Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 2°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražští zastupitelé schválili zrušení Domova Svojšice pro mentálně postižené
Domov Svojšice je ve špatném technickém stavu. Foto: domovsvojsice.cz

Pražští zastupitelé schválili zrušení Domova Svojšice pro mentálně postižené

Pražská příspěvková organizace Domov Svojšice ponese nový název, a to Centrum komunitních služeb Pro život. Včera to schválilo zastupitelstvo Prahy. Klienty domova pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením chce magistrát přesouvat do ubytování v Praze a Středočeském kraji. Pro barokní zámek ve středočeské obci se nyní hledá nové využití. Na zasedání zastupitelstva to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

„Název Centrum komunitních služeb je proto, že dnes jsou služby, které organizace poskytuje, komorního rázu," řekla Johnová, v jejíž gesci je oblast sociální politiky a zdravotnictví v metropoli.

Budova zámku ve Svojšicích je podle Johnové ve špatném technickém stavu. Radní zmínila nevyhovující stav elektroinstalace a rozvodů. Ve špatném stavu jsou mimo jiné i fasáda, okapy a okna.

Nevhodně jsou podle radní také rozvrženy vnitřní dispozice pro bydlení, což ze zámku činí objekt nevhodný pro poskytování sociálních služeb. Pokoje v zámku totiž byly vícelůžkové a průchozí, takže klienti neměli dostatek soukromí, dodala.

Metropole bude nyní jednat se Středočeským krajem, zda o zámek nemá zájem. Už dříve to uvedl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). V úvahu podle něj přichází i prodej nemovitosti.

Podle Johnové byl objekt už dříve nabídnutý odborům na pražském magistrátě a organizacím hlavního města. Ty podle radní o zámecký areál nemají zájem, jak dnes informovala.

Praha pro klienty zařízení postupně hledá bydlení komunitního typu nebo byty se zajištěnou pečovatelskou službou. Nové domovy by tak lidé měli najít v hlavním městě nebo ve Středočeském kraji, kde podle radní chtějí mnozí zůstat.

Domov Svojšice měl podle dřívějšího vyjádření Johnové asi 100 klientů. Někteří z nich už nová bydliště získali.

V Domově Svojšice se v roce 2019 uskutečnil audit hospodaření. Ten odhalil pochybení a město odvolalo tehdejšího ředitele Vítězslava Formana. Nahradil ho Martin Kahánek.

Domov nabízel sociální služby dospělým osobám, které dovršily 19 let. Nabízel bydlení klientům, kteří kvůli svému duševnímu nebo mentálnímu postižení vyžadují pravidelnou pomoc jiných osob.

Služby byly určeny i osobám se stařeckou a jinými typy demencí. Podobné služby bude podle zřizovací listiny nabízet i nová organizace Centrum komunitních služeb Pro život, která navíc bude poskytovat svým klientům i osobní asistenci.


Autor: ČTK

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Vedení Prahy dostalo od zastupitelů za úkol rozšířit síť adiktologických služeb

21. listopadu 2021 ve 23:33

Na svém listopadovém zasedání pražští zastupitelé projednali petici s názvem „Za bezpečnou a čistou Prahu 5“, adresovanou hlavnímu městu. Občané Smíchova žijící v blízkosti kontaktních center shromáždili stovky podpisů, jejich cílem je ulevit od pohybu enormního množství narkomanů v této...

Vedení Prahy 11 nesouhlasí s navýšením poplatku za odkládání komunálního odpadu

10. listopadu 2021 ve 22:09

Vedení Prahy 11 dostalo od magistrátu k připomínkování návrh obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Rada městské části k tomu přijala stanovisko, uvedla Praha 11 na svém webu.

Další články
Nahoru