Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražští radní se poprvé řádně sejdou poslední únorové pondělí
Rada hl. m. Prahy zasedá v budově magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražští radní se poprvé řádně sejdou poslední únorové pondělí

Pražští radní se na prvním řádném zasedání sejdou příští týden v pondělí. Zasedání bude ještě předcházet ve čtvrtek takzvaná předrada, na které se radní vzájemně seznamují s tím, co chystají předložit na pondělním zasedání. Na dotaz ČTK to dnes řekl nově zvolený primátor Bohuslav Svoboda (ODS). V jedenáctičlenné městské radě má pět zástupců koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti čtyři a STAN dva. Koalice Spolu, Pirátů a STAN má v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů.

Podle Svobody přístup na jednání rady budou mít kromě radních všichni, kterým to umožňuje jednací řád, jenž se chystá dodržovat. „Jednací řád říká, že tam jsou členové rady, předsedové výborů, že tam je support úřednický, ředitel magistrátu a tak dále," dodal.

Naopak striktní chce být v případě jednání takzvané předrady. „Předradu bych chtěl udělat uzavřenější, a to jenom z těch, kteří o věcech skutečně rozhodují. Nechtěl bych, aby tam chodili asistenti namísto svých radních, abychom se pak na radě už pohybovali v ´informovaném´ terénu," řekl Svoboda.

Minulé vedení rady schválilo tzv. jmenovité hlasování, kdy je vždy uvedeno, jak který radní hlasoval, nikoliv pouze počet pro, proti či zdržel se. Zda bude nová rada v této praxi pokračovat, zatím není rozhodnuto.

„Já s tím nemám vůbec žádný problém. Jsem přesvědčen o tom, že jednání rady je věc klidně publikovatelná, ale musí s tím souhlasit celá koalice a musí být jasně definované mantinely," dodal primátor.

Kvůli funkci primátora dal Svoboda k dispozici posty ve sněmovních výborech, vzdal se místa přednosty gynekologické kliniky a rovněž členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dnešním Hospodářským novinám pak řekl, že tento týden v úterý ukončil také svou lékařskou praxi. Kromě primátorské funkce ale nadále zůstane poslancem.

Kromě Svobody je v radě za ODS jako náměstkyně pro zdravotnictví a sociální oblast starostka Prahy 2 Alexandra Udženija a o finance se stará jako radní Zdeněk Kovářík (ODS). Náměstkem pro kulturu a cestovní ruch je za TOP 09 europoslanec Jiří Pospíšil a radním pro infrastrukturu je zvolen Michal Hroza (TOP 09).

Bývalý primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se stal první náměstkem pro dopravu a náměstkyní za Piráty je Jana Komrsková, která bude řešit životní prostředí.

V pozici radních jsou také Adam Zábranský (Piráti) a Daniel Mazur (Piráti). STAN má v radě jako náměstka pro územní rozvoj Petra Hlaváčka a radního pro školství Antonína Klecandu (STAN).

Povolební vyjednávání v Praze trvala téměř pět měsíců a provázela je řada problémů. Komunální volby vyhrálo Spolu před ANO a Piráty. V opozici na magistrátu jsou ANO, Praha Sobě a SPD.

Členkou koalice není senátorka Hana Kordová Marvanová zvolená za ODS na kandidátce Spolu, kterou její dnes již bývalí kolegové vyloučili rovněž ze zastupitelského klubu Spolu. Jako důvod uvedli neloajalitu, Marvanová výtky odmítla.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, která získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.


Autor: ČTK

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

Včera ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Zastupitelé Prahy 1 schválili rozpočet na letošní rok

2. března 2023 ve 20:06

Vyrovnaný rozpočet bez zapojení cizích zdrojů schválili na svém březnovém zasedání zastupitelé Prahy 1. Výdaje jsou naplánovány ve výši 1 088 230 000 korun. Příjmy mají činit 958 680 000 korun a nevyčerpané prostředky převáděné z roku 2022 pak jsou ve výši 129 549 600 korun. Na investice plánuje...

Další články
Nahoru