Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražští zastupitelé schválili zrušení Domova Svojšice pro mentálně postižené
Domov Svojšice je ve špatném technickém stavu. Foto: domovsvojsice.cz

Pražští zastupitelé schválili zrušení Domova Svojšice pro mentálně postižené

Pražská příspěvková organizace Domov Svojšice ponese nový název, a to Centrum komunitních služeb Pro život. Včera to schválilo zastupitelstvo Prahy. Klienty domova pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením chce magistrát přesouvat do ubytování v Praze a Středočeském kraji. Pro barokní zámek ve středočeské obci se nyní hledá nové využití. Na zasedání zastupitelstva to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

„Název Centrum komunitních služeb je proto, že dnes jsou služby, které organizace poskytuje, komorního rázu," řekla Johnová, v jejíž gesci je oblast sociální politiky a zdravotnictví v metropoli.

Budova zámku ve Svojšicích je podle Johnové ve špatném technickém stavu. Radní zmínila nevyhovující stav elektroinstalace a rozvodů. Ve špatném stavu jsou mimo jiné i fasáda, okapy a okna.

Nevhodně jsou podle radní také rozvrženy vnitřní dispozice pro bydlení, což ze zámku činí objekt nevhodný pro poskytování sociálních služeb. Pokoje v zámku totiž byly vícelůžkové a průchozí, takže klienti neměli dostatek soukromí, dodala.

Metropole bude nyní jednat se Středočeským krajem, zda o zámek nemá zájem. Už dříve to uvedl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). V úvahu podle něj přichází i prodej nemovitosti.

Podle Johnové byl objekt už dříve nabídnutý odborům na pražském magistrátě a organizacím hlavního města. Ty podle radní o zámecký areál nemají zájem, jak dnes informovala.

Praha pro klienty zařízení postupně hledá bydlení komunitního typu nebo byty se zajištěnou pečovatelskou službou. Nové domovy by tak lidé měli najít v hlavním městě nebo ve Středočeském kraji, kde podle radní chtějí mnozí zůstat.

Domov Svojšice měl podle dřívějšího vyjádření Johnové asi 100 klientů. Někteří z nich už nová bydliště získali.

V Domově Svojšice se v roce 2019 uskutečnil audit hospodaření. Ten odhalil pochybení a město odvolalo tehdejšího ředitele Vítězslava Formana. Nahradil ho Martin Kahánek.

Domov nabízel sociální služby dospělým osobám, které dovršily 19 let. Nabízel bydlení klientům, kteří kvůli svému duševnímu nebo mentálnímu postižení vyžadují pravidelnou pomoc jiných osob.

Služby byly určeny i osobám se stařeckou a jinými typy demencí. Podobné služby bude podle zřizovací listiny nabízet i nová organizace Centrum komunitních služeb Pro život, která navíc bude poskytovat svým klientům i osobní asistenci.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru