Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražští radní se poprvé řádně sejdou poslední únorové pondělí
Rada hl. m. Prahy zasedá v budově magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražští radní se poprvé řádně sejdou poslední únorové pondělí

Pražští radní se na prvním řádném zasedání sejdou příští týden v pondělí. Zasedání bude ještě předcházet ve čtvrtek takzvaná předrada, na které se radní vzájemně seznamují s tím, co chystají předložit na pondělním zasedání. Na dotaz ČTK to dnes řekl nově zvolený primátor Bohuslav Svoboda (ODS). V jedenáctičlenné městské radě má pět zástupců koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti čtyři a STAN dva. Koalice Spolu, Pirátů a STAN má v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů.

Podle Svobody přístup na jednání rady budou mít kromě radních všichni, kterým to umožňuje jednací řád, jenž se chystá dodržovat. „Jednací řád říká, že tam jsou členové rady, předsedové výborů, že tam je support úřednický, ředitel magistrátu a tak dále," dodal.

Naopak striktní chce být v případě jednání takzvané předrady. „Předradu bych chtěl udělat uzavřenější, a to jenom z těch, kteří o věcech skutečně rozhodují. Nechtěl bych, aby tam chodili asistenti namísto svých radních, abychom se pak na radě už pohybovali v ´informovaném´ terénu," řekl Svoboda.

Minulé vedení rady schválilo tzv. jmenovité hlasování, kdy je vždy uvedeno, jak který radní hlasoval, nikoliv pouze počet pro, proti či zdržel se. Zda bude nová rada v této praxi pokračovat, zatím není rozhodnuto.

„Já s tím nemám vůbec žádný problém. Jsem přesvědčen o tom, že jednání rady je věc klidně publikovatelná, ale musí s tím souhlasit celá koalice a musí být jasně definované mantinely," dodal primátor.

Kvůli funkci primátora dal Svoboda k dispozici posty ve sněmovních výborech, vzdal se místa přednosty gynekologické kliniky a rovněž členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dnešním Hospodářským novinám pak řekl, že tento týden v úterý ukončil také svou lékařskou praxi. Kromě primátorské funkce ale nadále zůstane poslancem.

Kromě Svobody je v radě za ODS jako náměstkyně pro zdravotnictví a sociální oblast starostka Prahy 2 Alexandra Udženija a o finance se stará jako radní Zdeněk Kovářík (ODS). Náměstkem pro kulturu a cestovní ruch je za TOP 09 europoslanec Jiří Pospíšil a radním pro infrastrukturu je zvolen Michal Hroza (TOP 09).

Bývalý primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se stal první náměstkem pro dopravu a náměstkyní za Piráty je Jana Komrsková, která bude řešit životní prostředí.

V pozici radních jsou také Adam Zábranský (Piráti) a Daniel Mazur (Piráti). STAN má v radě jako náměstka pro územní rozvoj Petra Hlaváčka a radního pro školství Antonína Klecandu (STAN).

Povolební vyjednávání v Praze trvala téměř pět měsíců a provázela je řada problémů. Komunální volby vyhrálo Spolu před ANO a Piráty. V opozici na magistrátu jsou ANO, Praha Sobě a SPD.

Členkou koalice není senátorka Hana Kordová Marvanová zvolená za ODS na kandidátce Spolu, kterou její dnes již bývalí kolegové vyloučili rovněž ze zastupitelského klubu Spolu. Jako důvod uvedli neloajalitu, Marvanová výtky odmítla.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, která získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru