Dnes Sobota - jasno 5°C
Zítra Neděle - jasno 6°C
Sobota 6. 3. 2021
Svátek má Miroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Před 75 lety se z Británie vrátili českoslovenští letci, jejich hrdinství připomene na Klárově pietní akt
Okřídlený lev na Klárově. Foto: archiv P1

Před 75 lety se z Británie vrátili českoslovenští letci, jejich hrdinství připomene na Klárově pietní akt

V podvečer 13. srpna 1945 se do své vlasti konečně mohli vrátit čeští a slovenští letci britského letectva RAF. Svůj návrat prožívali velice emotivně a s nimi tisíce lidí, kteří je přišli přivítat na pražské letiště v Ruzyni. Na jejich počest a památku se na Klárově u „Okřídleného lva“ uskuteční zítra od 14 hodin vzpomínkový pietní akt.

Od konce druhé světové války uplynuly tři měsíce, když 13. srpna 1945 přistálo na ruzyňském letišti 54 spitfirů s piloty 310., 312. a 313. československé stíhací perutě Royal Air Force (RAF). České a slovenské letce přišly tehdy přivítat tisíce lidí.

Pro všechny to byl emotivní a nezapomenutelný zážitek. Českoslovenští letci odcházeli do zahraničního odboje mezi prvními a mohli se vrátit až jako poslední – tři měsíce po podepsání německé kapitulace a po průtazích ze strany komunistů.

„Velká Británie přijala české a slovenské piloty s otevřenou náručí a jejich působení v RAF patří k nejsvětlejším okamžikům českých dějin. Řada z nich, kteří tehdy před šesti lety opouštěli vlast, aby bojovali za svobodu nejen naší země, se bohužel toto emotivního návratu nedočkala,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma, který se pietního aktu zúčastní.

„Českoslovenští letci si zaslouží úctu, respekt a obdiv a my bohužel nikdy nebudeme moci odčinit všechna příkoří a bezpráví, kterých se v období komunistické diktatury dočkali,“ dodal. Z politiků dorazí například i pražský radní Jan Chabr.

Okřídlený lev

Památník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v Královském letectvu a proslavili se v bitvě o Británii, tvoří na Klárově dvoumetrový okřídlený lev.

Je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.

Jeho autorem je britský sochař Colin Spofforth a do bronzu ho odlila umělecká slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší. Památník je darem britské komunity v Čechách, jež na jeho vytvoření shromáždila tři miliony korun. Vlastníkem památníku je první městská část.

Památník byl odhalen před šesti lety v červnu. Od počátku čelit kritice pražských památkářů. Ti zpochybňovali úřední postup při schvalování umístění památníku i samotnou lokalitu Klárova jako vhodného místa. První městská část však odmítala památník zrušit.

Nakonec v prosinci 2014 Ministerstvo kultury rozhodlo, že památník může na Klárově zůstat. „Česká republika díky rozhodnutí ministerstva z celého sporu odchází sice s dílčími šrámy zaviněnými necitlivým postupem památkářů, ale nakonec přece jen se ctí,“ uvedl tehdejší starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Před třemi lety na podzim se památník dočkal nového podstavce, na kterém jsou jména 2507 československých vojáků a vojákyň, kteří sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války. Na plaketě jsou uvedeny i hodnosti veteránů dosažených v RAF a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru