Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražští zastupitelé schválili majetkové směny se státem
Praha v rámci výměny získá od státu i objekt bývalých kasáren v Karlíně. Foto: Vladimír Lukovský

Pražští zastupitelé schválili majetkové směny se státem

Pražský magistrát smění se státem pozemky a nemovitosti v hodnotě asi 1,7 miliardy korun. Město od státu získá výměnou za nemovitosti v areálu Fakultní nemocnice Bulovka Karlínská kasárna a další majetek na Malé Straně, v Hybernské ulici nebo například v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady. Na svém čtvrtečním schválilo návrh na směnu pozemků a staveb mezi hlavním městem a Českou republikou pražské zastupitelstvo. Už minulý týden v pondělí kontrakt odsouhlasili radní.

Aktuálním rozhodnutím pražských zastupitelů se završila složitá dohoda o směně nemovitého majetku, které předcházela dlouhodobá jednání mezi hlavním městem a Českou republikou zastoupenou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Podařilo se dotáhnout obrovské a několikaleté úsilí Prahy o získání klíčového majetku od státu. Město získalo do svého majetku například Kasárna Karlín. Těším se, až začneme pracovat na rekonstrukci tohoto významného areálu a následně budeme moci vdechnout nový život i těm jeho částem, které jsou nevyužité. Do budoucna by v Kasárnách Karlín mohl vzniknout například vědeckotechnický park. Jednání se státem tímto ale nekončí. Chceme do vlastnictví získat ještě Zámek Veleslavín a jednat o rozvoji dostupného bydlení na pozemcích, které aktuálně vlastní stát, například v lokalitě Bohdalec,“ řekl radní pro majetek, transparentnost a legislativu říká Adam Zábranský (Piráti). 

Praha stále usiluje o získání pozemků v areálu Bohdalec a jedná s Ministerstvem financí ČR, aby zde mohlo vzniknout dostupné bydlení. „Za jeden z výrazných přínosů směny považuji získání objektu na adrese Hybernská 2. Tento objekt vytváří funkční celek s Hybernskou 4, kde se již po dobu téměř šesti let velmi úspěšně rozvíjí spolupráce Magistrátu a Univerzity Karlovy ve prospěch veřejnosti, a to na platformě Kampusu Hybernská. Nabízí se tedy, aby i Hybernská 2 mohla být dedikována spolupráci města a univerzit,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Naše několikaletá snaha o majetkovou směnu se státem spěje do zdárného konce. Tím ale nekončíme, máme v plánu se státem vyjednávat i o dalších směnách, které by Praze mohly zajistit například pozemky pro stavbu nových městských bytů,“ řekl náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN). 

„V minulosti směny blokoval bývalý premiér Andrej Babiš, a to kvůli pozemkům v Letňanech, na kterých chtěl postavit úřednické ghetto. Ve svém úsilí ale nekončíme. I nadále budeme usilovat o získání klíčových pozemků pro výstavbu městských bytů, které město potřebuje,“ sdělil 1. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti). 

Podle smlouvy by hlavní město mělo převést na stát celkem 46 pozemků a 10 staveb, které se nacházejí v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Hodnota těchto nemovitostí byla odhadnuta na 1 718 000 000 korun. Smyslem tohoto kroku je sjednocení vlastnictví nemovitostí potřebných pro činnost a rozvoj areálu nemocnice. Areál je v současné době pronajat nemocnici s ročním nájmem necelých 30 milionů korun.  

Praha by měla od státu naopak získat Karlínská kasárna zahrnující 4 pozemky a 3 stavby v hodnotě 1 113 000 000 korun, budovu v Hybernské ulici v centru města pro potřeby vysokoškolského kampusu v hodnotě 265 000 000 korun či dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, které mají hodnotu 94 763 550 korun. Pro dorovnání vzájemného protiplnění Praha získá i několik dalších pozemků a budov.

Pro dorovnání vzájemného protiplnění Praha získá podle smlouvy i několik dalších pozemků a budov. Polovinu z 25 pozemků na Střížkově v hodnotě 105 007 000 korun, čímž dojde ke sjednocení vlastnictví, dále pozemky u ZŠ Palmovka v hodnotě 62 427 412 korun, kde se nachází sportoviště, pozemek v Záběhlicích v hodnotě 29 690 000 korun za účelem výstavby sociálního zařízení a mateřské školy, pozemek na Proseku v ceně 14 817 070 korun, který má sloužit pro potřeby MŠ Litvínovská, pozemky u TJ ABC Braník, jejichž hodnota činí 14 421 940 korun, a to za účelem rozšíření veřejné zeleně, revitalizace břehů Kunratického potoka a vzniku volnočasových aktivit, pozemky v lokalitě Podvinný mlýn v Libni v ceně 13 076 260 korun, kde se nachází sportoviště, pozemek ve Vysočanech v lokalitě Balkán v ceně 11 388 300 korun, kde je zahrádkářská kolonie a několik dalších menších pozemků.

Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen na 10 641 587 korun, který bude doplacen ze strany hlavního města. 

Zastupitelé ve čtvrtek navíc schválilo i plán na další směnu nemovitého majetku mezi hlavním městem Prahou a Českou republikou, který zaslal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových 8. března. Ve svém návrhu úřad žádá Faustův dům stojící na Karlově náměstí pro potřeby Všeobecné fakultní nemocnice a řadu pozemků a staveb na Chodově, v Radotíně, v Břevnově a také v obci Hory Matky Boží v okrese Klatovy ve prospěch Hasičského záchranného sboru ČR.

Naopak Praha by měla v rámci této chystané směny získat od státu Zámek Veleslavín pro využití v oblasti školství a kultury, oplocený pozemek v areálu v Kobylisích, pozemky na území Svémyslic ve Středočeském kraji kvůli sjednocení vlastnictví a ze stejného důvodu i pozemky v ulici Drahobejlova v Libni nebo lesopark ve Vysočanech.

 


Autor: puc

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru