Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 5°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražští policisté nezaznamenali o uplynulém víkendu více lidí v ulicích
Někteří lidé se i přes zákaz shlukují v parcích a popíjí alkohol. Takových případů však během uplynulého víkendu ubylo. Ilustrační foto: archiv

Pražští policisté nezaznamenali o uplynulém víkendu více lidí v ulicích

Pražská policie tento víkend nezaznamenala v ulicích větší množství lidí než v předchozích dnech. ČTK to řekla mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Policisté a strážníci včera v metropoli i v celé republice kontrolovali s ohledem na hezké počasí dodržování vládních krizových opatření.

Policisté podle mluvčí kontrolovali mimo jiné oblíbenou pražskou náplavku v Podskalí, kde se i přes vládní omezení lidé nepřestali pohybovat a posedávat ve skupinkách. Policejní auto po ní projíždělo a pouštělo nahrávku v češtině a angličtině vyzývající lidi, aby se v místě nezdržovali. Náplavky nejsou park a platí pro ně stejná pravidla jako pro běžné ulice. Lidé podle Siřišťové většinou uposlechli a z místa odešli.

Jak městská, tak státní policie měly včera v Praze v ulicích kolem 500 příslušníků. Mluvčí městské policie Irena Seifertová ČTK sdělila, že strážníci v neděli řešili 771 porušení krizových opatření, z toho 666 případů tvořilo nezakrytí obličeje, 87 neoprávněné srocení a 17 porušení ze strany provozovny. Ke správnímu řízení strážníci předali pouze jeden případ.

V noci na neděli pak řešili 245 přestupků, z toho v 208 případech šlo o nezakrytí dýchacích cest a ve 12 o neoprávněné shlukování. Správnímu orgánu strážníci předali 24 z těchto přestupků.

„Strážníci se v neděli zaměřili na parky, jako je Stromovka, Riegrovy sady, Letná a samozřejmě lesoparky po celém území metropole. Stále platí, že většina ,hříšníků' okamžitě reaguje na upozornění strážníků," komentovala kontroly mluvčí. Dodala, že v noci se strážníci zabývají zejména lidmi bez domova, drogově závislými či podnapilými.

Nedodržení krizových opatření je přestupek, policisté a strážníci jej však zatím nemohou řešit přímo a musí ho předat do správního řízení. To má změnit novela zákona o pravomoci Policie ČR a obecní policie, podle které by bylo možné až desetitisícovou pokutu uložit přímo na místě. Návrh bude příští týden projednávat Sněmovna.

Lidé musí z nařízení vlády od 19. března povinně při pohybu mimo domov nosit roušku nebo jinou ochranu obličeje, od 16. března platí omezené vycházení. Lidé se mohou venku pohybovat jen při cestě do práce, pro potraviny či léky nebo z jiných nutných důvodů.

Volný pohyb je možný jen v přírodě a parcích. Od středy přibyl zákaz pohybovat se venku více než ve dvou s výjimkou rodinných příslušníků, od ostatních osob musí lidé dodržovat nejméně dvoumetrový odstup.


Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

Včera v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

Včera v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Další články
Nahoru