Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 13°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražští zastupitelé se víc než pět hodin hádali o programu jednání
Jednání pražského zastupitelstva. Foto: puc

Pražští zastupitelé se víc než pět hodin hádali o programu jednání

Pražští zastupitelé více než pět hodin diskutovali o programu dnešního jednání. Na prvním letošním zasedání se sešli v 08:30 a program schválili před 14:00. V diskusi se přeli nejen o návrhy nově zařazovaných bodů, ale při debatě došlo také na osobní invektivy nebo připomínání minulosti politických stran. Mezi nejčastějšími tématy diskuse byla výstavba u koupaliště Džbán nebo IT zakázky.

Na program nakonec oproti návrhu předloženého radními zařadili ještě dalších sedm materiálů, například dokument týkající se zákazu provozu fiakrů nebo projekt milostivého léta, ve kterém se lidé mohou zbavit exekucí.

V programu zůstaly původně navržené materiály, mezi nimi například metodika příspěvků developerů na veřejnou infrastrukturu, strategie Prahy pro přechod na cirkulární ekonomiku nebo koncepce integrace cizinců.

Zastupitelé dostali na stůl také petice proti změně územního plánu Nákladového nádraží Žižkov a za zachování vizuálního stylu PID.

Zastupitelé nediskutovali pouze o zařazení nových bodů do programu. Často se v rozporu s jednacím řádem zastupitelstva pouštěli třeba do diskuse o jednotlivých tématech, což při jednání o programu nelze, a rovněž překračovali danou lhůtu tří minut.

Mezi diskutovanými tématy byly například zakázky v IT. Opozice vytýkala primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), který má IT na starosti, že nebyly uskutečněny podle pravidel. Hřib obvinění, že zakázky byly nezákonně rozděleny, odmítl.

Dalším tématem, kterým se zastupitelé dlouze zabývali, byla možná zástavba u koupaliště Džbán v Praze 6. Prosazuje ji majitel pozemku, firma Molepo, která zároveň uvedla, že letos místní koupaliště neotevře.

Někteří členové zastupitelstva to nazvali vydíráním. Zástupci koalice zároveň vytýkali občanským demokratům, že jedním z majitelů firmy je politik ODS Vladimír Schmalz.

Zastupitelé se nevyhnuli ani osobním invektivám a zároveň si vzájemně vytýkali, co která strana kdy udělala špatně. Hřib nebo lídr Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský vytkli ODS kroky z minulosti, a to i z 90. let.

Zástupci ODS se proti tomu ohradili, a naopak kritizovali kroky a práci současného vedení města. Vzájemně se obviňovali rovněž z neslušného jednání či lží.


Autor: ČTK

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru