dnes
Sobota - zatazeno
15°C
zítra
Neděle - skorojasno
13°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
14°C
Pražští zastupitelé odmítli návrh věžáků v Ďáblicích
Jakub Michálek, předseda klubu Pirátů v zastupitelstvu hl. m. Prahy. Foto: archiv

Pražští zastupitelé odmítli návrh věžáků v Ďáblicích

Zastupitelstvo hlavního města Prahy projednalo minulý čtvrtek ve večerních hodinách petici občanů Prahy, vyjadřující nesouhlas se záměrem společnosti CPI Reality na výstavbu vysokopodlažních bytových domů na místě dnešních jednopodlažních objektů občanské vybavenosti na sídlišti Ďáblice. Poté, co vystoupilo několik místních občanů, schválili zastupitelé jednohlasně nesouhlas se záměrem výstavby. 

„Pokud jde o samotný záměr společnosti CPI Reality, považuji jej za nepřijatelný. Návrh narušuje urbanistickou koncepci sídliště Ďáblice a neodpovídá stabilizovanému území dle územního plánu.  Rozumím proto obavám lidí, kteří na sídlišti bydlí a oceňuji jejich zájem o veřejný prostor v jejich okolí,“ řekla Petra Kolínská (Trojkoalice), radní pro územní rozvoj

Podobu projektu, jak jej prezentuje investor na svém webu, odmítají nejen politici, ale i odborníci z Institutu plánování a rozvoje. Urbanistický celek sídliště Ďáblice je totiž hodnoceno jako jedno z nejcennějších u nás. Plánovanou výstavbou vysokopodlažních budov v místech nízkopodlažních objektů občanské vybavenosti by mohl být hrubě narušen koncept původního založení sídliště.

Dotčené pozemky se navíc dle územního plánu nalézají v takvaném stabilizovaném území. To znamená, že se předpokládá pouze zachování, dotvoření či rehabilitace stávající urbanistické struktury.

„V neposlední řadě není této nové kapacitní zástavbě přizpůsobena infrastruktura a vybavenost sídliště – doprava, kapacita školek a škol, zdravotní péče a dalších služeb,“ sdělil ředitel Institutu plánování a rozvoje, Ondřej Boháč.

„Jednání s investorem o zajištění příslušné infrastruktury a vybavenosti je v pravomoci městské části, která by měla v tomto směru aktivně působit. Je smutným faktem, že stávající objekty občanské vybavenosti jsou dlouhodobě neudržované. Jejich rekonstrukce je nutná, jistě je možné ji spojit s mírným navýšením podlažnosti,“ uzavřela Kolínská.

Podle Pirátské strany, který nesouhlas se zástavbou na jednání pražského zastupitelstva minulý týden ve čtvrtek předložila a svými hlasy pomohla prosadit, ještě není zdaleka vyhráno. „Stavební úřad pořád může umístnění staveb povolit s mechanickým zdůvodněním, že věžáky odpovídají charakteru okolní zástavby. To je alarmující nedostatek platného územního plánu, kterého se bojí lidé takřka na všech sídlištích. Proto vyzýváme občany, aby svoje názory uplatnili při projednání územní studie na magistrátu a také na úřadech městských částí. Zároveň také apelujeme na pražské radní, aby zajistili zpracování závazné územní studie, která by s velkou pravděpodobností konstatovala nepřiměřenou hmotu zamýšlené zástavby, nebo regulačního plánu, a také aby odmítli propůjčit pozemky města pro plánované stavební práce, dokud nebude záměr citlivě zasazen do místní lokality. Tímto způsobem je třeba vytrvat až do nového metropolitního plánu, který by měl zástavbě sídlišť učinit přítrž,“ uvedl předseda klubu Pirátů v zastupitelstvu hl. m. Prahy Jakub Michálek.

Piráti prosazují v územním plánování tři principy: stavět primárně na brownfieldech a zjevných prolukách, otevřeně informovat občany a požadovat po developerech investice do okolního prostředí adekvátní jejich zisku. „V tomto případě se pokazilo úplně všechno,“ komentoval Michálek. Zítra od Zítra od 10:30 do 12:30 navštíví Piráti sídliště Ládví s jejich speciálním vězeňským autobusem a budou s občany diskutovat mimo jiné o tom, jak zabránit navrhované zástavbě.

Nesouhlas s výstavbou vysokopodlažních bytů vyjádřila i radnice Prahy 8. Zájmy osmé městské části zastupoval na čtvrtečním jednání zastupitelstva Radomír Nepil (ANO) místostarosta Prahy 8. „Podařilo se nám vyjednat, aby zastupitelstvo hlavního města schválilo usnesení, že nesouhlasí s výstavbou vysokopodlažních bytů, a uložili jsme náměstkyni primátorky, aby toto stanovisko sdělila CPI Reality a.s. Jako vedení radnice Prahy 8 se opravdu snažíme intenzivně a synchronně postupovat v zájmu našich obyvatel,” sdělil Radomír Nepil.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru