dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - oblacno
12°C
Zpravodajství

Pražští záchranáři vlastní jen jednu výjezdovou základnu z osmnácti

Pražská záchranná služba (ZZS) vlastní pouze jednu výjezdovou základnu z celkem 18, ve kterých sídlí. Tyto pronajaté budovy však nemůže opravovat tak, jak by potřebovala, navíc kapacitně prostory nestačí. Pomoci má spolupráce s hasiči. Vyplývá to z materiálu, který projednali pražští radní. Město hledá také místo pro novou administrativní budovu ZZS. Místo Troje bude možná na Palmovce.

Budovy, které záchranáři nevlastní, nemohou ani podle svých potřeb opravovat. V některých lokalitách tak působí v provizorních podmínkách. Třeba na Chodově mají sídlo v několika stavebních buňkách.

Nejkritičtější je podle vedení záchranky situace v Praze 10, Modřanech a Radotíně. Pomoci by tam mohla spolupráce s hasiči (HZS), k jejichž základnám by se mohla ZZS připojit. „Umístění do stanic HZS má určitou tradici a je výhodné jak strategickou polohou hasičských stanic, vzhledem k demografickým parametrům dané oblasti i vztahem k infrastruktuře, tak ekonomicky," napsal v dopise radním ředitel záchranky Petr Kolouch. Pro společnou základnu v Argentinské ulici už je hotový projekt, město ale řeší majetkové vztahy a financování.

Vedení záchranky dostalo za úkol zpracovat koncepci rozvoje výjezdových základen včetně harmonogramu a požadavků na rozpočet hlavního města. Společně s vedením hlavního města bude také hledat nové umístění pro administrativní budovu.

V současné době sídlí dispečeři v části pronajatého objektu v Korunní ulici na Vinohradech. Pro udržení kvality zdravotnických služeb je podle ředitele ZZS moderní centrála existenčně nutná. Vzniknout by mělo důstojné zázemí pro záchranáře i jednotné depo pro služební vozidla.

Nová budova, pro kterou Praha už požádala o vydání stavebního povolení, měla stát v Troji u výjezdu z tunelu Blanka. Městská část se ale postavila proti a stavbě chtěla zabránit i žalobou. Po čtvrtečním jednání pražský radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) označil tuto variantu za mrtvou, protože soud by její zahájení zpozdil o několik let. Jednat bude o využití rozestavěné budovy pro radnici Prahy 8 na Palmovce. O ní se ale městská část soudí s firmou Metrostav.

Pražská záchranná služba hospodaří ročně s více než 400 miliony korun, zhruba polovinu platí hlavní město Praha, druhou část pojišťovny. K dispozici má stovku vozidel. Pražští záchranáři loni ošetřili 110 413 pacientů, tedy asi 300 denně.


Další články
Nahoru