dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
13°C
pozítří
Pondělí - jasno
15°C
Zpravodajství

Pražští záchranáři vlastní jen jednu výjezdovou základnu z osmnácti

Pražská záchranná služba (ZZS) vlastní pouze jednu výjezdovou základnu z celkem 18, ve kterých sídlí. Tyto pronajaté budovy však nemůže opravovat tak, jak by potřebovala, navíc kapacitně prostory nestačí. Pomoci má spolupráce s hasiči. Vyplývá to z materiálu, který projednali pražští radní. Město hledá také místo pro novou administrativní budovu ZZS. Místo Troje bude možná na Palmovce.

Budovy, které záchranáři nevlastní, nemohou ani podle svých potřeb opravovat. V některých lokalitách tak působí v provizorních podmínkách. Třeba na Chodově mají sídlo v několika stavebních buňkách.

Nejkritičtější je podle vedení záchranky situace v Praze 10, Modřanech a Radotíně. Pomoci by tam mohla spolupráce s hasiči (HZS), k jejichž základnám by se mohla ZZS připojit. „Umístění do stanic HZS má určitou tradici a je výhodné jak strategickou polohou hasičských stanic, vzhledem k demografickým parametrům dané oblasti i vztahem k infrastruktuře, tak ekonomicky," napsal v dopise radním ředitel záchranky Petr Kolouch. Pro společnou základnu v Argentinské ulici už je hotový projekt, město ale řeší majetkové vztahy a financování.

Vedení záchranky dostalo za úkol zpracovat koncepci rozvoje výjezdových základen včetně harmonogramu a požadavků na rozpočet hlavního města. Společně s vedením hlavního města bude také hledat nové umístění pro administrativní budovu.

V současné době sídlí dispečeři v části pronajatého objektu v Korunní ulici na Vinohradech. Pro udržení kvality zdravotnických služeb je podle ředitele ZZS moderní centrála existenčně nutná. Vzniknout by mělo důstojné zázemí pro záchranáře i jednotné depo pro služební vozidla.

Nová budova, pro kterou Praha už požádala o vydání stavebního povolení, měla stát v Troji u výjezdu z tunelu Blanka. Městská část se ale postavila proti a stavbě chtěla zabránit i žalobou. Po čtvrtečním jednání pražský radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) označil tuto variantu za mrtvou, protože soud by její zahájení zpozdil o několik let. Jednat bude o využití rozestavěné budovy pro radnici Prahy 8 na Palmovce. O ní se ale městská část soudí s firmou Metrostav.

Pražská záchranná služba hospodaří ročně s více než 400 miliony korun, zhruba polovinu platí hlavní město Praha, druhou část pojišťovny. K dispozici má stovku vozidel. Pražští záchranáři loni ošetřili 110 413 pacientů, tedy asi 300 denně.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru