Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražští starostové zvolení do Poslanecké sněmovny si funkce ponechají
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář zůstane ve funkci do konce volebního období, příští rok už nový poslanec na radnici kandidovat nebude. Foto: archiv

Pražští starostové zvolení do Poslanecké sněmovny si funkce ponechají

Starostové pražských městských částí, kteří se dostali do Sněmovny, si většinou plánují v tomto funkčním období funkce ponechat. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Poslanci se v letošních volbách nově stali starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO) a starostka Satalic Milada Voborská (STAN). Mandát poslankyně opět obhájila také starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Svá funkční období dokončí i další členové vedení městských částí.

„Ten rok do konce volebního období ještě zůstanu v čele Prahy 6, znovu ale kandidovat nebudu," sdělil ČTK Kolář. Také Wenzl podle svého vyjádření zůstane v tomto období v čele Prahy 15, stejně jako Zajíčková v Praze 5. Ta ČTK řekla, že zatím neví, jestli bude kandidovat v příštích komunálních volbách.

Dodala, že vnímá výhody toho, když ve Sněmovně zasedají lidé působící i v komunální politice. Voborská pak na webu Satalic uvedla, že zvolení do Sněmovny neočekávala, v současnosti je na dovolené a další postup ještě zváží.

Do dolní komory se dostali i někteří radní městských částí. Odstoupit z funkce se nechystá radní Prahy 2 Michal Zuna (TOP 09). „Motiv ucházet se o poslanecký mandát vycházel právě z funkce radního. U spousty věcí, které řeším na radnici, narážím na legislativní potíže. Takže propojení těch dvou funkcí dává smysl," řekl Zuna.

O tom, zda se bude v příštím roce snažit obhájit post radního, zatím není definitivně rozhodnut. „Ještě si nechám čas na rozmyšlenou, ale je pravděpodobné, že se o obhajobu místa v radě pokusím," dodal.

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) rovněž ve funkci zůstane, namísto uvolněného se však stane neuvolněným radním, který za funkci nepobírá plat. „Počítám s tím, že se svým gescím budu věnovat se stejnou intenzitou. Příští rok již pravděpodobně nebudu usilovat o pozici v radě městské části," řekl ČTK.

Minimálně do konce volebního období hodlá ve funkci setrvat i místostarosta Prahy 5 Lubomír Brož (ANO). Ten zatím neví, zda se bude příští rok znovu ucházet o funkci ve vedení městské části.


Autor: ČTK

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru