Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražští hygienici uložili kvůli covidu pokuty za 3,7 milionu korun, oproti loňsku je to nárůst
Hygienici rozhodnutí o karanténě sdělují často po telefonu, což je podle soudu nezákonný postup. Koláž: archiv

Pražští hygienici uložili kvůli covidu pokuty za 3,7 milionu korun, oproti loňsku je to nárůst

Při kontrolách dodržování opatření proti šíření covidu uložili pražští hygienici letos do konce října 1306 pokut za 3,72 milionu korun. Za celý loňský rok to bylo 854 pokut za 3,04 milionu korun. Na Metropolitním zdravotnickém kongresu to včera řekla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Od začátku epidemie se v hlavním městě nákaza covidem prokázala u více než 260 000 lidí. Hygienici podle Jágrové nařídili asi 220 000 karantén, zajistili 335 000 rizikových kontaktů a vypsali přes 215 600 elektronických žádanek.

Jágrová reagovala na kritiku, které hygienici od veřejnosti čelí. „Je nám vytýkáno, že dáváme málo pokut," uvedla. Podle ní má pražská hygienická stanice asi 200 zaměstnanců, kteří kromě covidu musí řešit i běžnou agendu, jako je hluk, jiné infekční nemoci nebo se musí vyjadřovat ke všem projektům ve stavebním řízení.

Podle Jágrové také hygienici doplácí na řadu nedokonalostí, které má pandemický zákon. „Žádná civilizovaná země neprovádí testování v rámci svého public health, všude na to mají nějaká callcentra, mají to ošetřeno ve svých pandemických zákonech," poznamenala.

ČR to podle ní nemá, a hygienici se tak dostávají do situací, kdy nemohou postupovat v souladu se zákonem. Hygienici rozhodnutí o karanténě či izolaci sdělují často po telefonu, což je podle soudu nezákonný postup.

Hygienici letos podle Jágrové zaznamenali velký nárůst žádostí o informace podle zákona 106. Zatímco v minulých letech dostávali asi stovku žádostí za rok, letos už jich dostali 1658. Nárůst podle ní souvisí s iniciativou Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy. Ten vyzval lidi, aby na protest proti opatřením proti covidu-19 zahltili krajské hygienické stanice dotazy.

Jágrová uvedla, že hygienici byli na epidemii připraveni, nikdo ale nepředpokládal, že potrvá tak dlouho. Na počátku se potýkali s tím, že hlášení o infekční nemoci se na začátku loňského roku odesílalo poštou nebo telefonicky, neexistovalo propojení systémů.

Podle ní dosud některé laboratoře, které dělají testy na covid, nejsou propojené online a výsledek testu hygienikům přijde třeba s dvoudenním zpožděním. V elektronizaci a propojení systémů se ale podle ní udělalo za poslední rok hodně práce, která se měla dělat v posledních 30 letech.

Obhajovala i zaměstnance pražské hygieny. „Zaměstnanci hygienické stanice opravdu nejsou tetky, máme 71 procent vysokoškoláků," řekla Jágrová. Více než polovina pracovníků je mladších 45 let. „Nejsem silničáři a nezaspali jsme první sníh, ale zaměstnance si nemůžete naskladnit jako posypový materiál, zaměstnanec má nějakou úroveň a musí se něco naučit," poznamenala.

Za celou dobu epidemie podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška prošlo pražskými nemocnicemi přes 15 500 pacientů s covidem, asi 3800 z nich potřebovalo intenzivní péči.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru