Dnes Středa - jasno 1°C
Zítra Čtvrtek - snih 2°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražští radní schválili reorganizaci magistrátu
Budova magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražští radní schválili reorganizaci magistrátu

Pražský magistrát od července zřídí novou sekci, pod kterou přejdou odbory zajišťující služby pro celý úřad. Magistrát čekají i další změny, které v pondělí schválili radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je cílem zefektivnit řízení úřadu, který zaměstnává asi 2300 lidí, a to i s ohledem na snahu o jeho co největší digitalizaci. Rada schválila také změny v zadávání veřejných zakázek.

„Měníme organizační řád magistrátu a tedy vlastně jeho strukturu tak, abychom mohli zařadit vyšší rychlostní stupeň v naší cestě k digitalizaci," řekl Hřib.

Magistrát je rozdělen na několik sekcí, které mají svého šéfa a spadají pod něj jednotlivé odbory. Nová se bude jmenovat Sekce průřezových činností a budou pod ni spadat ty odbory, které zajišťují servis pro magistrát. Konkrétně půjde o legislativní odbor, odbor veřejných zakázek, odbor kontrolních činností a odbor služeb.

Součástí organizačních změn jsou podle schváleného dokumentu i další úpravy. Stávající Sekce řízení úřadu se například přejmenuje na Sekci řízení a digitalizace a přejde pod ní kancelář primátora a odbor projektového řízení. Kromě toho bude zahrnovat dva informatické odbory, archiv a odbor volených orgánů.

Vytvořením nové sekce a dalšími úpravami se podle Hřiba mimo jiné sníží počet odborů, které nyní nespadají pod žádného ze sekčních šéfů, ale přímo pod ředitele magistrátu. Město nedávno vypsalo třetí výběrové řízení na pozici ředitele magistrátu, loni v předchozích dvou vhodného kandidáta komise nevybrala.

Bez ředitele je úřad od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou. Řízením úřadu je od té doby pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická.

Radní dnes také schválili úpravu pravidel pro zadávání veřejných zakázek. U podlimitních veřejných zakázek, které nemusí schvalovat zastupitelstvo, nově nebude výběr dodavatele schvalovat rada, ale rozhodnou ředitelé odborů na základě doporučení výběrové komise.

Podle informací ČTK tato změna vyvolala odpor ze strany úředníků, kteří si prosadili výjimky. Například v případě, že by se zakázka měla zrušit, o tom budou i nadále rozhodovat radní.

Radní Adam Zábranský (Piráti) ČTK řekl, že cílem změny je to, aby rada schvalovala záměr zakázky a její specifikaci, což dosud dělali ředitelé odborů spolu s gesčními radními. Podle Zábranského tak často byla rada při schvalování vítěze postavena před hotovou věc, protože podle zákona tendr nelze jen tak zrušit.

Nyní bude rada rozhodovat o podstatnějším záměru, zatímco schválení výběru dodavatele, což už je podle radního spíše technickou záležitostí, přejde na ředitele odborů.


Informace o zhodnocování volných finančních prostředků Prahy 2 v loňském roce

Včera ve 21:36

Radní Prahy 2 včera vzali na vědomí informaci o zhodnocování volných finančních prostředků k 31. prosinci 2020. Druhá městská část za loňský rok zhodnotila finanční prostředky z prodeje domů a bytových jednotek v investičním portfoliu, na termínovaných vkladech a spořicích účtech celkem o téměř...

Radní Prahy 5 Čahoj z TOP 09 rezignoval z osobních důvodů, nahradil ho spolustraník Kavalírek

Včera ve 21:05

Ve vedení Prahy 5 dochází k obměně radního pro oblasti financí, IT a EU fondů. Dosavadního radního Viktora Čahoje z TOP 09 střídá ve funkci jeho stranický kolega Jan Kavalírek. Čahoj na svůj post rezignoval z osobních důvodů. Radním byl nepřetržitě od listopadu...

Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru