Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Před 88 lety byl zahájen provoz prvního zimáku v Československu. Bohužel už nestojí, Praha ho zbourala
Zimní stadion Štvanice ještě před zbouráním. Dřevěná konstrukce se v roce 2011 poroučela k zemi. Foto: archiv

Před 88 lety byl zahájen provoz prvního zimáku v Československu. Bohužel už nestojí, Praha ho zbourala

Mnoho slavných okamžiků zažil zimní stadion na pražské Štvanici, který byl slavnostně otevřen za zvuků Smetanovy Libuše před 88 lety, 6. listopadu 1932. Českoslovenští reprezentanti remizovali před šesti tisícovkami diváků s Francouzi 4:4.

Od té doby zde vyrůstaly hokejové a krasobruslařské špičky. Trénovala tady naše slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Štvanice se stala také velmi oblíbeným veřejným kluzištěm.

První umělá ledová plocha v Československu však byla spojována zejména s hokejem, premiérový zápas se na ještě rozestavěném stadionu hrál už v lednu 1931. V provizorních podmínkách tým LTC Praha prohrál s týmem Manitoba University Graduates z Kanady 0:2.

Štvanice hostila čtyřikrát mistrovství světa, v letech 1933, 1938, 1947 a 1959 a při tom předposledním její tribuny viděly první titul československé reprezentace.

11. února 1955 byl z ještě nezastřešené Štvanice vysílán první televizní přenos hokejového utkání. Stadion se dočkal střechy až o rok později.

Od šedesátých let však začala jeho sláva blednout, přestalo se investovat do oprav. U holešovického stadionu totiž vyrostl nový stadion a většina akcí se přesunula do něj. Štvanice chátrala, tento proces se nezastavil ani po roce 1989. 

Bohužel ho urychlily ničivé povodně v roce 2002. V té době byl stadion už dva roky kulturní památkou.

Po povodních občanské sdružení, které zde bylo v nájmu, ještě obnovilo provoz a provozovalo veřejné bruslení. V roce 2008 však dostalo výpověď z nájmu bez udání důvodu. Bránilo se soudní cestou, nicméně marně, soud výpověď potvrdil.

Na konci roku 2010 si magistrát od Technického a zkušebního ústavu nechal vypracovat posudek na stav budovy. Posudek označil jako možná dvě řešení. Zbourat, nebo opravit.

V roce 2011 bylo bohužel tehdejším vedením Prahy rozhodnuto o zbourání památkově chráněné stavby, která sice byla v havarijním stavu, ale velká část odborné i laické veřejnosti volala po záchraně. Marně.

Vedou se sice diskuse, co by ně místě mělo vyrůst, ale i devět let po demolici zůstává na Štvanici po slavném stadionu jen volná plocha.


Autor: Lukáš Plecháček

Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

Včera ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Chabr: V realitním portálu hlavního města nyní vidím přidanou hodnotu

27. února 2021 v 18:40

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a...

Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

25. února 2021 v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru