Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Před 150 lety bylo zprovozněno nádraží Vysočany a trať z Nymburka do Prahy
Tato původní budova vysočanského nadraží už někoílik let nestojí. Foto: VitVit / Wikimedia Commons

Před 150 lety bylo zprovozněno nádraží Vysočany a trať z Nymburka do Prahy

Před 150 lety, 4. října 1873, bylo zprovozněno železniční nádraží Praha-Vysočany a železniční trať z Nymburka do Prahy. Nádraží i trať byly součástí tehdejší Rakouské severozápadní dráhy, která z vysočanského nádraží pokračovala přes Karlín na pozdější a dnes již neexistující nádraží Praha-Těšnov, které se tehdy jmenovalo Severozápadní nádraží. V současnosti je nádraží ve Vysočanech modernizováno, původní budova byla zbourána a trať vede takzvaným novým spojením, což je největší železniční stavba v Praze za posledních 30 let.

Nové nádraží i trať měly štěstí v tom, že po krachu na vídeňské burze a následné hospodářské krizi, která nejvíce zasáhla průmyslové a železniční společnosti, patřily do skupiny projektů, které se ještě dostavěly.

Dráha z Nymburka do Prahy byla původně odbočnou tratí z Lysé nad Labem na provizorní nádraží na Rohanském ostrově v dnešním Karlíně, odkud byla o dva roky později prodloužena až na Severozápadní nádraží (Těšnov). Obě tato nádraží již neexistují. Z nádraží Těšnov odjel poslední osobní vlak v roce 1972. Budova byla za velké kritiky veřejnosti definitivně zbourána v roce 1985.

V roce 2020 začala rekonstrukce nádraží ve Vysočanech. Stržena byla původní budova nádraží a loni se otevřela nová odbavovací hala a dále se zde pracuje na přestavbě celé stanice, především pak na výstavbě dvou zbývajících nástupišť. Stavební práce jsou součástí modernizace celé stanice a přilehlého úseku do Mstětic.


Autor: ČTK

Parkování v Nových Butovicích

6. prosince 2023 ve 21:45

V parkovacím domě nedaleko stanice metra Nové Butovice v Praze 13 byl v létě otevřen nový parkovací dům a nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoliv a kdykoliv.

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

2. prosince 2023 v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru