po záchraně. Marně.

Vedou se sice diskuse, co by ně místě mělo vyrůst, ale i devět let po demolici zůstává na Štvanici po slavném stadionu jen volná plocha.


Autor: Lukáš Plecháček

Praha 8: Vydejte se po stopách Anthropoidu

Dnes v 07:44

Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid – aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi v ulici V Holešovičkách tentokrát obohatí stejnojmenná QR bojová hra.

Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

Včera ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

Včera v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

Pocitová mapa Prahy 6

11. května 2021 v 17:36

Praha 6 je ode dneška součástí Pocitové mapy. Mapa pražských míst, kde lidé rádi tráví volný čas nebo naopak vnímají konkrétní problém vzniká online hlasováním.

Testování dětí Prahy 1 bude formou PCR testu

11. května 2021 v 16:05

Děti ze škol zřizovaných Prahou 1 budou od 17. května testovány všeobecně lépe přijímanou neinvazivní formou PCR testu ze slin.

Praha 8 je součástí Pocitové mapy

11. května 2021 v 15:55

Praha 8 se zapojila do celopražské online Pocitové mapy Zdravá Praha 2021 probíhající od května do září 2021. Ta nabízí obyvatelům aktivní zapojení do rozvoje městské části a zajišťuje tak důležitou zpětnou vazbu.

Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

10. května 2021 v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

7. května 2021 ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

7. května 2021 v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Další články
Nahoru