Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražští zastupitelé odložili rozhodnutí připojit se k milostivému podzimu
Jednání pražského zastupitelstva. Foto: archiv

Pražští zastupitelé odložili rozhodnutí připojit se k milostivému podzimu

Pražští zastupitelé ve čtvrtek odložili do září rozhodnutí o tom, zda se Praha připojí k takzvanému milostivému podzimu, kdy se dlužníci budou moci zbavit svých dluhů vůči státu a samosprávám. Důvodem je, že zákon umožňující oddlužení dosud nebyl propsán do sbírky zákonů. Vedení města již schválilo záměr připojit se k akci, kdy budou moci lidé splatit dluhy třeba na daních, odvodech či různých poplatcích s prominutím úroků, penále a dalších poplatků. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) bude z pohledu dluhů vůči samosprávám akce sice marginální, ale vedení města na ni chce upozornit kvůli dluhům Pražanů státním institucím, na které je primárně cílená.

„(Milostivý podzim) navazuje na milostivá léta, ale tentokrát se zaměřuje na státní správu a samosprávu. Zákon se primárně týká dluhů státu, ale umožňuje přistoupit k této akci i obcím," řekl Zábranský.

Čtvrteční rozhodnutí mělo kromě samotného se připojení města k akci rovněž umožnit městským částem, aby se do milostivého léta zapojily. Většina dluhů totiž vymáhají právě radnice. Termín pro připojení samospráv k akci je 30. září.

Dluhy se v případě samospráv budou týkat různých poplatků, 80 procent tvoří podle Zábranského poplatky za psy. Celkem podle něho jde o exekuce v celkové výši 12,87 milionu korun jistiny, na kterých mohou dlužníci na příslušenství ušetřit 2,36 milionu korun. Dopad u dluhů městu a městským částem tak nebude velký.

Podle poslance a pražského zastupitele Patrika Nachera (ANO), který je spoluautorem akce, je rovněž zásadní, aby se Pražané o akci dozvěděli. Podzimní akce se bude podle něj týkat v první řadě dluhů na daních, sociálním pojištění, celní správě a podobně. Nacher rovněž několikrát zopakoval, že je skandální, že ministerstvo vnitra stále nezapsalo zákon do Sbírky zákonů.

Milostivý podzim naváže na dvě dřívější akce s názvem milostivé léto, které umožnily lidem s exekucí zbavit se svých dluhů u veřejných institucí. Pokud splatili původní dlužnou částku a poplatek 908 korun exekutorovi, tak penále, úroky a další platby se jim odpustily a exekuční řízení se zastavilo. V Praze se většina zastavených exekucí týkala pokut za jízdu na černo.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

20. září 2023 v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru