Dnes Úterý - zatazeno 18°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 22. 6. 2021
Svátek má Pavla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Před 75 lety se z Británie vrátili českoslovenští letci, jejich hrdinství připomene na Klárově pietní akt
Okřídlený lev na Klárově. Foto: archiv P1

Před 75 lety se z Británie vrátili českoslovenští letci, jejich hrdinství připomene na Klárově pietní akt

V podvečer 13. srpna 1945 se do své vlasti konečně mohli vrátit čeští a slovenští letci britského letectva RAF. Svůj návrat prožívali velice emotivně a s nimi tisíce lidí, kteří je přišli přivítat na pražské letiště v Ruzyni. Na jejich počest a památku se na Klárově u „Okřídleného lva“ uskuteční zítra od 14 hodin vzpomínkový pietní akt.

Od konce druhé světové války uplynuly tři měsíce, když 13. srpna 1945 přistálo na ruzyňském letišti 54 spitfirů s piloty 310., 312. a 313. československé stíhací perutě Royal Air Force (RAF). České a slovenské letce přišly tehdy přivítat tisíce lidí.

Pro všechny to byl emotivní a nezapomenutelný zážitek. Českoslovenští letci odcházeli do zahraničního odboje mezi prvními a mohli se vrátit až jako poslední – tři měsíce po podepsání německé kapitulace a po průtazích ze strany komunistů.

„Velká Británie přijala české a slovenské piloty s otevřenou náručí a jejich působení v RAF patří k nejsvětlejším okamžikům českých dějin. Řada z nich, kteří tehdy před šesti lety opouštěli vlast, aby bojovali za svobodu nejen naší země, se bohužel toto emotivního návratu nedočkala,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma, který se pietního aktu zúčastní.

„Českoslovenští letci si zaslouží úctu, respekt a obdiv a my bohužel nikdy nebudeme moci odčinit všechna příkoří a bezpráví, kterých se v období komunistické diktatury dočkali,“ dodal. Z politiků dorazí například i pražský radní Jan Chabr.

Okřídlený lev

Památník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v Královském letectvu a proslavili se v bitvě o Británii, tvoří na Klárově dvoumetrový okřídlený lev.

Je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.

Jeho autorem je britský sochař Colin Spofforth a do bronzu ho odlila umělecká slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší. Památník je darem britské komunity v Čechách, jež na jeho vytvoření shromáždila tři miliony korun. Vlastníkem památníku je první městská část.

Památník byl odhalen před šesti lety v červnu. Od počátku čelit kritice pražských památkářů. Ti zpochybňovali úřední postup při schvalování umístění památníku i samotnou lokalitu Klárova jako vhodného místa. První městská část však odmítala památník zrušit.

Nakonec v prosinci 2014 Ministerstvo kultury rozhodlo, že památník může na Klárově zůstat. „Česká republika díky rozhodnutí ministerstva z celého sporu odchází sice s dílčími šrámy zaviněnými necitlivým postupem památkářů, ale nakonec přece jen se ctí,“ uvedl tehdejší starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Před třemi lety na podzim se památník dočkal nového podstavce, na kterém jsou jména 2507 československých vojáků a vojákyň, kteří sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války. Na plaketě jsou uvedeny i hodnosti veteránů dosažených v RAF a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.


Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

Dnes v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

Dnes v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

Dnes v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

20. června 2021 ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

20. června 2021 ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Další články
Nahoru