dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Pražští celníci objevili zásilku zakázané rostliny, kterou v Africe žvýkají celé národy
Část ze zadržené zásilky sušené rostliny Catha edulis. Foto: celnisprava.cz

Pražští celníci objevili zásilku zakázané rostliny, kterou v Africe žvýkají celé národy

Ruzyňští celníci minulý týden odhalili na Letišti Václava Havla dovoz 78,6 kilogramu sušené rostliny Katy jedlé. Zásilka s drogou putovala ze somálského Nairobi do Prahy přes Dubaj. Je to druhá zadržená zásilka této drogy za uplynulých 14 dnů.

Celníci našli drogu při běžné kontrole zásilek. Zboží v zásilce bylo deklarováno jako vlasové copánky, ale ve skutečnosti se jednalo o sušený rostlinný materiál. Odbornou expertizou bylo potvrzeno, že se jedná o sušené výhonky rostliny Catha edulis – Katy.

Kata jedlá je pomalu rostoucí rostlina a nejčastěji se vyskytuje v horských oblastech východní Afriky a Arabského poloostrova. Doma je v Etiopii, v Jemenu či v Džibuti. Z hlediska užívání jsou nejdůležitější mladé výhonky a listy, nejčastěji se žvýkají obdobně jako žvýkací tabák. Obsahují zakázané povzbuzující a návykové látky alkaloidy kathinon a kathin. Žvýkání katy je v části Afriky velmi populární, žvýkají ji muži, ženy i mládež. Spolu s kávou je součástí tamní kultury.

Užívání Katy jedlé (zvané též jako qát, qat, kát nebo kat) má kromě těch společensky stimulujících a povzbuzujících i vedlejší účinky, jako je rakovina úst, chronický vysoký tlak s následnou zástavou srdce a dochází k podrážděnosti a depresím.

Obě tyto látky jsou uvedeny v seznamu zakázaných psychotropních látek, jejichž dovoz nebo vývoz v zásilkách je kvalifikován jako trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládaní s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Cílovým místem spotřeby nebylo území Česka, zásilka měla skončit po splnění celních formalit v Rakousku. Hodnotu zásilky je těžké vyčíslit, protože v Česku se s touto omamnou rostlinou neobchoduje. Případ je nadále v šetření Celní správy České republiky.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru