dnes
Sobota - zatazeno
21°C
zítra
Neděle - oblacno
23°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
22°C
Pražští radní začali projednávat rozdělení investic na letošek
Rada hlavního města Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (uprostřed). Foto: HMP

Pražští radní začali projednávat rozdělení investic na letošek

Pražští radní a magistrátní úředníci začali projednávat rozdělení investic na letošní rok. Investice mezi jednotlivé projekty pak schválí zastupitelé v únoru. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vedení města vzešlé z říjnových voleb vyčlenilo na investice 18,24 miliardy korun, přičemž část z těchto peněz při schvalování rozpočtu převedlo do rezervy a rozdělí je až letos. Praha bude hospodařit s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy korun. Rozdíl pokryje ze svých zdrojů a příspěvků státu.

„Vnitřní jízdní řád stanoven máme, a to přesně tak, aby se stihlo únorové zasedání zastupitelstva. V současné době projednávají investice jednotliví radní ve svých gescích a v druhé polovině měsíce o nich bude jednat rada jako celek," sdělil Hofman.

Rozpočet začalo připravovat loni bývalé vedení města. Nové dokument převzalo a rozhodlo se oblast investic kompletně přepracovat. To by do konce roku nestihlo, proto se rozhodlo k výše popsanému postupu.

Radní jej obhajovali také tím, že pokud by do konce roku město neschválilo rozpočet jako celek, musela by Praha i městské části vstoupit do letoška v rozpočtovém provizoriu, čemuž se chtěli vyhnout. V provizoriu může magistrát i radnice platit pouze svůj chod a nesmí investovat.

V nyní schválené verzi letošního rozpočtu je tak v oblasti investic naplánováno například pro dopravu asi 965 milionů korun a pro školství 417,5 milionu. Většina peněz, a to více než 10 miliard korun, je ve zmíněné rezervě.

Vedení města za tento postup kritizovala na prosincovém zasedání zastupitelů opozice. V diskusi o návrhu rozpočtu rezervu označili za bianco šek nebo černou díru. S výroky tehdy nesouhlasil náměstek primátora pro rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

O penězích podle něj nebudou rozhodovat pouze radní, ale konečné slovo mají zastupitelé. „Kompetence rady jsou při schvalování investic velmi malé," řekl tehdy.


Poslance a pražského zastupitele ODS Svobodu odvezli do nemocnice

15. května 2019 ve 21:21

Bývalý pražský primátor a současný poslanec a pražský zastupitel ODS Bohuslav Svoboda dnes odpoledne zkolaboval v budově Poslanecké sněmovny na Malé Straně. S podezřením na mozkovou příhodu ho záchranáři odvezli do nemocnice, informoval server Novinky.cz. Mluvčí pražské záchranné služby Jana...

Další články
Nahoru