Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lifestyle / Zdraví

Pražští studenti zvítězili ve dvou mezinárodních soutěžích

Studenti pražských středních škol zvítězili ve dvou prestižních mezinárodních soutěžích, Young Artists and Authors Showcase a 2021 Youth Leadership Summit. 

Do soutěže Young Artists and Authors Showcase se zapojilo pět pražských SŠ a ZUŠ. První místo v kategorii Hudba a finanční ocenění získal žák ZUŠ Vadima Petrova, Martin Macoun se skladbou „Vltava“ v rockovém pojetí.  

První místo v kategorii Fotka a finanční ocenění získal kolektiv autorů VOŠG a SPGŠ Hellichova – Lukáš Masák, Eduard Babák, Adam Kácha, Jakub Kamínek, Lukáš Skála se svou inscenovanou fotografií „Vor“ odkazující na obraz Vor Medúzy (1817–1818) malíře Théodora Géricaulta, která rozebírá témata hledání naděje, bezmoci a touhy, která se v této složité době dotýkají nás všech. Ve vyobrazení zdánlivě banální scény výměny žárovky se žárovka na fotografii stává symbolem posledního zdroje světla před příchodem tmy. Subjekty na fotografii jsou stylizovány do pozice intelektuálů postavených před problém, se kterým se do té doby nikdy nesetkali. Scéna zkoumá jednotlivé postavy a jejich způsob řešení problému a zároveň se snaží zachytit napětí okamžiku vedoucího k vyvrcholení děje. V této práci se navazuje na díla významných fotografů, zejména narativní fotografie Jeffa Walla, filmem ovlivněné obrazy Gregoryho Crewdsona a digitálně retušovaná díla Deana Westa.

Do druhé soutěže pod názvem 2021 Youth Leadership Summit se zapojila tři pražská gymnázia. Prostřednictvím výběrového řízení bylo vybráno 50 studentů z celého světa.

Výběrové řízení vyhrál student Karel Zajíc z Gymnázia, Praha 10, Voděradská 2 a zařadil se tím to skupiny studentů, kteří měli možnost se zapojit do soutěže simulující summit Rady bezpečnosti OSN. Tématem letošního ročníku soutěže bylo „Řešení dnešních problémů za účelem vytvoření lepšího zítřka“. S pokračující pandemií covid-19 zažívají komunity po celém světě více problémů než dříve. Pokud se tyto problémy nevyřeší, v příštích letech exponenciálně porostou a poškodí více komunit. Cíle udržitelného rozvoje OSN (SDGs) však mohou poskytnout plán řešení většiny globálních výzev. Během summitu se studenti dozvěděli více o cílech udržitelného rozvoje OSN a společně se svými vrstevníky vyvinuli komunitní řešení.


Kostýmy z pohádky Tajemství staré bambitky najdete na zámcích

25. května 2022 v 07:59

Filmová pohádka Tajemství staré bambitky 2, kterou koprodukovala innogy, patří k divácky nejúspěšnějším českým filmům letošního roku. Pokračování pohádky se v roce 2021 natáčelo také na hradě a zámku v Jindřichově Hradci a na zámku v Mníšku pod Brdy.

Lidé s roztroušenou sklerózou se dostanou rychle k nové léčbě

19. května 2022 ve 12:42

Tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se od jara tohoto roku dostanou rychleji k novým a účinným lékům. Zdravotní pojišťovny začaly hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové svým pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají a pokud tzv....

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru