Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražští hasiči představili chytré obleky, které například dokážou měřit teplotu v místě zásahu
Nové obleky pražských hasičů. Foto: HZS Praha

Pražští hasiči představili chytré obleky, které například dokážou měřit teplotu v místě zásahu

V pátek proběhla ukázka „chytrých“ zásahových obleků, které využívají pražští profesionální hasiči ve stanici v Radotíně. Venkovní teplotu i pod oblekem při zásahu budou měřit speciální čidla zabudovaná v novém obleku. Bunda je rovněž schopna vyslat upozornění při potížích, umožní určit polohu nebo automaticky přenést informace do mobilního telefonu či tabletu velitele zásahu. Oblek je vybaven pamětí, která uchová informace o postupu hasiče. Obleky nyní testují hasiči v Radotíně.

Představení a ukázka obleků se konala za přítomnosti náměstka primátora pro bezpečnost Petra Hlubučka (STANN), ředitele HZS hl. m. Prahy Luďka Prudila, zástupce výrobce obleků GoodPro Jiřího Koželuha a projektového manažera Západočeské univerzity v Plzni Radka Soukupa. Hasiči podle nich dostali prvních 15 takových obleků, z nichž 12 v hodnotě 432 000 korun obdrželi darem od společnosti INSSET. Za zbylé tři zaplatil HZS hl. m. Prahy zhruba 100 000 korun.

Jedná se o nové, moderní zásahové obleky od firmy GoodPRO, výrobce značkové hasičské výstroje. Firma přišla nedávno na trh se systémy aktivní ochrany, které významně zvyšují ochrannou funkci a užitnou hodnotu zásahových oděvů. Pod označením smartPRO – smart protection integrovala do oděvů sofistikované elektronické systémy posouvající bezpečnost a ochranu hasiče na novou úroveň.

SmartPRO SAFETY system je komplexní bezpečnostní elektronický systém integrovaný do vícevrstvého zásahového oděvu, který nabízí svému uživateli 5 základních funkcí. Součástí této technologie je i aplikace v mobilním telefonu, prostřednictvím které se systém ovládá a nastavuje.

Aktivní osvětlení zásahového oděvu zajišťuje 6 LED diod umístěných na reflexním pruhu v oblasti hrudníku a rukávů. Ovládá se tlačítkem umístěným přímo na oděvu nebo přes aplikaci. Světla fungují ve třech režimech – rychlém a pomalé blikání i blikání i stálé svícení.

Je možné nastavit i dvě intenzity svícení. Bíle svítící diody významně zviditelňují hasiče za tmy nebo snížené viditelnosti, ale i v zakouřených interiérech budov. Stálé svícení velmi efektivně přisvěcuje hasiči na cestu nebo na jeho činnost.

Monitorování teploty realizují 2 teplotní senzory integrované v oděvu. Na levém rameni pro vnější teplotu – OUT a na hrudníku pro vnitřní teplotu – IN. Při dosažení nastavené kritické úrovně teploty je hasič včas varován červeným svícením nebo blikáním LED diody na spodním reflexu levého rukávu.

Aktuální OUT a IN teplota i graf jejího vývoje je zobrazován v aplikaci, přes kterou se také jednoduše nastavují individuální limity kritické teploty zvlášť pro vnější i vnitřní senzor.

Emergency funkce avizuje kritickou situaci, do které se může hasič dostat. Po „odtržení“ bezpečnostního pruhu na levém límci upozorní oděv červeným alarmovým strobo blikáním bezprostřední okolí hasiče. Současně systém odešle přednastavenou SOS – SMS zprávu s GPS souřadnicemi až na 3 předvolená telefonní čísla. Nastavení emergency zprávy i volba a změna kontaktních čísel se provádí pomocí aplikace, která může SOS – SMS vyslat i bez zásahového oděvu.

Trasování je funkce, která umožňuje sledovat trasu zasahujícího hasiče. Po aktivaci systému je automaticky zaznamenáván jeho pohyb a geografická poloha. Prostřednictvím aplikace je trasa vykreslována do mapy na chytrém telefonu, kde se současně zobrazuje i celková doba zásahu a vzdálenost, kterou při něm hasič urazil.

BlackBOX shromážďuje všechny údaje o naměřených teplotách a pohybu hasiče ukládá systém do mobilního telefonu i „černé skříňky“, která je součástí řídící jednotky trvale umístěné v oděvu. Z blackBOXu lze zaznamenaná data kdykoliv bezkontaktně stáhnout do aplikace k zobrazení a případnému dalšímu vyhodnocení. To je výhodné zejména v případě ztráty bezdrátového BT spojení oděvu s mobilním telefonem při zásahu.

Aplikace smartPRO SAFETY je součástí systému a slouží k ovládání a nastavování oděvu. Kromě on-line zobrazování jednotlivých funkcí se do ní ukládají všechna zaznamenaná data.

Navíc aplikace poskytuje další důležité informace, např.: celková doba provozu oděvu, nejvyšší i nejnižší zaznamenaná OUT a IN teplota nebo doby nasazení oděvu v pěti stanovených teplotních pásmech, atp. S řídící jednotkou v oděvu komunikuje aplikace pomocí technologie BT – bluetooth. Je ke stažení na Google Play.

SmartPRO SAFETY system je integrován do zásahového oděvu GoodPRO. Takto vybavený oděv hasiče skutečně aktivně chrání, a především ho včas varuje před možným popálením.

K tomuto komplexnímu bezpečnostnímu systému je také velitelská webová aplikace smartPRO SAFETY commander, která veliteli umožňuje sledovat on-line pohyb hasiče na mapě i jeho aktuální OUT a IN teploty.

„Všechny tyto informace zobrazované v reálném čase velmi významně přispívají k efektivnímu řízení zásahu i ochraně a bezpečnosti hasičů,“ uvedli hasiči v tiskové zprávě.


Autor: red

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru