Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Před 75 lety se z Británie vrátili českoslovenští letci, jejich hrdinství připomene na Klárově pietní akt
Okřídlený lev na Klárově. Foto: archiv P1

Před 75 lety se z Británie vrátili českoslovenští letci, jejich hrdinství připomene na Klárově pietní akt

V podvečer 13. srpna 1945 se do své vlasti konečně mohli vrátit čeští a slovenští letci britského letectva RAF. Svůj návrat prožívali velice emotivně a s nimi tisíce lidí, kteří je přišli přivítat na pražské letiště v Ruzyni. Na jejich počest a památku se na Klárově u „Okřídleného lva“ uskuteční zítra od 14 hodin vzpomínkový pietní akt.

Od konce druhé světové války uplynuly tři měsíce, když 13. srpna 1945 přistálo na ruzyňském letišti 54 spitfirů s piloty 310., 312. a 313. československé stíhací perutě Royal Air Force (RAF). České a slovenské letce přišly tehdy přivítat tisíce lidí.

Pro všechny to byl emotivní a nezapomenutelný zážitek. Českoslovenští letci odcházeli do zahraničního odboje mezi prvními a mohli se vrátit až jako poslední – tři měsíce po podepsání německé kapitulace a po průtazích ze strany komunistů.

„Velká Británie přijala české a slovenské piloty s otevřenou náručí a jejich působení v RAF patří k nejsvětlejším okamžikům českých dějin. Řada z nich, kteří tehdy před šesti lety opouštěli vlast, aby bojovali za svobodu nejen naší země, se bohužel toto emotivního návratu nedočkala,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma, který se pietního aktu zúčastní.

„Českoslovenští letci si zaslouží úctu, respekt a obdiv a my bohužel nikdy nebudeme moci odčinit všechna příkoří a bezpráví, kterých se v období komunistické diktatury dočkali,“ dodal. Z politiků dorazí například i pražský radní Jan Chabr.

Okřídlený lev

Památník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v Královském letectvu a proslavili se v bitvě o Británii, tvoří na Klárově dvoumetrový okřídlený lev.

Je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.

Jeho autorem je britský sochař Colin Spofforth a do bronzu ho odlila umělecká slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší. Památník je darem britské komunity v Čechách, jež na jeho vytvoření shromáždila tři miliony korun. Vlastníkem památníku je první městská část.

Památník byl odhalen před šesti lety v červnu. Od počátku čelit kritice pražských památkářů. Ti zpochybňovali úřední postup při schvalování umístění památníku i samotnou lokalitu Klárova jako vhodného místa. První městská část však odmítala památník zrušit.

Nakonec v prosinci 2014 Ministerstvo kultury rozhodlo, že památník může na Klárově zůstat. „Česká republika díky rozhodnutí ministerstva z celého sporu odchází sice s dílčími šrámy zaviněnými necitlivým postupem památkářů, ale nakonec přece jen se ctí,“ uvedl tehdejší starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Před třemi lety na podzim se památník dočkal nového podstavce, na kterém jsou jména 2507 československých vojáků a vojákyň, kteří sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války. Na plaketě jsou uvedeny i hodnosti veteránů dosažených v RAF a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.


Autor: red

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Další články
Nahoru