dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Pražští studenti v celorepublikové konkurenci ukázali, že mají nejlepší umělecké střevo
Studenti Hana Komárková a Michal Werner mají umělecké střevo. Foto: Peter Fabo

Pražští studenti v celorepublikové konkurenci ukázali, že mají nejlepší umělecké střevo

Do finále tradiční soutěže Máš umělecké střevo?, která přibližuje současné výtvarné umění žákům a studentům středních škol a gymnázií, postoupilo celkem 25 projektů od studentů škol z celé České republiky. Nejzajímavější projekt podle odborné poroty představili studenti z pražského Gymnázia Elišky Krásnohorské. Na druhém a třetím místě skončily projekty studentů Gymnázia Josefa Ressela z Chrudimi, respektive studentů ŠŠ Náhorní Praha 8.

Pro letošní pátý ročník soutěže Máš umělecké střevo? vybrali organizátoři soutěže společné téma „Slovo je umění“, které se věnuje tématu písmene, slova, věty nebo textu ve vizuálním ztvárnění. Výsledné práce studentů měly vycházet ze zmíněných námětů. Jejich ztvárnění, volba umělecké přístupu nebo média byla však zcela na nich.

Bylo možné využít jak tradiční (například malba, socha, grafika), tak nová média (video, fotografie, počítačová animace, sociální sítě). Při celkovém hodnocení se porota rozhodovala pouze podle kvality samotného díla a splnění zadání.

Celostátního finále se zúčastnily na dvě stovky studentů z desítek škol i se svými pedagogy. Odbornou porotu nejvíce zaujal projekt „Podepište se, prosím“ pražských studentů Hany Komárkové a Michala Wernera. Ve své práci se zaměřili na obyčejný podpis, který však vnímali jako jedinečné umělecké dílo, které dokáže vytvořit každý.

ondrej-brody-predava-cenu-vitezum-nahled

Ceny předal vítězům umělec Ondřej Brody

Stovky posbíraných podpisů pak zajímavě instalovali přímo v prostoru galerie. „Svou práci nepovažujeme za dokončenou, naopak může se rozvíjet do nekonečna,“ říká Michal Werner. Odměnou pro autory vítězného projektu je putovní cena od umělkyně Pavly Scerankové, vstupy do galerií zdarma, věcné ceny či možnost navíc vystavovat své práce na Grafickém bienále v Brně.

Na stupních vítězů se umístily ještě projekty „Měřit slova“ studentů Gymnázia Josefa Ressela z Chrudimi a projekt „Oblečení mluví“ studentek SŠ Náhorní Praha 8.

„Naším hlavním cílem je motivovat studenty a nabízet jim zajímavé podněty, které umění přináší. Chceme zprostředkovávat současné umění nejmladší generaci a ukázat jim jeho možnosti. Zároveň je pro nás důležitý fakt, že se stáváme partnerem učitelů a vnášíme do výuky nové prvky,“ říká autor soutěže Ondřej Horák.

Další ročník soutěže bude vyhlášen v září 2014 a poprvé bude určen také žákům základních škol.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru