Dnes Sobota - zatazeno 8°C
Zítra Neděle - zatazeno 5°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražští radní schválili reorganizaci magistrátu
Budova magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražští radní schválili reorganizaci magistrátu

Pražský magistrát od července zřídí novou sekci, pod kterou přejdou odbory zajišťující služby pro celý úřad. Magistrát čekají i další změny, které v pondělí schválili radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je cílem zefektivnit řízení úřadu, který zaměstnává asi 2300 lidí, a to i s ohledem na snahu o jeho co největší digitalizaci. Rada schválila také změny v zadávání veřejných zakázek.

„Měníme organizační řád magistrátu a tedy vlastně jeho strukturu tak, abychom mohli zařadit vyšší rychlostní stupeň v naší cestě k digitalizaci," řekl Hřib.

Magistrát je rozdělen na několik sekcí, které mají svého šéfa a spadají pod něj jednotlivé odbory. Nová se bude jmenovat Sekce průřezových činností a budou pod ni spadat ty odbory, které zajišťují servis pro magistrát. Konkrétně půjde o legislativní odbor, odbor veřejných zakázek, odbor kontrolních činností a odbor služeb.

Součástí organizačních změn jsou podle schváleného dokumentu i další úpravy. Stávající Sekce řízení úřadu se například přejmenuje na Sekci řízení a digitalizace a přejde pod ní kancelář primátora a odbor projektového řízení. Kromě toho bude zahrnovat dva informatické odbory, archiv a odbor volených orgánů.

Vytvořením nové sekce a dalšími úpravami se podle Hřiba mimo jiné sníží počet odborů, které nyní nespadají pod žádného ze sekčních šéfů, ale přímo pod ředitele magistrátu. Město nedávno vypsalo třetí výběrové řízení na pozici ředitele magistrátu, loni v předchozích dvou vhodného kandidáta komise nevybrala.

Bez ředitele je úřad od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou. Řízením úřadu je od té doby pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická.

Radní dnes také schválili úpravu pravidel pro zadávání veřejných zakázek. U podlimitních veřejných zakázek, které nemusí schvalovat zastupitelstvo, nově nebude výběr dodavatele schvalovat rada, ale rozhodnou ředitelé odborů na základě doporučení výběrové komise.

Podle informací ČTK tato změna vyvolala odpor ze strany úředníků, kteří si prosadili výjimky. Například v případě, že by se zakázka měla zrušit, o tom budou i nadále rozhodovat radní.

Radní Adam Zábranský (Piráti) ČTK řekl, že cílem změny je to, aby rada schvalovala záměr zakázky a její specifikaci, což dosud dělali ředitelé odborů spolu s gesčními radními. Podle Zábranského tak často byla rada při schvalování vítěze postavena před hotovou věc, protože podle zákona tendr nelze jen tak zrušit.

Nyní bude rada rozhodovat o podstatnějším záměru, zatímco schválení výběru dodavatele, což už je podle radního spíše technickou záležitostí, přejde na ředitele odborů.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru