dnes
Neděle - polojasno
19°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
Pražští zastupitelé odmítli návrh věžáků v Ďáblicích
Jakub Michálek, předseda klubu Pirátů v zastupitelstvu hl. m. Prahy. Foto: archiv

Pražští zastupitelé odmítli návrh věžáků v Ďáblicích

Zastupitelstvo hlavního města Prahy projednalo minulý čtvrtek ve večerních hodinách petici občanů Prahy, vyjadřující nesouhlas se záměrem společnosti CPI Reality na výstavbu vysokopodlažních bytových domů na místě dnešních jednopodlažních objektů občanské vybavenosti na sídlišti Ďáblice. Poté, co vystoupilo několik místních občanů, schválili zastupitelé jednohlasně nesouhlas se záměrem výstavby. 

„Pokud jde o samotný záměr společnosti CPI Reality, považuji jej za nepřijatelný. Návrh narušuje urbanistickou koncepci sídliště Ďáblice a neodpovídá stabilizovanému území dle územního plánu.  Rozumím proto obavám lidí, kteří na sídlišti bydlí a oceňuji jejich zájem o veřejný prostor v jejich okolí,“ řekla Petra Kolínská (Trojkoalice), radní pro územní rozvoj

Podobu projektu, jak jej prezentuje investor na svém webu, odmítají nejen politici, ale i odborníci z Institutu plánování a rozvoje. Urbanistický celek sídliště Ďáblice je totiž hodnoceno jako jedno z nejcennějších u nás. Plánovanou výstavbou vysokopodlažních budov v místech nízkopodlažních objektů občanské vybavenosti by mohl být hrubě narušen koncept původního založení sídliště.

Dotčené pozemky se navíc dle územního plánu nalézají v takvaném stabilizovaném území. To znamená, že se předpokládá pouze zachování, dotvoření či rehabilitace stávající urbanistické struktury.

„V neposlední řadě není této nové kapacitní zástavbě přizpůsobena infrastruktura a vybavenost sídliště – doprava, kapacita školek a škol, zdravotní péče a dalších služeb,“ sdělil ředitel Institutu plánování a rozvoje, Ondřej Boháč.

„Jednání s investorem o zajištění příslušné infrastruktury a vybavenosti je v pravomoci městské části, která by měla v tomto směru aktivně působit. Je smutným faktem, že stávající objekty občanské vybavenosti jsou dlouhodobě neudržované. Jejich rekonstrukce je nutná, jistě je možné ji spojit s mírným navýšením podlažnosti,“ uzavřela Kolínská.

Podle Pirátské strany, který nesouhlas se zástavbou na jednání pražského zastupitelstva minulý týden ve čtvrtek předložila a svými hlasy pomohla prosadit, ještě není zdaleka vyhráno. „Stavební úřad pořád může umístnění staveb povolit s mechanickým zdůvodněním, že věžáky odpovídají charakteru okolní zástavby. To je alarmující nedostatek platného územního plánu, kterého se bojí lidé takřka na všech sídlištích. Proto vyzýváme občany, aby svoje názory uplatnili při projednání územní studie na magistrátu a také na úřadech městských částí. Zároveň také apelujeme na pražské radní, aby zajistili zpracování závazné územní studie, která by s velkou pravděpodobností konstatovala nepřiměřenou hmotu zamýšlené zástavby, nebo regulačního plánu, a také aby odmítli propůjčit pozemky města pro plánované stavební práce, dokud nebude záměr citlivě zasazen do místní lokality. Tímto způsobem je třeba vytrvat až do nového metropolitního plánu, který by měl zástavbě sídlišť učinit přítrž,“ uvedl předseda klubu Pirátů v zastupitelstvu hl. m. Prahy Jakub Michálek.

Piráti prosazují v územním plánování tři principy: stavět primárně na brownfieldech a zjevných prolukách, otevřeně informovat občany a požadovat po developerech investice do okolního prostředí adekvátní jejich zisku. „V tomto případě se pokazilo úplně všechno,“ komentoval Michálek. Zítra od Zítra od 10:30 do 12:30 navštíví Piráti sídliště Ládví s jejich speciálním vězeňským autobusem a budou s občany diskutovat mimo jiné o tom, jak zabránit navrhované zástavbě.

Nesouhlas s výstavbou vysokopodlažních bytů vyjádřila i radnice Prahy 8. Zájmy osmé městské části zastupoval na čtvrtečním jednání zastupitelstva Radomír Nepil (ANO) místostarosta Prahy 8. „Podařilo se nám vyjednat, aby zastupitelstvo hlavního města schválilo usnesení, že nesouhlasí s výstavbou vysokopodlažních bytů, a uložili jsme náměstkyni primátorky, aby toto stanovisko sdělila CPI Reality a.s. Jako vedení radnice Prahy 8 se opravdu snažíme intenzivně a synchronně postupovat v zájmu našich obyvatel,” sdělil Radomír Nepil.


Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru