dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Pražští strážníci jdou až na dřeň, dalších patnáct se jich zapsalo do národního registru
Ze vzorku krve odebrané při vstupu do registru se určí genetické znaky na bílých krvinkách. Ilustrační foto: MP Praha

Pražští strážníci jdou až na dřeň, dalších patnáct se jich zapsalo do národního registru

Dalších patnáct strážníků Městské policie Praha se rozhodlo zapsat se do Českého národního registru dárců dřeně a stát se tak dalšími potenciálními dárci kostní dřeně.

Svým rozhodnutím přišli pomoci tisícům nemocných lidí, jejichž životy ohrožují leukémie,  závažné nemoci krvetvorby a obranyschopnosti či jiná zhoubná onemocnění. Zároveň chtěli vyjádřit i úctu jednomu z kolegů, který svým rozhodnutím a následným dárcovstvím v roce 2008 zachránil život jinému člověku.

Městská policie Praha začala s Českým národním registrem dárců dřeně spolupracovat předloni na podzim. Český národní registr dárců dřeně oslovil ke spolupráci pražskou městskou policii, protože strážníci musí mít s ohledem na náročné povolání dobrou zdravotní kondici, a jsou tedy vhodnými potencionálními dárci.

V současné době je v registru zapsáno více než 50 pražských strážníků. Michaela Kořánová z Ústřední vojenské nemocnice, která odběr strážníků prováděla, všem, kteří zvažují vstup do registru, vzkazuje: „Není se čeho jakkoliv obávat. Samotný odběr nebolí a dárci nemůže absolutně nijak zdravotně uškodit.“


Další články
Nahoru