dnes
Úterý - zatazeno
27°C
zítra
Středa - jasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
33°C
Zpravodajství

Pražští záchranáři vlastní jen jednu výjezdovou základnu z osmnácti

Pražská záchranná služba (ZZS) vlastní pouze jednu výjezdovou základnu z celkem 18, ve kterých sídlí. Tyto pronajaté budovy však nemůže opravovat tak, jak by potřebovala, navíc kapacitně prostory nestačí. Pomoci má spolupráce s hasiči. Vyplývá to z materiálu, který projednali pražští radní. Město hledá také místo pro novou administrativní budovu ZZS. Místo Troje bude možná na Palmovce.

Budovy, které záchranáři nevlastní, nemohou ani podle svých potřeb opravovat. V některých lokalitách tak působí v provizorních podmínkách. Třeba na Chodově mají sídlo v několika stavebních buňkách.

Nejkritičtější je podle vedení záchranky situace v Praze 10, Modřanech a Radotíně. Pomoci by tam mohla spolupráce s hasiči (HZS), k jejichž základnám by se mohla ZZS připojit. „Umístění do stanic HZS má určitou tradici a je výhodné jak strategickou polohou hasičských stanic, vzhledem k demografickým parametrům dané oblasti i vztahem k infrastruktuře, tak ekonomicky," napsal v dopise radním ředitel záchranky Petr Kolouch. Pro společnou základnu v Argentinské ulici už je hotový projekt, město ale řeší majetkové vztahy a financování.

Vedení záchranky dostalo za úkol zpracovat koncepci rozvoje výjezdových základen včetně harmonogramu a požadavků na rozpočet hlavního města. Společně s vedením hlavního města bude také hledat nové umístění pro administrativní budovu.

V současné době sídlí dispečeři v části pronajatého objektu v Korunní ulici na Vinohradech. Pro udržení kvality zdravotnických služeb je podle ředitele ZZS moderní centrála existenčně nutná. Vzniknout by mělo důstojné zázemí pro záchranáře i jednotné depo pro služební vozidla.

Nová budova, pro kterou Praha už požádala o vydání stavebního povolení, měla stát v Troji u výjezdu z tunelu Blanka. Městská část se ale postavila proti a stavbě chtěla zabránit i žalobou. Po čtvrtečním jednání pražský radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) označil tuto variantu za mrtvou, protože soud by její zahájení zpozdil o několik let. Jednat bude o využití rozestavěné budovy pro radnici Prahy 8 na Palmovce. O ní se ale městská část soudí s firmou Metrostav.

Pražská záchranná služba hospodaří ročně s více než 400 miliony korun, zhruba polovinu platí hlavní město Praha, druhou část pojišťovny. K dispozici má stovku vozidel. Pražští záchranáři loni ošetřili 110 413 pacientů, tedy asi 300 denně.


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

Včera v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru