Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražští Piráti a Starostové odstartovali předvolební kampaň, chtějí oslovit různé skupiny lidí
Olga Richterová, Jakub Michálek (uprostřed) a Jan Lacina při zahájení kampaně na střeše DOXu. Foto: JP

Pražští Piráti a Starostové odstartovali předvolební kampaň, chtějí oslovit různé skupiny lidí

Piráti a Starostové v hlavním městě chtějí v následujících měsících kontaktní kampaní oslovit různé skupiny obyvatel. Program je podle jedničky pražské kandidátky koalice, nynější poslankyně a první místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové, sestaven pro každou životní situaci. Richterová, která koalici povede do podzimních voleb, to dnes řekla na tiskové konferenci. Druhým kandidátem koalice v metropoli je předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Pražským lídrem Starostů a nezávislých je místostarosta Prahy 6 Jan Lacina na třetím místě volební listiny.

„Máme program pro každou životní situaci a pro společnost, v níž každý má šanci na důstojný život,“ řekla na tiskové konferenci Richterová.

Za zásadní označila restart české ekonomiky po covidu a proměnu země z levné montovny k zemi, kde práce bude mít vyšší přidanou hodnotu. S tím podle ní souvisí modernizace školství, podpora výzkumu a podpora pružných pracovních podmínek, aby bylo možné sladit pracovní a osobní život.

Restart ekonomiky má být podle Pirátů a Starostů spjatý s digitální revolucí, kdy státní správa bude fungovat za využití moderních technologií. Koalice se přihlásila rovněž k podpoře udržitelného hospodářství a ozelenění měst, k proevropské a euroatlantické orientaci a k boji s korupcí.

Podle pražské volební manažerky Pirátů Laureen Höllge začali v minulých dnech dobrovolníci z řad příznivců Pirátů a Starostů v ulicích hlavního města rozdávat koaliční noviny. Kontaktní kampaň je v plánu i v následujících měsících. Setkání s voliči by se podle ní měla konat v září.

Část ostatních stran již své pražské lídry do voleb zveřejnily. Koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) povede předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Jedničkou komunistů v metropoli bude podle serveru iDNES.cz Marta Semelová, SPD bude kandidátky teprve schvalovat. Jasno zatím není u sociálních demokratů, kde měl původně kandidáty v metropoli vést Tomáš Petříček.

Sněmovní volby budou letos 8. a 9. října. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 v Praze vyhrálo hnutí ANO 2011 s 20,35 procenta hlasů. Piráti skončili druzí se ziskem 17,59 procenta hlasů.

Starostové s 5,05 procenty skončili sedmí. Z 24 mandátů získali Piráti v Praze pět mandátů. Starostové vyslali z metropole do Sněmovny jednoho poslance. Vítězné ANO získalo v Praze šest mandátů.


Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru