Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Pražští hasiči cvičili záchranu zraněné osoby ve srázu

V říjnu proběhla pravidelná odborná příprava leteckých záchranářů pražských hasičů, Letecké záchranné služby ZZS HMP a LS PČR. Výcvik se uskutečnil na hoře Ještěd v severních Čechách. Činnost na místě simulovala záchranu osob spadlých ze skalního masivu, kde zranění osob jsou na tolik vážná, že si žádají okamžitý zásah posádky ZZS. 

Záměrem tohoto výcviku tedy bylo prohloubení spolupráce všech složek při záchraně osob za pomoci jeřábu vrtulníku Bell 412. Letečtí záchranáři se společně se záchranáři ZZS spustí na místo události, zhodnotí stav pacienta a zvolí vhodný způsob jeho záchrany. ZZS provede první před lékařskou pomoc a snaží se pacienta stabilizovat. 

Hasiči lezci – letečtí záchranáři po té realizují bezpečné vyzvednutí a transport jak posádky ZZS, tak pacienta do bezpečného místa. Práce na jeřábu vrtulníku Bell 412 je náročná na přesnost a vyžaduje si dokonalou souhru mezi piloty, palubním technikem a leteckými záchranáři. 

Text: Petr Žďárský (HZS hl. m. Prahy, velitel družstva a vedoucí leteckých záchranářů)


Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru