Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražští zastupitelé odložili rozhodnutí připojit se k milostivému podzimu
Jednání pražského zastupitelstva. Foto: archiv

Pražští zastupitelé odložili rozhodnutí připojit se k milostivému podzimu

Pražští zastupitelé ve čtvrtek odložili do září rozhodnutí o tom, zda se Praha připojí k takzvanému milostivému podzimu, kdy se dlužníci budou moci zbavit svých dluhů vůči státu a samosprávám. Důvodem je, že zákon umožňující oddlužení dosud nebyl propsán do sbírky zákonů. Vedení města již schválilo záměr připojit se k akci, kdy budou moci lidé splatit dluhy třeba na daních, odvodech či různých poplatcích s prominutím úroků, penále a dalších poplatků. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) bude z pohledu dluhů vůči samosprávám akce sice marginální, ale vedení města na ni chce upozornit kvůli dluhům Pražanů státním institucím, na které je primárně cílená.

„(Milostivý podzim) navazuje na milostivá léta, ale tentokrát se zaměřuje na státní správu a samosprávu. Zákon se primárně týká dluhů státu, ale umožňuje přistoupit k této akci i obcím," řekl Zábranský.

Čtvrteční rozhodnutí mělo kromě samotného se připojení města k akci rovněž umožnit městským částem, aby se do milostivého léta zapojily. Většina dluhů totiž vymáhají právě radnice. Termín pro připojení samospráv k akci je 30. září.

Dluhy se v případě samospráv budou týkat různých poplatků, 80 procent tvoří podle Zábranského poplatky za psy. Celkem podle něho jde o exekuce v celkové výši 12,87 milionu korun jistiny, na kterých mohou dlužníci na příslušenství ušetřit 2,36 milionu korun. Dopad u dluhů městu a městským částem tak nebude velký.

Podle poslance a pražského zastupitele Patrika Nachera (ANO), který je spoluautorem akce, je rovněž zásadní, aby se Pražané o akci dozvěděli. Podzimní akce se bude podle něj týkat v první řadě dluhů na daních, sociálním pojištění, celní správě a podobně. Nacher rovněž několikrát zopakoval, že je skandální, že ministerstvo vnitra stále nezapsalo zákon do Sbírky zákonů.

Milostivý podzim naváže na dvě dřívější akce s názvem milostivé léto, které umožnily lidem s exekucí zbavit se svých dluhů u veřejných institucí. Pokud splatili původní dlužnou částku a poplatek 908 korun exekutorovi, tak penále, úroky a další platby se jim odpustily a exekuční řízení se zastavilo. V Praze se většina zastavených exekucí týkala pokut za jízdu na černo.


Autor: ČTK

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

Dnes v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

Dnes v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

Včera v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

17. května 2024 ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

17. května 2024 v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Další články
Nahoru