Dnes Sobota - oblacno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražští zastupitelé schválili vznik organizace pro rozvoj fotovoltaiky
Solární panely. Foto: Neville Micallef / Freeimages.com

Pražští zastupitelé schválili vznik organizace pro rozvoj fotovoltaiky

V Praze začne od letošního října fungovat nová pražská příspěvková organizace zabývající se rozvojem fotovoltaiky a dalších zdrojů obnovitelné energie. Jedním z cílů je snížit množství CO2 v ovzduší. Založení organizace s názvem Pražské společenství obnovitelné energie dnes schválili pražští zastupitelé. Hlavním úkolem bude vybudování fotovoltaických panelů na střechách městských budov.

„Budeme schopni realizovat projekty, které budou mít i ekonomický užitek. Chceme naplnit klimatický plán, a to mít obsazeno tisíce budov samostatnými zdroji energie. Založením instituce nepřešlapujeme na místě, ale v příštím roce počítáme s prvními realizacemi," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Ředitel společnosti a vedoucí tým bude teprve vybrán. Na fungování společnosti chce město získat peníze z dotačních programů státu i EU. V letošním roce půjde na fungování společnosti pět milionů korun. Využity budou na personální náklady či vytvoření organizačního a technického zázemí. V příštím roce město vloží do firmy 20 milionů.

V příštím roce je v plánu stavba 40 slunečních elektráren na vybraných školách a sociálních zařízeních. Nová organizace má mít pět zaměstnanců, tři z nich přejdou z existujícího magistrátního oddělení energetického manažera.

Cílem je podle náměstka produkce čisté a levné energie pro Pražany. Město může panely instalovat na až 7000 budov, jen těch školských je tisíc. Do roku 2030 je podle klimatické strategie města cílem instalovat fotovoltaiku na 20 000 pražských budov a získat stovky megawattů výkonu, doplnil Hlubuček.

První projekt instalace fotovoltaických panelů na Černém Mostě radní schválili koncem loňského roku. Zkušební provoz je naplánován do konce letošního roku.

Poté jej město vyhodnotí a naváže dalšími podobnými projekty, které by již měla mít na starosti nová příspěvková organizace. Podle dřívějších vyjádření by mohla své služby nabízet i soukromým majitelům domů.

Záměr kritizoval mimo jiné bývalý zastupitel a nynější člen magistrátního výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Vladimír Schmalz.

„Tento systém povede k tomu, že pravděpodobně dojde ke spáchání škod," řekl. Jeden z problémů vidí v tom, že organizace bude muset mít licence. Status společnosti je prý široký a podle energetického zákona není jasné, co společnost bude dělat. Město podle Schmalze mrhá prostředky, neboť výše zmíněné projekty mohou dělat již existující městské firmy.

Opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS) označila založení organizace za nadbytečné a nákladné. S projektem by prý souhlasila, pokud by projekt zastřešovala některá z městských firem.

Podle nedávno zveřejněné analýzy, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala konzultační společnost EkoWATT, mohou střechy rodinných a bytových domů v metropoli a jejím okolí poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice pro 120 000 až 170 000 domácností.

Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR jinak od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru