dnes
Úterý - zatazeno
19°C
zítra
Středa - zatazeno
24°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Pražští radní souhlasí s případnou stavbou u Štefánikova mostu. Bude to Zlaté slunce?
Navrhovaná podoba budovy na konci Revoluční ulice. Vizualizace: neovisual.cz

Pražští radní souhlasí s případnou stavbou u Štefánikova mostu. Bude to Zlaté slunce?

Rada hlavního města v úterý odsouhlasila změnu územního plánu, která má přeměnit zanedbanou plochu na konci Revoluční ulice u paty Štefánikova mostu na stavební parcelu. Praha 1 tam chce stavět projekt takzvaného Zlatého slunce, který původně navrhovala jako prostor pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Magistrát plánuje slavný cyklus obrazů umístit spíše na Těšnově, Praha 1 hodlá galerii přesto postavit. Konečné rozhodnutí ohledně změny územního plánu bude na pražském zastupitelstvu.

Komise Rady hl. m. Prahy pro změny územního plánu doporučila, aby návrh změny prostranství na konci Revoluční na stavební parcelu byl zamítnut. „Důvodem je nedostatek zeleně v centru města a zároveň fakt, že tento prostor nebyl určen k zastavění žádným územním plánem. Parčík by naopak měl být součástí plánované revitalizace Revoluční ulice,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení/ Trojkoalice).

V úterý však pražští radní šesti hlasy změnu odsouhlasili. Doporučení komise navzdory. Konečné rozhodnutí bude na zastupitelstvu, pokud podnět schválí, proces změny územního plánu potrvá zhruba tři roky.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) je postoj Petry Kolínské ideologického rázu. „Ona a její spolustraník Stropnický už delší dobu bojují proti většině stavebních projektů včetně dopravních a inženýrských staveb. Jsem rád, že jednání rady hlavního města se nakonec přiklonilo na stranu návrhu Prahy 1 a práce na projektu budou moci pokračovat,“ uvedl.

Zároveň připomenul, že Výbor pro územní rozvoj a územní plán doporučil schválit návrh na pořízení změny, změnu akceptoval a souhlasil s ní i Institut plánování a rozvoje Praha (IPR). „Komise pro změny územního plánu v rámci diskuse změnu doporučovala, ale následně bez argumentace, jen na základě návrhu předsedy Stropnického, hlasovala o nedoporučení,“ řekl Lomecký.

Praha 1: Je to začátek diskuse nad využitím pozemku

Projekt oválné budovy představila radnice Prahy 1 začátkem letošního roku. Architekt Petr Malinský svůj projekt popisuje jako „zlaté slunce, které se vznáší ve vzduchu nad Vltavou". Od té doby rada města rozhodla, že pokud by se měla stavět nová budova pro umístění Slovanské epopeje, bude stát na Těšnově. Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové to pro budoucnost projektu nepředstavuje problém.

„Chceme prostor pro galerii a další kulturní vyžití a nezáleží to pouze na tom, zda tam bude umístěna Slovanská epopej," řekla ČTK. Místostarosta Prahy 1 Richard Bureš (ODS) k tomu dodal, že městská část netrvá ani na projektu Zlatého slunce a že příprava změny územního plánu umožní další diskusi o stavbě, která na parcele vznikne.

To potvrdil i starosta Oldřich Lomecký. „Z diskusí vyplývá, že komise i výbor se shodly, že pozemek lze potenciálně změnit na zastavitelný, ale nejprve by měla být vedena diskuse nad jeho vhodným využitím a že prověřovací studie a veřejná diskuze by měla být prací IPR. Právě tento argument dokládá, že je možné zahájit projednávání návrhy na pořízení změny a paralelně pak projednávat studii a diskusi nad využitím. Vždy je ale jasné, že místo je vhodné jen pro veřejnou vybavenost – kultura – museum – galerie. V opačném případě, tedy nejdříve diskuse a studie dojde k problému, že by v případě souhlasného závěru již nezbyl čas na pořízení změny, která vždy trvá minimálně dva roky,“ řekl.  

Zároveň připomenul, že již v rámci projednávání studie pro rekonstrukci Dvořákova nábřeží bylo jasně deklarováno, že dotvoření uliční řady a její zakončení architektonicky významnou budovou napomůže oživení celé ulice Revoluční a spolu s vybudováním schodiště ze Štefánikova mostu na náplavku vytvoří novou trasu, která odlehčí nyní využívané trase Dlouhá, Staroměstské nám., Pařížská. „Kladně se pak ke změně vyjadřovali všichni zúčastnění. Návrh na pořízení změny je vhodnou příležitost k ověření možností předmětné lokality,“ dodal. 


Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Včera v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Včera v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru