Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražští hasiči představili chytré obleky, které například dokážou měřit teplotu v místě zásahu
Nové obleky pražských hasičů. Foto: HZS Praha

Pražští hasiči představili chytré obleky, které například dokážou měřit teplotu v místě zásahu

V pátek proběhla ukázka „chytrých“ zásahových obleků, které využívají pražští profesionální hasiči ve stanici v Radotíně. Venkovní teplotu i pod oblekem při zásahu budou měřit speciální čidla zabudovaná v novém obleku. Bunda je rovněž schopna vyslat upozornění při potížích, umožní určit polohu nebo automaticky přenést informace do mobilního telefonu či tabletu velitele zásahu. Oblek je vybaven pamětí, která uchová informace o postupu hasiče. Obleky nyní testují hasiči v Radotíně.

Představení a ukázka obleků se konala za přítomnosti náměstka primátora pro bezpečnost Petra Hlubučka (STANN), ředitele HZS hl. m. Prahy Luďka Prudila, zástupce výrobce obleků GoodPro Jiřího Koželuha a projektového manažera Západočeské univerzity v Plzni Radka Soukupa. Hasiči podle nich dostali prvních 15 takových obleků, z nichž 12 v hodnotě 432 000 korun obdrželi darem od společnosti INSSET. Za zbylé tři zaplatil HZS hl. m. Prahy zhruba 100 000 korun.

Jedná se o nové, moderní zásahové obleky od firmy GoodPRO, výrobce značkové hasičské výstroje. Firma přišla nedávno na trh se systémy aktivní ochrany, které významně zvyšují ochrannou funkci a užitnou hodnotu zásahových oděvů. Pod označením smartPRO – smart protection integrovala do oděvů sofistikované elektronické systémy posouvající bezpečnost a ochranu hasiče na novou úroveň.

SmartPRO SAFETY system je komplexní bezpečnostní elektronický systém integrovaný do vícevrstvého zásahového oděvu, který nabízí svému uživateli 5 základních funkcí. Součástí této technologie je i aplikace v mobilním telefonu, prostřednictvím které se systém ovládá a nastavuje.

Aktivní osvětlení zásahového oděvu zajišťuje 6 LED diod umístěných na reflexním pruhu v oblasti hrudníku a rukávů. Ovládá se tlačítkem umístěným přímo na oděvu nebo přes aplikaci. Světla fungují ve třech režimech – rychlém a pomalé blikání i blikání i stálé svícení.

Je možné nastavit i dvě intenzity svícení. Bíle svítící diody významně zviditelňují hasiče za tmy nebo snížené viditelnosti, ale i v zakouřených interiérech budov. Stálé svícení velmi efektivně přisvěcuje hasiči na cestu nebo na jeho činnost.

Monitorování teploty realizují 2 teplotní senzory integrované v oděvu. Na levém rameni pro vnější teplotu – OUT a na hrudníku pro vnitřní teplotu – IN. Při dosažení nastavené kritické úrovně teploty je hasič včas varován červeným svícením nebo blikáním LED diody na spodním reflexu levého rukávu.

Aktuální OUT a IN teplota i graf jejího vývoje je zobrazován v aplikaci, přes kterou se také jednoduše nastavují individuální limity kritické teploty zvlášť pro vnější i vnitřní senzor.

Emergency funkce avizuje kritickou situaci, do které se může hasič dostat. Po „odtržení“ bezpečnostního pruhu na levém límci upozorní oděv červeným alarmovým strobo blikáním bezprostřední okolí hasiče. Současně systém odešle přednastavenou SOS – SMS zprávu s GPS souřadnicemi až na 3 předvolená telefonní čísla. Nastavení emergency zprávy i volba a změna kontaktních čísel se provádí pomocí aplikace, která může SOS – SMS vyslat i bez zásahového oděvu.

Trasování je funkce, která umožňuje sledovat trasu zasahujícího hasiče. Po aktivaci systému je automaticky zaznamenáván jeho pohyb a geografická poloha. Prostřednictvím aplikace je trasa vykreslována do mapy na chytrém telefonu, kde se současně zobrazuje i celková doba zásahu a vzdálenost, kterou při něm hasič urazil.

BlackBOX shromážďuje všechny údaje o naměřených teplotách a pohybu hasiče ukládá systém do mobilního telefonu i „černé skříňky“, která je součástí řídící jednotky trvale umístěné v oděvu. Z blackBOXu lze zaznamenaná data kdykoliv bezkontaktně stáhnout do aplikace k zobrazení a případnému dalšímu vyhodnocení. To je výhodné zejména v případě ztráty bezdrátového BT spojení oděvu s mobilním telefonem při zásahu.

Aplikace smartPRO SAFETY je součástí systému a slouží k ovládání a nastavování oděvu. Kromě on-line zobrazování jednotlivých funkcí se do ní ukládají všechna zaznamenaná data.

Navíc aplikace poskytuje další důležité informace, např.: celková doba provozu oděvu, nejvyšší i nejnižší zaznamenaná OUT a IN teplota nebo doby nasazení oděvu v pěti stanovených teplotních pásmech, atp. S řídící jednotkou v oděvu komunikuje aplikace pomocí technologie BT – bluetooth. Je ke stažení na Google Play.

SmartPRO SAFETY system je integrován do zásahového oděvu GoodPRO. Takto vybavený oděv hasiče skutečně aktivně chrání, a především ho včas varuje před možným popálením.

K tomuto komplexnímu bezpečnostnímu systému je také velitelská webová aplikace smartPRO SAFETY commander, která veliteli umožňuje sledovat on-line pohyb hasiče na mapě i jeho aktuální OUT a IN teploty.

„Všechny tyto informace zobrazované v reálném čase velmi významně přispívají k efektivnímu řízení zásahu i ochraně a bezpečnosti hasičů,“ uvedli hasiči v tiskové zprávě.


Autor: red

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru