Dnes Úterý - obcasny-dest 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
PolitikaPražský život

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí generace. A také k tomuto účelu byla zřízena Pražská developerská společnost. 

Radní za TOP 09 považují za své největší úspěchy zrychlení projednávání změn v územním plánu a zásadní pasportizaci majetku. V dalším roce plánují započít kroky k celkové revitalizaci sportovního areálu Strahov, vyhlásit mezinárodní soutěž na novou budovu filharmonie či začít s revitalizací ostrova Štvanice.

Hlavním křižníkem pomyslné flotily, která má zhodnocovat pozemky hlavního města Prahy je Pražská developerská společnost, která byla založena začátkem června a v současné době je již funkční a postupně personálně naplňována.

Hlaváček: Naše vize počítá s výstavbou deseti tisíc bytů ročně 

„Jejím hlavním smyslem je příprava pozemků, které zůstaly ve vlastnictví hlavního města Prahy. Chceme projekty na těchto pozemcích připravovat ve prospěch města, ve prospěch dostupného bydlení pro různé vrstvy obyvatel. Naší vizí je, že by v budoucnu mohlo být v Praze postaveno 10tis bytů ročně, s tím, že městská výstavba by měla být kolem 2 tisíc bytů ročně. Potenciál na pozemcích, na kterých má Pražská developerská společnost pracovat je zhruba 5 až 6 tisíc dokončených bytů v horizontu 6 až 10 let,“ říká náměstek pro územní plánování a rozvoj Petr Hlaváček.

Jako příklad Petr Hlaváček uvádí velká území Palmovky a Nových Dvorů, kde je město majoritním vlastníkem pozemků.  V těchto lokalitách je třeba iniciovat potenciál rozvoje v bezprostřední blízkosti stanic metra, resp. budoucí stanice metra.

Tým náměstka Hlaváčka dokončil jasnou Metodiku spolupráce města s developery. Je to široce komunikovaný materiál, jehož smyslem je stanovení doporučené spoluúčasti investorů na zvýšených nákladech obce na veřejné infrastruktuře a řešení jejích deficitů, a to při změně územního plánu, a součinnost obce s investorem.

Nastavení srozumitelných pravidel na území Prahy by podle Hlaváčka mělo vést k transparentnímu a předvídatelnému jednání hlavního města ve vztahu k soukromým investicím do rozvoje území Prahy. Stanovení nástrojů k zajištění obecně prospěšného souladu veřejných a soukromých zájmů je vhodnou cestou ke spolupráci a synergii veřejného a soukromého sektoru ve prospěch rozvoje metropole i jednotlivých městských čtvrtí.

„Urychlili jsme úřednické postupy a práci magistrátu v gesci územního rozvoje v řádu měsíců a let. Změny územního plánu a tím i povolování staveb v Praze se zkrátilo o 2 až 4 roky. U spousty případů ale dosahujeme i rychlosti celého procesu do 2 let, přičemž obvyklé trvání za předchozí politické reprezentace bylo často 6 až 10 let. Nejde jen o tu rychlost, ale ony procesy v minulosti zaměstnávali neskutečné množství úředníků. Tedy když děláme nyní nějakou změnu, tak ji děláme rychleji a tím pádem i levněji,“ dodal Hlaváček.

V případě budoucnosti nové filharmonie v Praze, která by splňovala světové standardy (akustické, kapacitní, dispoziční, technické, architektonické, urbanistické) je nyní schválen podnět na změnu územního plánu se zkráceným režimem, který umožní výstavbu nového koncertního sálu Vltavské filharmonie v pražských Holešovicích. Momentálně je zpracovávána studie využitelnosti, kterou zpracovává tým vedený renomovaným dánským studiem Henning Larsen, jejíž výsledky by měly být známy na přelomu roku. Příští rok by byla vyhlášená mezinárodní architektonická soutěž.

Chabr: Chceme, aby centrum žilo vlastním životem 

Jan Chabr říká, že ihned po nástupu do funkce radního pro oblast majetku byla jeho role především kontrolní.

„Dělali jsme velkou revizi nájemních smluv, abychom město vyčistili od tzv. matrjošek, podvodných směnáren nebo nevýhodných nájmů, kdy byly za směšné částky pronajaté klíčové městské objekty. Systematicky jsme začali vytvářet koncepci městského majetku. Začali jsme s důkladnou pasportizací všech městských nemovitostí. Město pořádně nevědělo, co vlastně vlastní, v jakém jsou nemovitosti stavu. Tato koncepce vedla k podstatné změně fungování konkrétních objektů. Některé nebyly v centru roky obydlené a chátraly. Těmto objektům jsme vrátili život, vybrali jsme jim vhodné nájemce tak, aby sloužily městu a Pražanům,“ řekl radní pro oblast majetku Jan Chabr.

Příkladem je Dům pážat, který byl 12 let prázdný a nyní v něm bude sídlit Muzeum paměti XX. století. Dalším je soubor radničních domů, kde již sídlí několik městských společností.

„Nechceme, aby z centra města byl historicky-turistický skanzen, ale chceme, aby to bylo město, které má i vlastní život. S tím přišla i změna koncepce pronájmů, kdy nyní není jediným kritériem cena, ale zaměřujeme se na využití prostor,“ dodal Chabr.

Dalším projektem, na který je radní Chabr dle svých slov hrdý je změna fungování a vnímání městského veřejného osvětlení, které bylo vnímáno jako jakási Popelka. Městské veřejné osvětlení má průměrné stáří 35let. Nyní je snaha, aby se opravovaly kabely veřejného osvětlení i s tím, že se použijí kabely, které mají další funkcionalitu na lampách, což jsou konkrétně elektronabíječky. V příštím roce jich má město v plánu umístit zhruba 300.

Další změny město čeká v oblasti energetiky. Město se chce zapojit do projektů, kdy bude mít na střechách bytových domů vlastní dynamický agregátor.

V oblasti výstavby se Pražané mohou těšit na revitalizaci Trojské kotliny, Strahova či Štvanice.


Autor: TZ, red

Pražské služby dětem. Na Ladronku přijde i Michal Nesvadba

Dnes v 19:10

Pražské služby zvou již podesáté na zábavnou rodinnou akci na Ladronce v sobotu 18. června od 11 hodin. 

Sérií vzpomínkových akcí si Praha 2 připomene 80. výročí operace Anthropoid

Dnes v 19:04

Městská část Praha 2 připravuje k letošnímu 80. výročí vojenské operace Anthropoid hned několik vzpomínkových akcí. Na mnohých se bude podílet také Československá obec legionářská. Mezi výčtem akcí nebudou chybět například panelové výstavy, tradiční pieta v Resslově ulici nebo celodenní akce pro...

Praha 13 nesouhlasí se zástavbou Slunečního náměstí, usnesli se radní

Dnes v 17:47

Vedení třinácté městské části nesouhlasí se zástavbou Slunečního náměstí v podobě, jak jej prezentuje hlavní město.  V rámci připomínek k metropolitnímu plánu vedení radnice žádá, aby plocha dnes určená pro veřejnou vybavenost, která je v majetku městské části, byla určena pro veřejnou zeleň a...

Osmdesát let Operace Anthropoid připomene program na Karlově náměstí

Dnes v 16:36

Akce k připomenutí 80. výročí operace Anthropoid se uskuteční v sobotu 18. června na Karlově náměstí.

Desítka spouští vodní prvky

Dnes v 11:03

Desátá městská část postupně spouští vodní prvky ve svých parcích, na náměstích a na dalších místech ve veřejném prostoru. Velká soustava v parku Malinová – Chrpová už je v provozu, v nejbližších dnech a týdnech se přidají Malešický park a volnočasový areál Gutovka. Na desítkách dalších míst budou...

Putování Prahou 2 po stopách Milady Horákové do konce května

Včera v 16:54

Venkovní hra Putování Prahou 2 po stopách Milady Horákové, při které můžete získat věcné ceny, končí 31. května. Trasa začíná u rodného domu Milady Horákové, rozené Králové, na rohu ulic Rumunská a Bělehradská, kde je od ledna odhalena nová nepřehlédnutelná...

Ztracenou ženu odvezli domů k manželovi

Včera ve 13:53

Starší ženu trpící demencí, která zabloudila v okolí Kongresového centra, se podařilo strážníkům vypátrat a předat manželovi dříve, než by ji její vlastní zmatené kroky mohly přivést do případného nebezpečí.

Veřejná prezentace projektu se zástupci radnice Prahy 15

Včera v 10:46

Setkání radnice s obyvateli Prahy 15 u představení projektu mateřské školy a denního stacionáře pro seniory Gercenova 911.

Praha 11 zve na Jihoměstské posvícení

Včera v 07:26

V neděli 29. května od 10 hodin se v Komunitním centru Matky Terezy koná Jihoměstské posvícení.

Festival ambasád Food and Culture 2022

Včera v 06:54

Pátý ročník mezinárodní přehlídky gastronomie a kultury v rámci Trhů na Kulaťáku pod záštitou ambasád v sobotu 4. června od 8 do 20 hodin.

Další články
Nahoru