dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Pražští radní schválili zákaz hracích automatů na celém území metropole, rozhodnou zastupitelé
Ilustrační foto: Lewis Johnston / freeimages.com

Pražští radní schválili zákaz hracích automatů na celém území metropole, rozhodnou zastupitelé

Pražští radní na dnešním jednání schválili návrh nové vyhlášky o hazardu, která by v případě přijetí znamenala plošný zákaz takzvaných technických her, tedy herních automatů a videoloterijních terminálů na celém území města. Finální rozhodnutí bude na zastupitelstvu, které se sejde ve čtvrtek. V poslední době se proti návrhu vyjádřili zástupci opozičních ANO a ODS i koaličního STAN. Plošný zákaz automatů kritizují i některé městské části v čele s Prahou 1.

Základním principem vyhlášky je povolit takzvanou živou hru v městských částech, které si nezvolí nulovou toleranci hazardu, a zároveň zakázat všechny technické hry. „Hlavní město Praha přitom vychází z předpokladu, že negativní důsledky provozování hazardních her jsou spojeny zejména s provozováním technických her, které jsou dlouhodobě považovány za nejrizikovější," píše se v důvodové zprávě k vyhlášce. Nulovou toleranci podle dokumentu požaduje 41 městských částí z 57. Mezi živé hry patří například ruleta nebo karetní hry.

O výjimky ze zákazu automatů pro vybrané podniky žádalo devět městských částí, a to Praha 1, 3, 9, 11, 13, 14, 15, 17 a 18. Později se připojil Zličín. Magistrát ohledně možnosti jejich žádostem vyhovět oslovil advokátní kancelář, která měla navrhnout objektivní kritéria, podle kterých by se v souladu s požadavky antimonopolního úřadu výjimky udělovaly. To se prý však nepodařilo.

Šetření provedené magistrátem podle dokumentu odhalilo, že řada podniků, které jsou vedeny jako kasina, jsou ve skutečnosti herny pouze s automaty a podmínku živé hry obcházejí umístěním kola štěstí nebo stolků na kostky, které však nikdo nehraje a jejich obsluha zároveň pracuje například za barem.

Živé hry jsou navíc často nastaveny tak, aby byly pro hráče neatraktivní. Pracovníci magistrátu navštívili 40 procent provozoven v metropoli a obcházení pravidel podle zprávy nalezli ve většině podniků v Praze 1, 3, 9, 11, 13 a 14.

Tyto závěry podle dokumentu potvrzuje Celní správa, která má kontrolu kasin na starosti. Od začátku roku 2019 do konce července letošního roku provedli celníci 80 kontrol kasin, z toho v 60 případech zjistili porušení zákona. Porušení se dopustilo 58 podniků ze 101, které jsou nyní v metropoli povoleny. „Z uvedeného je (…) zřejmé, že v současné době představují takzvaná ,kvazikasina´ většinu provozoven na území hlavního města Prahy," píše se v dokumentu.

Magistrátu a městským částem jdou z daně z hazardních her peníze, které musí ze zákona využít na podporu sportu, kultury, školství a sociální oblasti. Podle protestujících městských částí bude jejich výpadek v době koronavirové krize znát citelněji než jindy.

Magistrát uvedl, že podniky v případě schválení vyhlášky budou muset automaty rušit až po vypršení vydaných povolení, takže v následujících třech letech nebudou výpadky nijak citelné.

Náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) navíc dostal za úkol navrhnout způsob kompenzace výpadů příjmů městských částí daných omezením hazardu. Dnes řekl, že výpadek z příjmů města asi 400 milionů korun ročně nastane až zhruba za tři roky a že město by mělo být schopno se bez peněz z automatů obejít.

Radní Hana Marvanová (za STAN), která vyhlášku připravila, ji minulý týden z jednání radních stáhla na žádost náměstka Petra Hlubučka (STAN), aby ji projednala pražská organizace STAN.

„Na vyhlášce se nezměnilo nic, pouze jsme vysvětlovala kolegům důvody, proč je takto formulovaná," řekla dnes radní a dodala, že výbor STAN i klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) vyhlášku jednomyslně schválili, stejně jako dnes radní.

Původní vyhláška o hazardu byla v uplynulých letech několikrát novelizována. Nyní platí znění, které stanovilo místa a čas, kde a kdy lze provozovat loterie a jiné podobné hry.

Tuto formu však podle radní Marvanové napadli provozovatelé kasin v různých městech u antimonopolního úřadu a například v případě Ostravy již úřad rozhodl v jejich prospěch, takže se dá předpokládat, že se tak stane i v případě Prahy. Vyhlášku je proto podle ní nutné změnit.

Příjmy Prahy z podílu na dani z hazardních her:

Rok

Částka (Kč)

2016

936,754.000

2017

843,016.000

2018

690,320.000

2019

769,527.000*

2020 (1–7)

402,077.000

* z toho z technických her 422,295.000

z toho z technických her 201,177.000

zdroj:MHMP

Městské části, kde má podle návrhu platit úplný zákaz hazardu:

Praha 2

Praha 4

Praha 5

Praha 6

Praha 7

Praha 10

Praha 12

Praha 19

Praha 20

Praha 21

Praha 22

Benice

Březiněves

Čakovice

Dolní Měcholupy

Dolní Počernice

Dubeč

Ďáblice

Klánovice

Koloděje

Kolovraty

Křeslice

Libuš

Lipence

Lochkov

Lysolaje

Nebušice

Nedvězí

Petrovice

Přední Kopanina

Řeporyje

Satalice

Slivenec

Suchdol

Šeberov

Štěrboholy

Troja

Újezd

Velká Chuchle

Zbraslav

Zličín

zdroj: MHMP


V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru