Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražští hasiči cvičili záchranu ze skalnatého srázu
Cvičení pražských hasičů. Foto: HZS Praha

Pražští hasiči cvičili záchranu ze skalnatého srázu

V září proběhla pravidelná odborná příprava lezeckých družstev směny B pražských profesionálních hasičů. Výcviku se zúčastnilo 16 hasičů – lezců, včetně tří instruktorů.

První fáze výcviku proběhla ve Středočeském kraji, v blízkosti obce Teletín, na skalnatém srázu pod vyhlídkou Bednář, na pravém břehu řeky Vltavy. Terén je zde velmi strmý a nepřístupný, v horní polovině skalnatý, porostlý trním a křovinami, ve spodní části pak i vzrostlými stromy a je zakončený poměrně strmým a dosti nestabilním kamenitým svahem, který končí až u samé hladiny Vltavy. 

V blízkosti vyhlídky, (čistě přírodního charakteru), prochází žlutá, turistická trasa a je zde tedy velké riziko pádu osoby do hloubky, která, jak jsme zjistili, je v tomto místě téměř 200 metrů.

Výcvik byl zaměřen nejen na vyhledání spadlé osoby a její záchranu pomocí lanové techniky směrem nahoru, tedy zpět na vyhlídku, ale také na vytvoření bezpečného prostoru pro pohyb záchranářů na horním stanovišti, na vyhledávání vhodných kotevních bodů jak pro vytažení zraněné osoby, tak pro vytvoření přístupové cesty k ní.

Prověřeny byly také individuální schopnosti lezců, i samotný jejich pohyb v takto těžkém terénu, který (nejen vzhledem k velkému množství padajících kamenů), musí být maximálně bezpečný jak vůči zachraňované osobě, tak i vůči záchranářům.

Druhý den výcviku proběhl přímo na hrázi Slapské přehrady. V rámci zvyšování povědomí hasičů – lezců o stavbách kritické infrastruktury, byl zahájen odbornou exkurzí do vnitřních i venkovních prostor hráze.

Poté dva týmy záchranářů řešily následující modelovou situaci: záchranu dvou zraněných osob (např. dělníků, pracujících na jednom z krajních, nepřelévaných polí hráze), vytažením zpět na mostovku, kde by bylo možné tyto osoby předat do péče záchranné služby.

Autor textu: Radek Mašek – krajský lezecký instruktor


Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru