Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - oblacno 6°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražští celníci odhalili 17 000 hrnků z toxických materiálů, zásilka se vrátí do Číny
Zásilka zdravotně závadných bambusových hrnků byla zachycena před vstupem na domácí trh. Foto(2x): Celní správa ČR

Pražští celníci odhalili 17 000 hrnků z toxických materiálů, zásilka se vrátí do Číny

Pražští celníci odhalili zásilku zhruba 17 000 cestovních hrnků z Číny z toxických materiálů. Testy potvrdily, že z hrnků se do nápojů uvolňují zdraví škodlivé látky. Hrnky se na trh nedostaly, zásilka bude pravděpodobně poslána zpět do asijské země.

toxicky-hrnek-1 Hrnky jsou vyrobené z melamin-formaldehydové pryskyřice a z bambusových vláken, která nejsou povolena pro používání v plastech. Zboží zajistili pražští celníci při běžné kontrole kontejneru.

Celá zásilka doputovala k celníkům z Číny přes Hamburk na kontejnerové překladiště v Praze – Uhříněvsi. „Celní kontrola zjistila, že deklarovanému zboží chybí řádně předložené vyplněné prohlášení. Z tohoto důvodu bylo kontaktováno pracoviště orgánu ochrany veřejného zdraví, konkrétně v tomto případě Hygienická stanice hlavního města Prahy,“ uvedla mluvčí pražských celníků Ivana Kurková.

Hygienici zjistili že nedošlo k ohlášení zásilky již v prvním místě vstupu na evropský kontinent, německém Hamburku, jak požaduje Nařízení Komise EU. Současně zásilku nedoprovázel laboratorní protokol reprezentující vlastnosti zboží v zásilce, což vyplynulo z laboratorního vyšetření odebraných vzorků těchto hrnků. Hygienická stanice proto vydala zamítavé stanovisko k propuštění zboží do volného oběhu, respektive na náš domácí trh.

Použití bambusových vláken do melamin-formaldehydové pryskyřice je v rozporu s evropskými předpisy, které se na plasty a předměty z nich vztahují. Použití bambusových vláken je příčinou nestability takto vyrobených cestovních hrnků a při jejich opakovaném používání hrozí riziko uvolňování toxického formaldehydu a melaminu do nápojů.

Melamin může mít rakovinotvorné účinky a formaldehyd může způsobovat záněty nebo i poškození nervové soustavy.

„To se jednoznačně prokázalo i v průběhu laboratorního vyšetření tří úředně odebraných vzorků ze zadržené zásilky. S největší pravděpodobností bude celá zásilka vyvezena zpět do Číny," dodala Kurková.


Ve Valentově ulici hořelo ve sklepě

Dnes ve 21:09

V pátek 7. května večer zasahovaly jednotky pražských profesionálních hasičů ve Valentově ulici v Praze 11 u požáru sklepní kóje v suterénu obytného domu.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru