Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přebytek hospodaření Prahy je za loňský rok 8,9 miliardy korun
Kvůli pandemii zmizeli loni z Prahy zahraniční turisté, což se negativně odrazilo na příjmech do rozpočtu města. Ilustrační foto: archiv

Přebytek hospodaření Prahy je za loňský rok 8,9 miliardy korun

Příjmy Prahy dosáhly v loňském roce asi 96,9 miliardy korun a výdaje 88 miliard korun. Město jako celek tak loni hospodařilo s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je o asi 5,8 miliardy korun meziročně méně. Výsledek hospodaření včera schválili pražští radní. Loni hospodaření ovlivnily mj. nižší běžné i kapitálové výdaje a mírně vyšší příjmy. Praha zároveň přišla kvůli pandemii covidu-19 o 5,5 miliardy korun. Propad zapříčinily nižší daňové a ostatní příjmy a vyšší výdaje na řešení dopadů pandemie. Opoziční ANO vyčítá městu nízké investice a vysoké běžné výdaje.

Praha měla pro loňský rok schválený rozpočet s příjmy asi 67 miliard korun a výdaji 90 miliard korun. Rozdíl město dorovnalo například z peněz od státu. Rozpočet se průběžně měnil podle aktuálního vývoje hospodaření.

„Přebytek je jenom číslo, které ve skutečnosti neznamená, že peníze Praze reálně zbyly. Také není tak vysoký, jak by se mohlo zdát. Od uváděné částky 8,5 miliardy musíme odečíst zhruba dvě miliardy na dluhovou službu a 1,3 miliardy na běžící projekty," uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Zbývajících asi pět miliard město využije na krytí investic. Kvůli propadu příjmů město zamýšlelo, že by si na investice půjčilo. K tomu tak nedojde.

Největší objem příjmů tvořily daňové příjmy, které dosáhly 63 miliard korun, což bylo meziročně o téměř 3,5 miliardy korun méně. Druhou nejvyšší částku město získalo na takzvaných transferech, tedy například z peněz od státu nebo z vlastní hospodářské činnosti. Ty tvořily 28,8 miliardy korun. Nejméně peněz město získalo z kapitálových příjmů.

Ve výdajích tvořily většinu běžné výdaje, a to asi 73,6 miliardy korun, což tvoří necelých 91 procent schváleného rozpočtu a zároveň necelých 81 procent rozpočtu upraveného. Největší částka šla do školství a poté do dopravy. Běžné výdaje meziročně vzrostly.

Kapitálové výdaje dosáhly 14,5 miliardy korun, což znamená 51,76 procenta upraveného rozpočtu. „Toto relativně nízké čerpání bylo ovlivněno opatřeními spojenými s bojem proti šíření onemocnění covid-19 a dále mimo jiné přísnějšími i upravenými pravidly zadávání veřejných zakázek, které může být o několik měsíců časově náročnější, než bylo v hlubší minulosti obvyklé," píše se v dokumentu.

Právě výše investic a běžných výdajů jsou to, co opozice vedení města vytýká. „Výsledek hospodaření ukazuje, že Praha pod vedením primátora (Zdeňka) Hřiba neumí investovat, jelikož objem nečerpaných prostředků na investice atakuje rekordní hranici. Naopak, co se týče běžných ,projídacích´ výdajů, tam je Praha přeborníkem," uvedl předseda zastupitelů ANO Radomír Nepil.

Pro letošní rok počítá město s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun. Investice jsou naplánované na zhruba 15 miliard korun.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru