Dnes Neděle - zatazeno 13°C
Zítra Pondělí - polojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Přebytek hospodaření Prahy je za loňský rok 8,9 miliardy korun
Kvůli pandemii zmizeli loni z Prahy zahraniční turisté, což se negativně odrazilo na příjmech do rozpočtu města. Ilustrační foto: archiv

Přebytek hospodaření Prahy je za loňský rok 8,9 miliardy korun

Příjmy Prahy dosáhly v loňském roce asi 96,9 miliardy korun a výdaje 88 miliard korun. Město jako celek tak loni hospodařilo s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je o asi 5,8 miliardy korun meziročně méně. Výsledek hospodaření včera schválili pražští radní. Loni hospodaření ovlivnily mj. nižší běžné i kapitálové výdaje a mírně vyšší příjmy. Praha zároveň přišla kvůli pandemii covidu-19 o 5,5 miliardy korun. Propad zapříčinily nižší daňové a ostatní příjmy a vyšší výdaje na řešení dopadů pandemie. Opoziční ANO vyčítá městu nízké investice a vysoké běžné výdaje.

Praha měla pro loňský rok schválený rozpočet s příjmy asi 67 miliard korun a výdaji 90 miliard korun. Rozdíl město dorovnalo například z peněz od státu. Rozpočet se průběžně měnil podle aktuálního vývoje hospodaření.

„Přebytek je jenom číslo, které ve skutečnosti neznamená, že peníze Praze reálně zbyly. Také není tak vysoký, jak by se mohlo zdát. Od uváděné částky 8,5 miliardy musíme odečíst zhruba dvě miliardy na dluhovou službu a 1,3 miliardy na běžící projekty," uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Zbývajících asi pět miliard město využije na krytí investic. Kvůli propadu příjmů město zamýšlelo, že by si na investice půjčilo. K tomu tak nedojde.

Největší objem příjmů tvořily daňové příjmy, které dosáhly 63 miliard korun, což bylo meziročně o téměř 3,5 miliardy korun méně. Druhou nejvyšší částku město získalo na takzvaných transferech, tedy například z peněz od státu nebo z vlastní hospodářské činnosti. Ty tvořily 28,8 miliardy korun. Nejméně peněz město získalo z kapitálových příjmů.

Ve výdajích tvořily většinu běžné výdaje, a to asi 73,6 miliardy korun, což tvoří necelých 91 procent schváleného rozpočtu a zároveň necelých 81 procent rozpočtu upraveného. Největší částka šla do školství a poté do dopravy. Běžné výdaje meziročně vzrostly.

Kapitálové výdaje dosáhly 14,5 miliardy korun, což znamená 51,76 procenta upraveného rozpočtu. „Toto relativně nízké čerpání bylo ovlivněno opatřeními spojenými s bojem proti šíření onemocnění covid-19 a dále mimo jiné přísnějšími i upravenými pravidly zadávání veřejných zakázek, které může být o několik měsíců časově náročnější, než bylo v hlubší minulosti obvyklé," píše se v dokumentu.

Právě výše investic a běžných výdajů jsou to, co opozice vedení města vytýká. „Výsledek hospodaření ukazuje, že Praha pod vedením primátora (Zdeňka) Hřiba neumí investovat, jelikož objem nečerpaných prostředků na investice atakuje rekordní hranici. Naopak, co se týče běžných ,projídacích´ výdajů, tam je Praha přeborníkem," uvedl předseda zastupitelů ANO Radomír Nepil.

Pro letošní rok počítá město s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun. Investice jsou naplánované na zhruba 15 miliard korun.


Autor: ČTK

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Veřejné projednání návrhů participativního rozpočtu Prahy 15

12. října 2021 ve 14:01

Pokud vás zaujaly návrhy v participativním rozpočtu a máte k návrhům otázky a připomínky, přijďte a diskutujte o nich s navrhovateli a zástupci radnice Prahy 15.

Další články
Nahoru