Dnes Úterý - mlha 1°C
Zítra Středa - oblacno 6°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražští celníci odhalili 17 000 hrnků z toxických materiálů, zásilka se vrátí do Číny
Zásilka zdravotně závadných bambusových hrnků byla zachycena před vstupem na domácí trh. Foto(2x): Celní správa ČR

Pražští celníci odhalili 17 000 hrnků z toxických materiálů, zásilka se vrátí do Číny

Pražští celníci odhalili zásilku zhruba 17 000 cestovních hrnků z Číny z toxických materiálů. Testy potvrdily, že z hrnků se do nápojů uvolňují zdraví škodlivé látky. Hrnky se na trh nedostaly, zásilka bude pravděpodobně poslána zpět do asijské země.

toxicky-hrnek-1 Hrnky jsou vyrobené z melamin-formaldehydové pryskyřice a z bambusových vláken, která nejsou povolena pro používání v plastech. Zboží zajistili pražští celníci při běžné kontrole kontejneru.

Celá zásilka doputovala k celníkům z Číny přes Hamburk na kontejnerové překladiště v Praze – Uhříněvsi. „Celní kontrola zjistila, že deklarovanému zboží chybí řádně předložené vyplněné prohlášení. Z tohoto důvodu bylo kontaktováno pracoviště orgánu ochrany veřejného zdraví, konkrétně v tomto případě Hygienická stanice hlavního města Prahy,“ uvedla mluvčí pražských celníků Ivana Kurková.

Hygienici zjistili že nedošlo k ohlášení zásilky již v prvním místě vstupu na evropský kontinent, německém Hamburku, jak požaduje Nařízení Komise EU. Současně zásilku nedoprovázel laboratorní protokol reprezentující vlastnosti zboží v zásilce, což vyplynulo z laboratorního vyšetření odebraných vzorků těchto hrnků. Hygienická stanice proto vydala zamítavé stanovisko k propuštění zboží do volného oběhu, respektive na náš domácí trh.

Použití bambusových vláken do melamin-formaldehydové pryskyřice je v rozporu s evropskými předpisy, které se na plasty a předměty z nich vztahují. Použití bambusových vláken je příčinou nestability takto vyrobených cestovních hrnků a při jejich opakovaném používání hrozí riziko uvolňování toxického formaldehydu a melaminu do nápojů.

Melamin může mít rakovinotvorné účinky a formaldehyd může způsobovat záněty nebo i poškození nervové soustavy.

„To se jednoznačně prokázalo i v průběhu laboratorního vyšetření tří úředně odebraných vzorků ze zadržené zásilky. S největší pravděpodobností bude celá zásilka vyvezena zpět do Číny," dodala Kurková.


Kličkoval v protisměru

Dnes ve 12:58

Modrého osobního auta kličkujícího po vozovce občas i v protisměru si strážníci všimli u křižovatky ulic Modřanská x Chuchelská v Praze 12 v neděli 28. února po půlnoci.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

Včera v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

V kontejneru našel zbrusu nové fotoaparáty

Včera v 16:25

Pracovník ostrahy přivolal 27. února dvě hodiny po půlnoci strážníky na pozemek jedné firmy v Praze 8 s tím, že v areálu objevil zloděje. Na místě vyslané hlídce sdělil, že se v areálu pohybuje nepovolaná osoba s batohem na zádech.

Cizinec bez dokladů i domova se zabydlel v odstaveném autě

Včera v 16:21

U dlouhodobě odstaveného vozidla nedaleko křižovatky ulic Vlachova x Flöglova v Praze 5 se měl 27. února ráno nacházet bezdomovec a dělat na místě nepořádek. Hlídka strážníků muže objevila uvnitř uvedeného auta.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

Včera v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Další články
Nahoru