dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
4°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
4°C
Před 75 lety se z Británie vrátili českoslovenští letci, jejich hrdinství připomene na Klárově pietní akt
Okřídlený lev na Klárově. Foto: archiv P1

Před 75 lety se z Británie vrátili českoslovenští letci, jejich hrdinství připomene na Klárově pietní akt

V podvečer 13. srpna 1945 se do své vlasti konečně mohli vrátit čeští a slovenští letci britského letectva RAF. Svůj návrat prožívali velice emotivně a s nimi tisíce lidí, kteří je přišli přivítat na pražské letiště v Ruzyni. Na jejich počest a památku se na Klárově u „Okřídleného lva“ uskuteční zítra od 14 hodin vzpomínkový pietní akt.

Od konce druhé světové války uplynuly tři měsíce, když 13. srpna 1945 přistálo na ruzyňském letišti 54 spitfirů s piloty 310., 312. a 313. československé stíhací perutě Royal Air Force (RAF). České a slovenské letce přišly tehdy přivítat tisíce lidí.

Pro všechny to byl emotivní a nezapomenutelný zážitek. Českoslovenští letci odcházeli do zahraničního odboje mezi prvními a mohli se vrátit až jako poslední – tři měsíce po podepsání německé kapitulace a po průtazích ze strany komunistů.

„Velká Británie přijala české a slovenské piloty s otevřenou náručí a jejich působení v RAF patří k nejsvětlejším okamžikům českých dějin. Řada z nich, kteří tehdy před šesti lety opouštěli vlast, aby bojovali za svobodu nejen naší země, se bohužel toto emotivního návratu nedočkala,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma, který se pietního aktu zúčastní.

„Českoslovenští letci si zaslouží úctu, respekt a obdiv a my bohužel nikdy nebudeme moci odčinit všechna příkoří a bezpráví, kterých se v období komunistické diktatury dočkali,“ dodal. Z politiků dorazí například i pražský radní Jan Chabr.

Okřídlený lev

Památník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v Královském letectvu a proslavili se v bitvě o Británii, tvoří na Klárově dvoumetrový okřídlený lev.

Je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.

Jeho autorem je britský sochař Colin Spofforth a do bronzu ho odlila umělecká slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší. Památník je darem britské komunity v Čechách, jež na jeho vytvoření shromáždila tři miliony korun. Vlastníkem památníku je první městská část.

Památník byl odhalen před šesti lety v červnu. Od počátku čelit kritice pražských památkářů. Ti zpochybňovali úřední postup při schvalování umístění památníku i samotnou lokalitu Klárova jako vhodného místa. První městská část však odmítala památník zrušit.

Nakonec v prosinci 2014 Ministerstvo kultury rozhodlo, že památník může na Klárově zůstat. „Česká republika díky rozhodnutí ministerstva z celého sporu odchází sice s dílčími šrámy zaviněnými necitlivým postupem památkářů, ale nakonec přece jen se ctí,“ uvedl tehdejší starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Před třemi lety na podzim se památník dočkal nového podstavce, na kterém jsou jména 2507 československých vojáků a vojákyň, kteří sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války. Na plaketě jsou uvedeny i hodnosti veteránů dosažených v RAF a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Dnes v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru