dnes
Středa - zatazeno
-1°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
-1°C
pozítří
Pátek - skorojasno
-1°C
Pražští radní začali projednávat rozdělení investic na letošek
Rada hlavního města Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (uprostřed). Foto: HMP

Pražští radní začali projednávat rozdělení investic na letošek

Pražští radní a magistrátní úředníci začali projednávat rozdělení investic na letošní rok. Investice mezi jednotlivé projekty pak schválí zastupitelé v únoru. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vedení města vzešlé z říjnových voleb vyčlenilo na investice 18,24 miliardy korun, přičemž část z těchto peněz při schvalování rozpočtu převedlo do rezervy a rozdělí je až letos. Praha bude hospodařit s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy korun. Rozdíl pokryje ze svých zdrojů a příspěvků státu.

„Vnitřní jízdní řád stanoven máme, a to přesně tak, aby se stihlo únorové zasedání zastupitelstva. V současné době projednávají investice jednotliví radní ve svých gescích a v druhé polovině měsíce o nich bude jednat rada jako celek," sdělil Hofman.

Rozpočet začalo připravovat loni bývalé vedení města. Nové dokument převzalo a rozhodlo se oblast investic kompletně přepracovat. To by do konce roku nestihlo, proto se rozhodlo k výše popsanému postupu.

Radní jej obhajovali také tím, že pokud by do konce roku město neschválilo rozpočet jako celek, musela by Praha i městské části vstoupit do letoška v rozpočtovém provizoriu, čemuž se chtěli vyhnout. V provizoriu může magistrát i radnice platit pouze svůj chod a nesmí investovat.

V nyní schválené verzi letošního rozpočtu je tak v oblasti investic naplánováno například pro dopravu asi 965 milionů korun a pro školství 417,5 milionu. Většina peněz, a to více než 10 miliard korun, je ve zmíněné rezervě.

Vedení města za tento postup kritizovala na prosincovém zasedání zastupitelů opozice. V diskusi o návrhu rozpočtu rezervu označili za bianco šek nebo černou díru. S výroky tehdy nesouhlasil náměstek primátora pro rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

O penězích podle něj nebudou rozhodovat pouze radní, ale konečné slovo mají zastupitelé. „Kompetence rady jsou při schvalování investic velmi malé," řekl tehdy.


Vedení Prahy 2 schválilo programové zásady městské části pro příští čtyři roky

21. ledna 2019 ve 20:06

Dnes schválili radní Prahy 2 programové prohlášení pro období 2018 až 2022. Strategický dokument určuje směr, jakým se druhá městská část bude v příštích čtyřech letech ubírat, a pokrývá všechny oblasti rozvoje Prahy 2. Hlavní prioritou je odpovědná správa a...

ODS: Praha má radního pro bezpečnost, nočního starostu nepotřebuje

21. ledna 2019 v 18:23

Pražská ODS odmítá záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty. Podle představitelů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce podle ODS vůbec nic.

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Další články
Nahoru