Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražští Piráti trvají na podmínce ohledně trestního stíhání, usnesl se klub
Kandidátní listinu v letošních volbách vedl stejně jako před čtyřmi lety Zdeněk Hřib (u řečnického pultíku). Foto: Piráti

Pražští Piráti trvají na podmínce ohledně trestního stíhání, usnesl se klub

Pražští Piráti trvají na tom, že jejich zástupci nezasednou v radě hlavního města s trestně stíhanými lidmi. Dnes se na tom shodl pirátský zastupitelský klub, sdělila ČTK mluvčí pražské organizace strany Martina Vacková. Klub Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se má sejít dnes vpodvečer, následně by se měly obě strany domluvit na tom, jestli budou pokračovat v jednáních o společné koalici. Zástupci Spolu dříve pirátskou podmínku o trestním stíhání opakovaně odmítli.

Po komunálních volbách vítězná koalice Spolu uvedla, že by ve vedení města preferovala koalici s Piráty a STAN kopírující vládní půdorys. Následně se její zástupci s Piráty několikrát sešli, ale problémem se ukázala být právě pirátská podmínka ohledně trestního stíhání, kterou si pražští Piráti schválili ještě před volbami. V radě by za KDU-ČSL měl podle plánů Spolu zasednout Jan Wolf, který je obžalován ve starší kauze týkající se sportovních dotací na magistrátu.

Pirátský klub podle přijatého usnesení trvá na platnosti principu, že jeho zástupci nemohou zasednout v radě, pokud by v ní zároveň byli trestně stíhaní lidé, a to po celou dobu volebního období a bez ohledu na stranickou příslušnost.

„Ze strany Pirátů se nejedná o záležitost, namířenou proti jednotlivcům, ale o obecný princip zdravé a slušné politiky, který Piráti chtějí mít ukotvený v koaliční smlouvě. Nyní Piráti čekají na odezvu ze strany Spolu ohledně jejich požadavku na nepřítomnost trestně stíhaných v radě," dodala Vacková.

Poslední schůzka se konala minulý čtvrtek, zástupci Pirátů a Spolu poté uvedli, že si rozumí u většiny programových bodů, ale problém jsou právě otázky personální. Členové vyjednávacího týmu Spolu uvedli, že mohou obsadit pozice ve vedení města na vlastní zodpovědnost a podle svého uvážení.

Po dnešních jednáních obou klubů by si obě strany měly podle čtvrtečního vyjádření říct, zda budou v jednáních pokračovat, nebo ne. V takovém případě by Spolu zřejmě začalo jednat o koalici s hnutím ANO.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty.

Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru