dnes
Sobota - prehanky-dest
22°C
zítra
Neděle - skorojasno
26°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
27°C
Pražští zastupitelé odmítli projednat družstevní bydlení, bod navrhovala radní Marvanová
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Pražští zastupitelé odmítli projednat družstevní bydlení, bod navrhovala radní Marvanová

Při schvalování programu dnešního pražského zastupitelstva se projevil koaliční spor ohledně podpory družstevního bydlení. Radní Hana Kordová Marvanová (za STAN) ho navrhla jako zastupitelský tisk na program poté, co ho předminulý týden po dlouhé diskusi neschválila rada. Piráti a Praha Sobě byli proti a návrh nedostal dostatek hlasů, aby byl projednán.

Z řady dalších návrhů zastupitelé na program zařadili body týkající se odpuštění poplatků za zábor stavby mariánského sloupu a příspěvku zastupitelských klubů na vypracování posudků, který souvisí s otázkou družstevního bydlení.

O programu diskutovali zastupitelé několik hodin, většinu času zabrala debata o návrhu podpory družstevního bydlení. Ten ve zkratce spočíval v tom, že by město poskytlo pozemky pro družstevní výstavbu.

Spor v koalici v minulých měsících vznikl ohledně budoucího vypořádání pozemků. Návrh Marvanové počítal s tím, že pozemek bude po splacení půjčky družstvu prodán za odhadní cenu. Naopak Piráti a Praha Sobě chtěli, aby město na stavbě vydělalo, čili aby cena pozemku v budoucnu odrážela hodnotu domu a bytů a také fakt, že město pozemky poskytlo.

Opozice a Marvanová kritizovali fakt, že primátor Zdeněk Hřib (Piráti) si nechal udělat posudek řešící ekonomickou efektivitu navrženého modelu, podle nich navíc tajně. „Byla zadána z toho důvodu, že já opravdu chci, aby se v Praze realizovalo družstevní bydlení," řekl k tomu Hřib. Popřel tvrzení, že je posudek tajný.

S posudkem souvisí i jeden z bodů, které se nakonec na program dostaly – opoziční ODS požadovala, aby měly všechny zastupitelské kluby k dispozici peníze na vypracování posudků k různým projednávaným bodům.

Kromě toho byl na program zařazen také bod, který se týká odpuštění poplatků za zábor staveniště imitace mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Autor díla Petr Váňa a Společnosti pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze za stavbu sloupu, která se letos uskutečnila, dluží městu asi milion korun. Podle části zastupitelů by magistrát měl tuto částku odpustit.

Na program se kromě družstevního bydlení nedostal ani návrh primátora na změnu jednacího řádu, která by umožnila jednání zastupitelů online. Zastupitelé neodhlasovali ani projednání návrhu ANO ohledně plánovaného omezení příspěvku magistrátu na platy učitelů nebo snahu pirátské zastupitelky Evy Horákové prosadit usnesení, kterým by hlavní město podpořilo iniciativu zrušit mezinárodní úmluvu o prostituci z padesátých let. Podle Pirátů brání snahám o zákonnou úpravu prostituce.


Praha 8 sbírá vavříny, dostala několik ocenění za komunikaci

Včera v 07:56

Zlatý erb za webové stránky, Zlatý lajk za facebookový profil, cena Radniční listy za Osmičku…tři medailová ocenění v letošním roce v rámci Hl. města Prahy. 

Radnice Prahy 1 mění úřední hodiny

13. srpna 2020 ve 12:59

Od 1. září stanovila radnice první městské části úřední hodiny úřadu na pondělí od 8 do 18 hodin a středu od 8 do 18 hodin.

Další články
Nahoru