Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražští zastupitelé schválili vznik organizace pro rozvoj fotovoltaiky
Solární panely. Foto: Neville Micallef / Freeimages.com

Pražští zastupitelé schválili vznik organizace pro rozvoj fotovoltaiky

V Praze začne od letošního října fungovat nová pražská příspěvková organizace zabývající se rozvojem fotovoltaiky a dalších zdrojů obnovitelné energie. Jedním z cílů je snížit množství CO2 v ovzduší. Založení organizace s názvem Pražské společenství obnovitelné energie dnes schválili pražští zastupitelé. Hlavním úkolem bude vybudování fotovoltaických panelů na střechách městských budov.

„Budeme schopni realizovat projekty, které budou mít i ekonomický užitek. Chceme naplnit klimatický plán, a to mít obsazeno tisíce budov samostatnými zdroji energie. Založením instituce nepřešlapujeme na místě, ale v příštím roce počítáme s prvními realizacemi," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Ředitel společnosti a vedoucí tým bude teprve vybrán. Na fungování společnosti chce město získat peníze z dotačních programů státu i EU. V letošním roce půjde na fungování společnosti pět milionů korun. Využity budou na personální náklady či vytvoření organizačního a technického zázemí. V příštím roce město vloží do firmy 20 milionů.

V příštím roce je v plánu stavba 40 slunečních elektráren na vybraných školách a sociálních zařízeních. Nová organizace má mít pět zaměstnanců, tři z nich přejdou z existujícího magistrátního oddělení energetického manažera.

Cílem je podle náměstka produkce čisté a levné energie pro Pražany. Město může panely instalovat na až 7000 budov, jen těch školských je tisíc. Do roku 2030 je podle klimatické strategie města cílem instalovat fotovoltaiku na 20 000 pražských budov a získat stovky megawattů výkonu, doplnil Hlubuček.

První projekt instalace fotovoltaických panelů na Černém Mostě radní schválili koncem loňského roku. Zkušební provoz je naplánován do konce letošního roku.

Poté jej město vyhodnotí a naváže dalšími podobnými projekty, které by již měla mít na starosti nová příspěvková organizace. Podle dřívějších vyjádření by mohla své služby nabízet i soukromým majitelům domů.

Záměr kritizoval mimo jiné bývalý zastupitel a nynější člen magistrátního výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Vladimír Schmalz.

„Tento systém povede k tomu, že pravděpodobně dojde ke spáchání škod," řekl. Jeden z problémů vidí v tom, že organizace bude muset mít licence. Status společnosti je prý široký a podle energetického zákona není jasné, co společnost bude dělat. Město podle Schmalze mrhá prostředky, neboť výše zmíněné projekty mohou dělat již existující městské firmy.

Opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS) označila založení organizace za nadbytečné a nákladné. S projektem by prý souhlasila, pokud by projekt zastřešovala některá z městských firem.

Podle nedávno zveřejněné analýzy, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala konzultační společnost EkoWATT, mohou střechy rodinných a bytových domů v metropoli a jejím okolí poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice pro 120 000 až 170 000 domácností.

Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR jinak od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Svobodní představili své kandidáty do Evropského parlamentu v mikulášském duchu

6. prosince 2023 v 11:10

Svobodní zveřejnili jména svých hlavních kandidátů do Evropského parlamentu. Tito tři kandidáti byli zvoleni v primárních volbách strany, které se zúčastnilo téměř 1100 členů a registrovaných příznivců. Na Mikuláše si Svobodní zvolili netradiční způsob prezentace svých kandidátů, když je...

Další články
Nahoru