Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražští zastupitelé opět odložili rozhodnutí o kompenzaci výpadku příjmů z hazardu
Hazard. Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražští zastupitelé opět odložili rozhodnutí o kompenzaci výpadku příjmů z hazardu

Pražští zastupitelé ve čtvrtek již podruhé odložili rozhodnutí o způsobu finanční kompenzace městským částem při výpadku příjmů z hazardu po zrušení všech heren. Vedení města navrhovalo nahradit příjmy prostřednictvím každoročních příspěvků na žáka. Pražští zastupitelé ale nakonec projednávání dokumentu přerušili a odložili napříště.

Poprvé má město peníze nahradit v rozpočtu na rok 2024. Který rok výběru odvodů bude vybrán jako takzvaný referenční a bude z něj vypočítána výše kompenzace, není rozhodnuto. Výpadek příjmů se očekává přibližně 200 milionů korun ročně.

V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší. Všechny herny by měly zmizet právě do roku 2024. Podíl Prahy na výnosu dílčí daně z technických her činil loni 416 milionů.

„Volíme tento postup, protože je to nejsnazší způsob, jak dostat peníze k městským částem. Pokud bychom zakomponovávali do finančního vztahu k městským částem další ukazatel, už by se v tom nikdo nevyznal," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Peníze na kompenzace vezme magistrát zřejmě ze svých příjmů.

Příspěvky na školství magistrát přiděluje podle počtu dětí v mateřských a základních školách, jejichž zřizovatelem jsou městské části. Počet je stanoven na základě zahajovacích výkazů školských zařízení k 30. září roku, který bezprostředně předchází roku běžnému; tzn. že například pro rok 2021 to bylo podle výkazů k 30. září 2019.

Opozičnímu zastupiteli Martinu Sedekemu (ODS) vadilo, že v materiálu předloženém zastupitelům chybí, v jaké výši kompenzace budou poskytovány a podle jakého roku se to bude počítat. „Je to velmi vágní slib," řekl Sedeke.

Vyhnánek uvedl, že o takzvaném referenčním roku má rozhodnout příští vedení města. Podle Vyhnánka nechce nynější rada kompenzace počítat podle historických údajů například z let 2018 či 2019 a zároveň se nechce řídit posledním „covidovým" rokem. „Nejlepší bude se řídit asi rokem 2022, kdy se dostaneme k nějakým relevantním číslům," řekl Vyhnánek.

Sedeke v diskusi rovněž vyzval vedení Prahy, aby iniciovalo změnu zákona přerozdělování peněz z hazardu. Město by pak dostalo víc peněz, které by mohlo použít na kompenzace. Radní Hana Kordová Marvanová (STAN) řekla, že se této iniciativě nebrání. „Nedělám si ale velké naděje, že Sněmovna vyjde vstříc návrhu Prahy," řekla.

Příjmy Prahy z dílčí daně z technických her loni meziročně klesly z předloňských 422 milionů na 416 milionů loni. Letos v prvních třech měsících činily asi 79,94 milionu.

Polovinu vybraných peněz dostávají radnice, které je mohou využít například na sport, školství, podporu neziskových organizací nebo kulturu a zdravotnictví a sociální oblast. Kolik peněz dostanou, závisí na počtu obyvatel.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724. Počet heren se snižoval i v následujících letech.

Vyhláška o hazardu, která začala platit v roce 2016, zakázala všechny herny v Praze. Otevřeny mohou být jen provozovny označené jako kasina. Zrušeny byly již desítky heren.


Autor: ČTK

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru