Dnes Úterý - zatazeno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přechody v Praze 14 budou fosforeskující
Nový přechod byl například již vytvořen v ulici Stupská u kyjského kostela. Zdroj foto: MČ Praha 14

Přechody v Praze 14 budou fosforeskující

Instalace bílé silniční barvy speciální technologií, kterou znají řidiči z některých úseků dálnic a silnic první třídy, se začne objevovat i na přechodech v Praze 14. Od tohoto zvýraznění si radnice slibuje zvýšení bezpečnosti za snížené viditelnosti. Informovali o tom místostarostka Soňa Tománková (NAŠE Čtrnáctka) a vedoucí Odboru dopravy MČ Praha 14 Petr Vomáčka.

Přechody pro chodce v čtrnácté městské části chce radnice zvýrazňovat více fosforeskující barvou, která by měla vydržet na vozovce výrazně delší dobu a v zimních měsících by měla při chůzi méně klouzat.

„V noci budou místa přechodů pro chodce mnohem lépe viditelná a tím pádem i bezpečnější. Praha 14 se stane první pražskou městskou částí, která začne budovat síť přechodů tohoto typu,“ uvedla Tománková.

Podle Vomáčky se budou přechody malovat v závislosti na počasí a podkladu, aby barva dobře fungovala. K realizaci je totiž potřeba mít po dobu nejméně tří dní za sebou venkovní teplotu alespoň deset stupňů nad nulou.

Barvou zvýrazněné přechody se podle Tománkové budou objevovat například u škol nebo míst s větší frekvencí obyvatel a vozidel. „Záleží i na stavu komunikace, aby byl pro barvu vhodný povrch,“ podotkla. Ambicí je letos takto upravit až dvacet přechodů.

Praha 14 kromě úprav stávajících přechodů plánuje letos i budování zcela nových přechodů pro chodce nebo míst pro přecházení. Nový přechod byl například již vytvořen v ulici Stupská, mezi kyjským kostelem svatého Bartoloměje a zastávkou autobusu MHD Kyje a další přechody jsou v plánu například v ulici Doležalova, Borská a Bryksova.


Autor: Jan Puci

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

Dnes ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Dnes ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Dnes v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Dnes v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Dnes v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Dnes v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

Včera v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

Včera v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

Včera v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

Včera v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

Včera ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

25. února 2024 v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Další články
Nahoru