Dnes Úterý - zatazeno 25°C
Zítra Středa - bourky 25°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Před 88 lety byl zahájen provoz prvního zimáku v Československu. Bohužel už nestojí, Praha ho zbourala
Zimní stadion Štvanice ještě před zbouráním. Dřevěná konstrukce se v roce 2011 poroučela k zemi. Foto: archiv

Před 88 lety byl zahájen provoz prvního zimáku v Československu. Bohužel už nestojí, Praha ho zbourala

Mnoho slavných okamžiků zažil zimní stadion na pražské Štvanici, který byl slavnostně otevřen za zvuků Smetanovy Libuše před 88 lety, 6. listopadu 1932. Českoslovenští reprezentanti remizovali před šesti tisícovkami diváků s Francouzi 4:4.

Od té doby zde vyrůstaly hokejové a krasobruslařské špičky. Trénovala tady naše slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Štvanice se stala také velmi oblíbeným veřejným kluzištěm.

První umělá ledová plocha v Československu však byla spojována zejména s hokejem, premiérový zápas se na ještě rozestavěném stadionu hrál už v lednu 1931. V provizorních podmínkách tým LTC Praha prohrál s týmem Manitoba University Graduates z Kanady 0:2.

Štvanice hostila čtyřikrát mistrovství světa, v letech 1933, 1938, 1947 a 1959 a při tom předposledním její tribuny viděly první titul československé reprezentace.

11. února 1955 byl z ještě nezastřešené Štvanice vysílán první televizní přenos hokejového utkání. Stadion se dočkal střechy až o rok později.

Od šedesátých let však začala jeho sláva blednout, přestalo se investovat do oprav. U holešovického stadionu totiž vyrostl nový stadion a většina akcí se přesunula do něj. Štvanice chátrala, tento proces se nezastavil ani po roce 1989. 

Bohužel ho urychlily ničivé povodně v roce 2002. V té době byl stadion už dva roky kulturní památkou.

Po povodních občanské sdružení, které zde bylo v nájmu, ještě obnovilo provoz a provozovalo veřejné bruslení. V roce 2008 však dostalo výpověď z nájmu bez udání důvodu. Bránilo se soudní cestou, nicméně marně, soud výpověď potvrdil.

Na konci roku 2010 si magistrát od Technického a zkušebního ústavu nechal vypracovat posudek na stav budovy. Posudek označil jako možná dvě řešení. Zbourat, nebo opravit.

V roce 2011 bylo bohužel tehdejším vedením Prahy rozhodnuto o zbourání památkově chráněné stavby, která sice byla v havarijním stavu, ale velká část odborné i laické veřejnosti volala po záchraně. Marně.

Vedou se sice diskuse, co by ně místě mělo vyrůst, ale i devět let po demolici zůstává na Štvanici po slavném stadionu jen volná plocha.


Autor: Lukáš Plecháček

Vycházka po Malostranském hřbitově

Včera ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

Další články
Nahoru