Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Přechody v Praze 14 budou fosforeskující
Nový přechod byl například již vytvořen v ulici Stupská u kyjského kostela. Zdroj foto: MČ Praha 14

Přechody v Praze 14 budou fosforeskující

Instalace bílé silniční barvy speciální technologií, kterou znají řidiči z některých úseků dálnic a silnic první třídy, se začne objevovat i na přechodech v Praze 14. Od tohoto zvýraznění si radnice slibuje zvýšení bezpečnosti za snížené viditelnosti. Informovali o tom místostarostka Soňa Tománková (NAŠE Čtrnáctka) a vedoucí Odboru dopravy MČ Praha 14 Petr Vomáčka.

Přechody pro chodce v čtrnácté městské části chce radnice zvýrazňovat více fosforeskující barvou, která by měla vydržet na vozovce výrazně delší dobu a v zimních měsících by měla při chůzi méně klouzat.

„V noci budou místa přechodů pro chodce mnohem lépe viditelná a tím pádem i bezpečnější. Praha 14 se stane první pražskou městskou částí, která začne budovat síť přechodů tohoto typu,“ uvedla Tománková.

Podle Vomáčky se budou přechody malovat v závislosti na počasí a podkladu, aby barva dobře fungovala. K realizaci je totiž potřeba mít po dobu nejméně tří dní za sebou venkovní teplotu alespoň deset stupňů nad nulou.

Barvou zvýrazněné přechody se podle Tománkové budou objevovat například u škol nebo míst s větší frekvencí obyvatel a vozidel. „Záleží i na stavu komunikace, aby byl pro barvu vhodný povrch,“ podotkla. Ambicí je letos takto upravit až dvacet přechodů.

Praha 14 kromě úprav stávajících přechodů plánuje letos i budování zcela nových přechodů pro chodce nebo míst pro přecházení. Nový přechod byl například již vytvořen v ulici Stupská, mezi kyjským kostelem svatého Bartoloměje a zastávkou autobusu MHD Kyje a další přechody jsou v plánu například v ulici Doležalova, Borská a Bryksova.


Autor: Jan Puci

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Včera v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Včera v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Včera v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Včera v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

4. června 2023 v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

4. června 2023 v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

4. června 2023 ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Další články
Nahoru