Dnes Neděle - zatazeno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -3°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražští zastupitelé schválili zrušení Domova Svojšice pro mentálně postižené
Domov Svojšice je ve špatném technickém stavu. Foto: domovsvojsice.cz

Pražští zastupitelé schválili zrušení Domova Svojšice pro mentálně postižené

Pražská příspěvková organizace Domov Svojšice ponese nový název, a to Centrum komunitních služeb Pro život. Včera to schválilo zastupitelstvo Prahy. Klienty domova pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením chce magistrát přesouvat do ubytování v Praze a Středočeském kraji. Pro barokní zámek ve středočeské obci se nyní hledá nové využití. Na zasedání zastupitelstva to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

„Název Centrum komunitních služeb je proto, že dnes jsou služby, které organizace poskytuje, komorního rázu," řekla Johnová, v jejíž gesci je oblast sociální politiky a zdravotnictví v metropoli.

Budova zámku ve Svojšicích je podle Johnové ve špatném technickém stavu. Radní zmínila nevyhovující stav elektroinstalace a rozvodů. Ve špatném stavu jsou mimo jiné i fasáda, okapy a okna.

Nevhodně jsou podle radní také rozvrženy vnitřní dispozice pro bydlení, což ze zámku činí objekt nevhodný pro poskytování sociálních služeb. Pokoje v zámku totiž byly vícelůžkové a průchozí, takže klienti neměli dostatek soukromí, dodala.

Metropole bude nyní jednat se Středočeským krajem, zda o zámek nemá zájem. Už dříve to uvedl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). V úvahu podle něj přichází i prodej nemovitosti.

Podle Johnové byl objekt už dříve nabídnutý odborům na pražském magistrátě a organizacím hlavního města. Ty podle radní o zámecký areál nemají zájem, jak dnes informovala.

Praha pro klienty zařízení postupně hledá bydlení komunitního typu nebo byty se zajištěnou pečovatelskou službou. Nové domovy by tak lidé měli najít v hlavním městě nebo ve Středočeském kraji, kde podle radní chtějí mnozí zůstat.

Domov Svojšice měl podle dřívějšího vyjádření Johnové asi 100 klientů. Někteří z nich už nová bydliště získali.

V Domově Svojšice se v roce 2019 uskutečnil audit hospodaření. Ten odhalil pochybení a město odvolalo tehdejšího ředitele Vítězslava Formana. Nahradil ho Martin Kahánek.

Domov nabízel sociální služby dospělým osobám, které dovršily 19 let. Nabízel bydlení klientům, kteří kvůli svému duševnímu nebo mentálnímu postižení vyžadují pravidelnou pomoc jiných osob.

Služby byly určeny i osobám se stařeckou a jinými typy demencí. Podobné služby bude podle zřizovací listiny nabízet i nová organizace Centrum komunitních služeb Pro život, která navíc bude poskytovat svým klientům i osobní asistenci.


Autor: ČTK

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

Dnes v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

Včera ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Další články
Nahoru