dnes
Pondělí - jasno
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
9°C
pozítří
Středa - skorojasno
10°C
Pražští radní začali projednávat rozdělení investic na letošek
Rada hlavního města Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (uprostřed). Foto: HMP

Pražští radní začali projednávat rozdělení investic na letošek

Pražští radní a magistrátní úředníci začali projednávat rozdělení investic na letošní rok. Investice mezi jednotlivé projekty pak schválí zastupitelé v únoru. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vedení města vzešlé z říjnových voleb vyčlenilo na investice 18,24 miliardy korun, přičemž část z těchto peněz při schvalování rozpočtu převedlo do rezervy a rozdělí je až letos. Praha bude hospodařit s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy korun. Rozdíl pokryje ze svých zdrojů a příspěvků státu.

„Vnitřní jízdní řád stanoven máme, a to přesně tak, aby se stihlo únorové zasedání zastupitelstva. V současné době projednávají investice jednotliví radní ve svých gescích a v druhé polovině měsíce o nich bude jednat rada jako celek," sdělil Hofman.

Rozpočet začalo připravovat loni bývalé vedení města. Nové dokument převzalo a rozhodlo se oblast investic kompletně přepracovat. To by do konce roku nestihlo, proto se rozhodlo k výše popsanému postupu.

Radní jej obhajovali také tím, že pokud by do konce roku město neschválilo rozpočet jako celek, musela by Praha i městské části vstoupit do letoška v rozpočtovém provizoriu, čemuž se chtěli vyhnout. V provizoriu může magistrát i radnice platit pouze svůj chod a nesmí investovat.

V nyní schválené verzi letošního rozpočtu je tak v oblasti investic naplánováno například pro dopravu asi 965 milionů korun a pro školství 417,5 milionu. Většina peněz, a to více než 10 miliard korun, je ve zmíněné rezervě.

Vedení města za tento postup kritizovala na prosincovém zasedání zastupitelů opozice. V diskusi o návrhu rozpočtu rezervu označili za bianco šek nebo černou díru. S výroky tehdy nesouhlasil náměstek primátora pro rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

O penězích podle něj nebudou rozhodovat pouze radní, ale konečné slovo mají zastupitelé. „Kompetence rady jsou při schvalování investic velmi malé," řekl tehdy.


Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

Včera ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

TOP 09 v Praze 2 má nové vedení, předsedou byl zvolen radní Michal Zuna

7. března 2019 ve 20:02

Regionální sněm TOP 09 Praha 2 zvolil na další 2 roky nové vedení. Novým předsedou se stává Michal Zuna a místopředsedou Michael Grundler. Do regionálního výboru byli zvoleni Jana Cagašová, Tomáš Halva, Radek Janda, Albert Kubišta a Michal Orság.

Výbor pro územní rozvoj a životní prostředí Prahy 11 zve na veřejné jednání

7. března 2019 v 08:00

První jednání Výboru pro územní rozvoj a životní prostředí Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve čtvrtek 14. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Další články
Nahoru