dnes
Neděle - oblacno
24°C
zítra
Pondělí - oblacno
25°C
pozítří
Úterý - oblacno
20°C
Pražští politici žádají odklad rozhodnutí o zámečku ve Veleslavíně
Vyvolávací cena areálu Veleslavínského zámku je 382 milionů korun. Foto: nabidkamajetku.cz

Pražští politici žádají odklad rozhodnutí o zámečku ve Veleslavíně

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) by měl odložit dražbu barokního zámku v pražském Veleslavíně do doby, než bude ustanovena nová pražská rada. Město by ho mohlo využít pro sociální účely. ČTK to řekl Jan Chabr (TOP 09), nominovaný za Spojené síly pro Prahu na post radního pro majetek. Dražba je podle něj naplánována na dobu, kdy se teprve sejde ustavující pražské zastupitelstvo a nová koalice tak nedostane reálnou možnost objekt od státu získat. Vyzval proto ÚZSVM, aby rozhodnutí odložil. Dražba zámku bude předmětem čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. ÚZSVM uvedl, že nemůže podle zákona postupovat jinak.

Barokní zámek v pražském Veleslavíně se bude dražit 30. listopadu. Minimální cena chátrajícího komplexu je stanovena na 382 milionů korun. Dražbu schválilo ministerstvo kultury a poté ji vyhlásil správce objektu, ÚZSVM.

Podle Chabra by bylo namístě, aby se další osud zámečku řešil až v době, kdy bude mít nová pražská koalice Pirátů, Spojených sil a Prahy Sobě možnost se do aukce přihlásit či majetek získat jiným způsobem. „Praha je teď vyloučena z jakéhokoliv budoucího rozhodování, i kdyby se rozhodla jít do dražby," uvedl.

Dodal, že podle jeho názoru by byla aplikovatelná i zákonná klauzule, podle které v případě veřejného zájmu může ÚZSVM majetek převést jiné veřejné instituci bezúplatně. Mluvčí magistrátu Vít Hofman dnes nicméně uvedl, že tato možnost není, protože objekt není v územním plánu určen jako veřejně prospěšná stavba.

„Máme za to, že tam je opravdu velká možnost pro veřejně prospěšné využití," uvedl Chabr, který dosud působil v zastupitelstvu Prahy 6. V zámečku by podle něj mohla vzniknout léčebna dlouhodobě nemocných a v dalších budovách, které jsou součástí pozemku, by se dalo postavit školské zařízení.

„Může z toho být multifunkční areál zaměřený na sociální a kulturní oblast. Pro Prahu to je jedinečné a strategické místo," řekl. Dodal, že soukromé využití objektu by bylo problematické a případné bourání zámečku ve prospěch bytové výstavby nepovažuje za vhodné řešení.

Kvůli dražbě zámku plánuje poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ve čtvrtek interpelovat ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO), jejíž úřad je přímo nadřízený ÚZSVM. ČTK o tom informovala Tamara Kováčová ze spolku Hradní potok, který o dražby zámku komunikoval se starostou Prahy 6.

Zámek by měl být využit pro školy a kulturní centrum, s čímž podle spolku developeři nepočítají, a měla by být zachována okolní zeleň pro ochlazení města.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) označil dražbu za „loupež za bílého dne". „Veškerá naše snaha, včetně upozorňování za pomoci médií, vyšla bohužel vniveč. To mne jen utvrzuje v přesvědčení, že je prodej někomu šitý na míru. Stát prodejem nezíská prakticky nic, nic víc než na pár dní splátku úroku státního dluhu," sdělil ČTK s tím, že příliš nevěří tomu, že by se podařilo dražbu zvrátit.

Podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky nemůže úřad dle zákona postupovat jinak a žádost o svěření zámečku od Prahy 6 či magistrátu neobdržel. Úřad se podle něj nemůže podřizovat momentálnímu politickému vývoji a město pro sociální účely vlastní jiné nevyužívané nemovitosti, a to i v Praze 6.

Město podle něj bude moci podobu areálu ovlivňovat prostřednictvím územního plánu a památkové péče. Mluvčí se zároveň ohradil proti slovům starosty Koláře. „Nejedná se o žádný tunel ani loupež, ale o nejtransparentnější a zákonem preferovanou formu převodu státního majetku, a to o veřejnou dražbu podle zákona o veřejných dražbách," sdělil Ležatka.

Hlavní budova zámku dosud sloužila jako soukromé zdravotnické zařízení. Současnému nájemci končí smlouva a státu by od prosince vznikly náklady na ostrahu 70 000 korun za měsíc a k tomu výdaje na topení. Podle zářijového vyjádření ÚZSVM nemá jinou možnost, než areál vydražit, protože ze zákona nesmí snižovat výnos státu.

Dražba se uskuteční 30.listopadu v 11:00 hodin v budově ÚZSVM. Minimální příhoz je 500 000 korun a podmínkou účasti v dražbě je složení dražební jistoty ve výši deset procent minimální ceny.

Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází odhadem z roku 1725, kdy byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal areál barokního zámku v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.


Sejdou se zastupitelé Prahy 4

24. června 2020 v 07:22

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se bude konat dnes od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Čtvrteční jednání pražského zastupitelstva se odkládá

17. června 2020 ve 22:33

Jednání pražského zastupitelstva svolané na čtvrtek 18. června se neuskuteční z právních důvodů. Není možné na začátku jednání schválit změnu jednacího řádu kvůli vyššímu počtu členů vedení města v karanténě, a zároveň kvůli ochraně zbylých zastupitelů vyššího věku, kteří jsou koronavirem ohroženi...

Další články
Nahoru