Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražští zastupitelé schválili majetkové směny se státem
Praha v rámci výměny získá od státu i objekt bývalých kasáren v Karlíně. Foto: Vladimír Lukovský

Pražští zastupitelé schválili majetkové směny se státem

Pražský magistrát smění se státem pozemky a nemovitosti v hodnotě asi 1,7 miliardy korun. Město od státu získá výměnou za nemovitosti v areálu Fakultní nemocnice Bulovka Karlínská kasárna a další majetek na Malé Straně, v Hybernské ulici nebo například v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady. Na svém čtvrtečním schválilo návrh na směnu pozemků a staveb mezi hlavním městem a Českou republikou pražské zastupitelstvo. Už minulý týden v pondělí kontrakt odsouhlasili radní.

Aktuálním rozhodnutím pražských zastupitelů se završila složitá dohoda o směně nemovitého majetku, které předcházela dlouhodobá jednání mezi hlavním městem a Českou republikou zastoupenou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Podařilo se dotáhnout obrovské a několikaleté úsilí Prahy o získání klíčového majetku od státu. Město získalo do svého majetku například Kasárna Karlín. Těším se, až začneme pracovat na rekonstrukci tohoto významného areálu a následně budeme moci vdechnout nový život i těm jeho částem, které jsou nevyužité. Do budoucna by v Kasárnách Karlín mohl vzniknout například vědeckotechnický park. Jednání se státem tímto ale nekončí. Chceme do vlastnictví získat ještě Zámek Veleslavín a jednat o rozvoji dostupného bydlení na pozemcích, které aktuálně vlastní stát, například v lokalitě Bohdalec,“ řekl radní pro majetek, transparentnost a legislativu říká Adam Zábranský (Piráti). 

Praha stále usiluje o získání pozemků v areálu Bohdalec a jedná s Ministerstvem financí ČR, aby zde mohlo vzniknout dostupné bydlení. „Za jeden z výrazných přínosů směny považuji získání objektu na adrese Hybernská 2. Tento objekt vytváří funkční celek s Hybernskou 4, kde se již po dobu téměř šesti let velmi úspěšně rozvíjí spolupráce Magistrátu a Univerzity Karlovy ve prospěch veřejnosti, a to na platformě Kampusu Hybernská. Nabízí se tedy, aby i Hybernská 2 mohla být dedikována spolupráci města a univerzit,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Naše několikaletá snaha o majetkovou směnu se státem spěje do zdárného konce. Tím ale nekončíme, máme v plánu se státem vyjednávat i o dalších směnách, které by Praze mohly zajistit například pozemky pro stavbu nových městských bytů,“ řekl náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN). 

„V minulosti směny blokoval bývalý premiér Andrej Babiš, a to kvůli pozemkům v Letňanech, na kterých chtěl postavit úřednické ghetto. Ve svém úsilí ale nekončíme. I nadále budeme usilovat o získání klíčových pozemků pro výstavbu městských bytů, které město potřebuje,“ sdělil 1. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti). 

Podle smlouvy by hlavní město mělo převést na stát celkem 46 pozemků a 10 staveb, které se nacházejí v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Hodnota těchto nemovitostí byla odhadnuta na 1 718 000 000 korun. Smyslem tohoto kroku je sjednocení vlastnictví nemovitostí potřebných pro činnost a rozvoj areálu nemocnice. Areál je v současné době pronajat nemocnici s ročním nájmem necelých 30 milionů korun.  

Praha by měla od státu naopak získat Karlínská kasárna zahrnující 4 pozemky a 3 stavby v hodnotě 1 113 000 000 korun, budovu v Hybernské ulici v centru města pro potřeby vysokoškolského kampusu v hodnotě 265 000 000 korun či dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, které mají hodnotu 94 763 550 korun. Pro dorovnání vzájemného protiplnění Praha získá i několik dalších pozemků a budov.

Pro dorovnání vzájemného protiplnění Praha získá podle smlouvy i několik dalších pozemků a budov. Polovinu z 25 pozemků na Střížkově v hodnotě 105 007 000 korun, čímž dojde ke sjednocení vlastnictví, dále pozemky u ZŠ Palmovka v hodnotě 62 427 412 korun, kde se nachází sportoviště, pozemek v Záběhlicích v hodnotě 29 690 000 korun za účelem výstavby sociálního zařízení a mateřské školy, pozemek na Proseku v ceně 14 817 070 korun, který má sloužit pro potřeby MŠ Litvínovská, pozemky u TJ ABC Braník, jejichž hodnota činí 14 421 940 korun, a to za účelem rozšíření veřejné zeleně, revitalizace břehů Kunratického potoka a vzniku volnočasových aktivit, pozemky v lokalitě Podvinný mlýn v Libni v ceně 13 076 260 korun, kde se nachází sportoviště, pozemek ve Vysočanech v lokalitě Balkán v ceně 11 388 300 korun, kde je zahrádkářská kolonie a několik dalších menších pozemků.

Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen na 10 641 587 korun, který bude doplacen ze strany hlavního města. 

Zastupitelé ve čtvrtek navíc schválilo i plán na další směnu nemovitého majetku mezi hlavním městem Prahou a Českou republikou, který zaslal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových 8. března. Ve svém návrhu úřad žádá Faustův dům stojící na Karlově náměstí pro potřeby Všeobecné fakultní nemocnice a řadu pozemků a staveb na Chodově, v Radotíně, v Břevnově a také v obci Hory Matky Boží v okrese Klatovy ve prospěch Hasičského záchranného sboru ČR.

Naopak Praha by měla v rámci této chystané směny získat od státu Zámek Veleslavín pro využití v oblasti školství a kultury, oplocený pozemek v areálu v Kobylisích, pozemky na území Svémyslic ve Středočeském kraji kvůli sjednocení vlastnictví a ze stejného důvodu i pozemky v ulici Drahobejlova v Libni nebo lesopark ve Vysočanech.

 


Autor: puc

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru