dnes
Sobota - zatazeno
16°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
16°C
pozítří
Pondělí - polojasno
21°C
Pražští starostové požadují po metropoli pro své městské části více peněz
Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Foto: archiv

Pražští starostové požadují po metropoli pro své městské části více peněz

Starostové pražských městských částí považují po hlavním městě více peněz. Na včerejším Sněmu starostů schválili usnesení, ve kterém požadují pro rok 2020 navýšení minimálního příspěvku na jednoho obyvatele na 3300 korun a maximálního příspěvku na 6000 korun. Dále požadují vypracování návrhu na pravidelné navyšování finančních příspěvků v tomto volebním období. ČTK to sdělila mluvčí Prahy 9 Marie Kurková. V současné době je příspěvek na jednoho obyvatele 3000 korun.

„Od hlavního města požadujeme navýšení minimálního příspěvku na jednoho obyvatele, které zajistí více finančních prostředků pro velké městské části. A zároveň požadujeme navýšení jeho maximální výše, která je důležitá pro výpočet celkového příspěvku pro malé městské části. Také je nutné, aby hlavní město vypracovalo návrh pravidelného navyšování finančních příspěvků pro městské části v tomto volebním období," uvedl starosta Prahy 4 a člen předsednictva Sněmu starostů Petr Štěpánek (Zelení).

Kromě navýšení peněz na obyvatele se sněm shodl na tom, že doposud nebyly dorovnány náklady na výkon státní správy, který vykonávají městské části. Starostové také požadují zvýšení částky určené na zvyšování kapacity mateřských a základních škol. Městské části v posledních letech rozšiřují kapacitu škol kvůli analýze, která předpokládá, že by při současném počtu míst byla v budoucnu kapacita nedostatečná.

„Není možné, aby městské části musely naplňovat příjmovou část svých rozpočtů z prodeje svého majetku. Je nutno zajistit, aby došlo k navýšení finančních vztahů. Vždyť hlavnímu městu rostou příjmy, a to se musí odrazit i v městských částech," sdělil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Kromě příspěvku 3000 korun na obyvatele radnice od Prahy dostávají příspěvek na jednoho žáka, který nyní činí 2700 korun. Městské části tak dostanou letos od magistrátu na svůj chod dohromady 5,76 miliardy.

Nejvíc peněz získají velké městské části Praha 1 až 22, dohromady přes čtyři miliardy. Největší a nejlidnatější Praha 4 dostane 425,2 milionu Kč. Naopak do nejmenší městské části Nedvězí dorazí z rozpočtu 1,7 milionu korun.


Mimořádné zasedání zastupitelů Prahy 4 se uskuteční s organizačními opatřeními pro veřejnost

27. května 2020 v 00:33

Pro mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se uskuteční dnes od 13 hodin v jednacím sále ve třetím patře Nuselské radnice (Táborská 500), platí nadále pravidla, která upravují konání akcí v uzavřených prostorách.

Zasedání zastupitelstva Prahy 3 se neuskuteční tradičně na radnici, ale v hotelu Olšanka

25. května 2020 ve 22:15

Již 11. zasedání zastupitelů Prahy 3 v tomto volebním období se uskuteční v úterý 26. května od 15 hodin. Ne však v budově radnice na Havlíčkově náměstí, jak bývá zvykem, ale v nedalekém hotelu Olšanka v Táboritské ulici.

Slevy podnikatelům na nájmech schválili zastupitelé Prahy 4

24. května 2020 ve 21:22

Zastupitelé Prahy 4 na svém jednání v polovině května schválili možnost poskytnutí slevy na nájmu v nebytových prostorách městské části za březen a duben. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou na odpuštění nájmu...

Ve středu se bude konat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4, vyžádala si ho opozice

24. května 2020 v 17:05

Ve středu 27. května se od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) uskuteční mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které bylo svoláno na základě žádosti 22 členů zastupitelstva.

Další články
Nahoru