Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražští celníci odhalili 17 000 hrnků z toxických materiálů, zásilka se vrátí do Číny
Zásilka zdravotně závadných bambusových hrnků byla zachycena před vstupem na domácí trh. Foto(2x): Celní správa ČR

Pražští celníci odhalili 17 000 hrnků z toxických materiálů, zásilka se vrátí do Číny

Pražští celníci odhalili zásilku zhruba 17 000 cestovních hrnků z Číny z toxických materiálů. Testy potvrdily, že z hrnků se do nápojů uvolňují zdraví škodlivé látky. Hrnky se na trh nedostaly, zásilka bude pravděpodobně poslána zpět do asijské země.

toxicky-hrnek-1 Hrnky jsou vyrobené z melamin-formaldehydové pryskyřice a z bambusových vláken, která nejsou povolena pro používání v plastech. Zboží zajistili pražští celníci při běžné kontrole kontejneru.

Celá zásilka doputovala k celníkům z Číny přes Hamburk na kontejnerové překladiště v Praze – Uhříněvsi. „Celní kontrola zjistila, že deklarovanému zboží chybí řádně předložené vyplněné prohlášení. Z tohoto důvodu bylo kontaktováno pracoviště orgánu ochrany veřejného zdraví, konkrétně v tomto případě Hygienická stanice hlavního města Prahy,“ uvedla mluvčí pražských celníků Ivana Kurková.

Hygienici zjistili že nedošlo k ohlášení zásilky již v prvním místě vstupu na evropský kontinent, německém Hamburku, jak požaduje Nařízení Komise EU. Současně zásilku nedoprovázel laboratorní protokol reprezentující vlastnosti zboží v zásilce, což vyplynulo z laboratorního vyšetření odebraných vzorků těchto hrnků. Hygienická stanice proto vydala zamítavé stanovisko k propuštění zboží do volného oběhu, respektive na náš domácí trh.

Použití bambusových vláken do melamin-formaldehydové pryskyřice je v rozporu s evropskými předpisy, které se na plasty a předměty z nich vztahují. Použití bambusových vláken je příčinou nestability takto vyrobených cestovních hrnků a při jejich opakovaném používání hrozí riziko uvolňování toxického formaldehydu a melaminu do nápojů.

Melamin může mít rakovinotvorné účinky a formaldehyd může způsobovat záněty nebo i poškození nervové soustavy.

„To se jednoznačně prokázalo i v průběhu laboratorního vyšetření tří úředně odebraných vzorků ze zadržené zásilky. S největší pravděpodobností bude celá zásilka vyvezena zpět do Číny," dodala Kurková.


Autor: Jan Puci

Se dvěma zákazy řízení ujížděl na kradené motorce, nakonec havaroval

Včera ve 12:37

Policisté si včera v půl jedenácté večer všimli ve Vršovické ulici v Praze 10 řidiče motocyklu, kterého chtěli zkontrolovat. Ten odbočil do ulice Bělocerkevská a nereagoval na výzvu k zastavení, naopak přidal plyn a snažil se jim ztratit z dohledu. 

Pod vlivem drog riskoval život na mostě

7. srpna 2022 v 09:43

Operační důstojník na lince 158 přijal v pondělí ráno oznámení o nálezu většího množství sáčků s neznámou látkou, které se měly nacházet v Trocnovské ulici v Praze 3. Policisté z obvodní hlídkové služby Prahy 1 přijeli na místo během několika málo minut, ale místo sáčků nalezli muže, který zmateně...

Na hlavy strážníků házeli ocelové trubky

7. srpna 2022 v 07:26

Žena, která působila jako osoba bez domova a měla u sebe drahé jízdní kolo, se zdála podezřelá muži z Botevovy ulice v Praze 12 a zavolal na linku 156. Vyslané hlídce žena vypověděla, že kolo objevila u popelnic, a když se k němu delší dobu nikdo nehlásil, usoudila, že si ho...

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Další články
Nahoru