Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Před 150 lety bylo zprovozněno nádraží Vysočany a trať z Nymburka do Prahy
Tato původní budova vysočanského nadraží už někoílik let nestojí. Foto: VitVit / Wikimedia Commons

Před 150 lety bylo zprovozněno nádraží Vysočany a trať z Nymburka do Prahy

Před 150 lety, 4. října 1873, bylo zprovozněno železniční nádraží Praha-Vysočany a železniční trať z Nymburka do Prahy. Nádraží i trať byly součástí tehdejší Rakouské severozápadní dráhy, která z vysočanského nádraží pokračovala přes Karlín na pozdější a dnes již neexistující nádraží Praha-Těšnov, které se tehdy jmenovalo Severozápadní nádraží. V současnosti je nádraží ve Vysočanech modernizováno, původní budova byla zbourána a trať vede takzvaným novým spojením, což je největší železniční stavba v Praze za posledních 30 let.

Nové nádraží i trať měly štěstí v tom, že po krachu na vídeňské burze a následné hospodářské krizi, která nejvíce zasáhla průmyslové a železniční společnosti, patřily do skupiny projektů, které se ještě dostavěly.

Dráha z Nymburka do Prahy byla původně odbočnou tratí z Lysé nad Labem na provizorní nádraží na Rohanském ostrově v dnešním Karlíně, odkud byla o dva roky později prodloužena až na Severozápadní nádraží (Těšnov). Obě tato nádraží již neexistují. Z nádraží Těšnov odjel poslední osobní vlak v roce 1972. Budova byla za velké kritiky veřejnosti definitivně zbourána v roce 1985.

V roce 2020 začala rekonstrukce nádraží ve Vysočanech. Stržena byla původní budova nádraží a loni se otevřela nová odbavovací hala a dále se zde pracuje na přestavbě celé stanice, především pak na výstavbě dvou zbývajících nástupišť. Stavební práce jsou součástí modernizace celé stanice a přilehlého úseku do Mstětic.


Autor: ČTK

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Větší bezpečnost v okolí Táborské ulice

7. června 2024 v 08:59

Připravované změny v Táborské ulici zajistí větší bezpečnost pro chodce, a především pro školáky. Na veřejném setkání představila radnice Prahy 4 obyvatelům základní změny, které v místě a blízkém okolí přispějí k lepší přehlednosti na komunikacích, a přinesou tak větší...

Další články
Nahoru