dnes
Pátek - obcasny-dest
14°C
zítra
Sobota - skorojasno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
16°C
Pražští komunisté: Jakeš byl obětí antikomunistické represe, vynikal čestností. Symbol úpadku, říká historik
Milouš Jakeš. Foto: David Sedlecký / David Sedlecký CC BY-SA 3.0

Pražští komunisté: Jakeš byl obětí antikomunistické represe, vynikal čestností. Symbol úpadku, říká historik

Komunistická strana se rozhodla vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým v souvislosti s úmrtím Milouše Jakeše pozitivními vyjádřeními na adresu někdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ, který zemřel v Praze minulý týden ve věku 97 let.

„Zkušenost z nespravedlivých poměrů první kapitalistické republiky, mnichovské zrady a nacistické okupace Jakeše, který se narodil v chudé rodině na Šumavě a mládí prožil jako jeden z Baťových mužů ve Zlíně, přivedla do řad KSČ. Jakeš se účastnil poválečného budování republiky i počátků mládežnického hnutí,“ uvedl v prohlášení Výkonný výbor Ústředního výboru KSČM.

Podle současných komunistů nebylo v silách Jakeše ani kohokoli jiného zbrzdit nebezpečné krizové jevy, spjaté s chybami sovětské politiky v době počínající eroze východoevropského tábora socialistických zemí, kdy nahradil v nejvyšší funkci generálního tajemníka Gustáva Husáka. Jakeš byl byl generálním tajemníkem KSČ v letech od roku 1987 do 1989.

Podle vedoucího orgánu současných komunistů se Jakeš po sametové revoluci v roce 1989 stal „obětí antikomunistické represe, nezměnil však svůj světonázor a vždy otevřeně vystupoval na obranu socialistické myšlenky i toho, co se za předchozí období let 1945 až 1990 poctivou prací vybudovalo.“

Jakeš podle představitelů parlamentní strany vynikal čestností, poctivostí, pracovitostí a odvahou, se kterou hájil své přesvědčení komunisty a zastánce sociální spravedlnosti a překonání kapitalismu u nás i ve světě.    

Pražští komunisté si na konci června, kdy bylo připomínáno výročí 70 let od justiční vraždy Milady Horákové během komunistických politických procesů, postěžovali na údajné rozdmýchávání antikomunistické nenávisti ve společnosti.

„Důrazně protestujeme proti zkreslování a přepisování historické pravdy a proti rozdmýchávání antikomunistické nenávisti, která je opět vyvolávána v hlavním městě,“ uvedl v prohlášení Krajský výbor KSČM Praha.

Komunisté se ostře vyhranili proti sdružení Dekomunizace i projektu Pamět národa. „Jedná se o útok státem zřizovaných institucí na KSČM, na jednu z demokratických a k tomu parlamentních stran. Spuštěná kampaň antikomunistických fanatiků má změnit pohled na minulost, současnost i budoucnost a odvrátit pozornost lidí od problémů dneška a rizik zítřka a od kritického přemýšlení nad tím, kdo je jejich skutečným původcem,“ napsali pražští komunisté.

Anketa

Měli být komunisté u nás po roce 1989 zakázáni?

51.1%
(51.1%)
46.6%
(46.6%)
2.2%
(2.2%)
Podle historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů byl Jakeš symbolem úpadku a komického nevkusu, současně se po desetiletí podílel na řízení totalitního režimu a má podíl na jeho zločinech.

„Pomáhal Sovětskému svazu s invazí v roce 1968. Stál v čele komise ÚV KSČ, která organizovala stranické čistky. Sám byl v prosinci 1989 vyhozen ze strany, které bez výhrad sloužil od roku 1945,“ napsal Blažek.


Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

Včera ve 13:09

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve...

Další články
Nahoru