Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 17°C
Sobota 22. 6. 2024
Svátek má Pavla
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražští hasiči cvičili záchranu ze skalnatého srázu
Cvičení pražských hasičů. Foto: HZS Praha

Pražští hasiči cvičili záchranu ze skalnatého srázu

V září proběhla pravidelná odborná příprava lezeckých družstev směny B pražských profesionálních hasičů. Výcviku se zúčastnilo 16 hasičů – lezců, včetně tří instruktorů.

První fáze výcviku proběhla ve Středočeském kraji, v blízkosti obce Teletín, na skalnatém srázu pod vyhlídkou Bednář, na pravém břehu řeky Vltavy. Terén je zde velmi strmý a nepřístupný, v horní polovině skalnatý, porostlý trním a křovinami, ve spodní části pak i vzrostlými stromy a je zakončený poměrně strmým a dosti nestabilním kamenitým svahem, který končí až u samé hladiny Vltavy. 

V blízkosti vyhlídky, (čistě přírodního charakteru), prochází žlutá, turistická trasa a je zde tedy velké riziko pádu osoby do hloubky, která, jak jsme zjistili, je v tomto místě téměř 200 metrů.

Výcvik byl zaměřen nejen na vyhledání spadlé osoby a její záchranu pomocí lanové techniky směrem nahoru, tedy zpět na vyhlídku, ale také na vytvoření bezpečného prostoru pro pohyb záchranářů na horním stanovišti, na vyhledávání vhodných kotevních bodů jak pro vytažení zraněné osoby, tak pro vytvoření přístupové cesty k ní.

Prověřeny byly také individuální schopnosti lezců, i samotný jejich pohyb v takto těžkém terénu, který (nejen vzhledem k velkému množství padajících kamenů), musí být maximálně bezpečný jak vůči zachraňované osobě, tak i vůči záchranářům.

Druhý den výcviku proběhl přímo na hrázi Slapské přehrady. V rámci zvyšování povědomí hasičů – lezců o stavbách kritické infrastruktury, byl zahájen odbornou exkurzí do vnitřních i venkovních prostor hráze.

Poté dva týmy záchranářů řešily následující modelovou situaci: záchranu dvou zraněných osob (např. dělníků, pracujících na jednom z krajních, nepřelévaných polí hráze), vytažením zpět na mostovku, kde by bylo možné tyto osoby předat do péče záchranné služby.

Autor textu: Radek Mašek – krajský lezecký instruktor


Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Dnes ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Včera v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru